• Головна
  • Допомога на проживання: які соціальні послуги можуть отримати маріупольські переселенці
11:00, 9 серпня
Надійне джерело

Допомога на проживання: які соціальні послуги можуть отримати маріупольські переселенці

Допомога на проживання: які соціальні послуги можуть отримати маріупольські переселенці

В Україні зареєстровано 3,5 млн внутрішньо переміщених осіб (ВПО), з них допомогу з бюджету отримують лише 1,2 млн. У Мінсоцполітики наголошують, що ВПО, які не мають інших джерел доходу, у найближчі півроку повинні поступово зосередитися на своїй фінансовій незалежності. Причина проста - у держави не вистачає грошей на соціальні виплати. Через війну, яку розв’язала Росія, більшість видатків Україна витрачає на оборону та підтримку боєздатності армії.

Про це 8 серпня під час онлайн-зустрічі «Порядок надання грошової допомоги на проживання ВПО» наголосила перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак. 

“Всі податки, які надходять до бюджету, витрачаються на фінансування безпеки та оборони. В Україні соціальні виплати наразі здійснюються завдяки міжнародним донорам, перед якими держава має зобов’язання, тобто це кредити. Ми сьогодні допомагаємо нашим громадянам в борг. І ми всі, як країна, цей борг будемо повертати. Більше того, за кожну гривню ми звітуємо”, — пояснила перша заступниця міністра соціальної політики України. 

Вона підкреслила, що держава перш за все опікується громадянами, які опинилися складних ситуаціях. Зокрема, це одинокі матері, пенсіонери, люди з інвалідністю. За словами Марчак, ці люди мають можливість відновити своє право на соціальну підтримку та повинні звертатися за правовим захистом. Вона також нагадала, що ці категорії ВПО отримують грошову допомогу від держави  до серпня 2024 року. Щоб отримувати її й надалі, повторно звертатися до державних установ не потрібно - виплати продовжуватимуться автоматично. У Мінсоцполітики розраховують, що цю фінансову допомогу родини переселенців отримуватимуть до січня 2025 року.

Українська влада визнає, що існують недосконалості порядку надання допомоги,  відсутні ефективні механізми контролю за виплатами.

Під час онлайн зустрічі уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що до офісу омбудсмана надходять скарги громадян на відмови у призначенні чи перепризначенні допомоги з різних підстав. 

“Також ми отримуємо листи щодо тривалих затримок, неправильного розрахунку доходів членів сім’ї та багато іншого. Водночас іноді буває протилежне: люди скаржаться на повністю законні дії працівників соціальної сфери чи державного апарату, оскільки не мають чіткого розуміння обсягу своїх прав. Висновок один – громадянам необхідно отримати чітке та актуальне роз’яснення щодо того, як отримати допомогу, і чи мають вони право на неї взагалі”.

За словами Дарії Марчак, Мінсоцполітики працює над удосконаленням механізму її призначення, забезпеченням дієвої підтримки і допомоги для тих, хто опинився у складних життєвих обставинах, а також сприянням їх інтеграції у нових громадах.

Субсидія на оренду житла

Житло - найбільш гостра проблема для переселенців. Деякі ВПО проживають у спеціальних місцях компактного проживання або у друзів чи родичів, але не всі мають цю можливість. Для вирішення житлової проблеми Міністерство соціальної політики розробило субсидію на оренду житла, яка реалізовуватиметься як експериментальний проект протягом декількох років.

Особливість субсидії - це те, що іі розмір враховуватиме вартість оренди у певному регіоні або населеному місті країни. Крім того, розмір субсидії залежатиме від кількості осіб у складі домогосподарства, яке орендує житло; а також доходи домогосподарства і  спроможність оплачувати рахунки за оренду самостійно. Чим нижчими є доходи, тим вищий відсоток вартості оренди буде покривати субсидія. 

Дарія Марчак зазначає, що подібну підтримку можуть отримувати усі ВПО від 2014 року. Проте вона призначатиметься лише у випадку, якщо витрати сім’ї на оренду перевищують 30% їхніх доходів.

“Субсидія має враховувати кількість членів в сім'ї, ціни на оренду житла в конкретному регіоні та спроможність оплачувати цю оренду. При цьому надаватиметься вона за умови укладання офіційної угоди, яка захищатиме права як орендаря, так і орендодавця”, – зауважила Дарія Марчак.

Наразі даний проєкт рішення погоджується в середині уряду та із профільними органами влади. Мінсоцполітики очікує, що після затвердження відповідного рішення уряду, вже з листопада ВПО зможуть скористатися новим інструментом підтримки для них. 

Муніципальна няня

Уже кілька років в Україні діє соціальна програма для підтримки батьків "Муніципальна няня". З початком повномасштабної російської збройної агресії вона не втратила своєї актуальності. Наразі пріоритет програми – сім’ї, у яких малюк потребує особливого догляду або один із батьків чи опікунів має інвалідність.

Муніципальна няня – будь-яка фізична особа-підприємець чи юридична особа на спрощеній системі оподаткування, яка надає послугу з догляду за дитиною до трьох років та з якою укладений відповідний договір.

Уряд відшкодовує батькам частину зарплати няні.

В Мінсоцполітики вважають, що послугу муніципальної няні можуть надавати також жінки-переселенки

“Якщо в місці компактного проживання чи в гуртожитку є три-чотири мами, які доглядають кожна за своєю дитиною. Жінки можуть домовитися між собою про те, що одна мама, наприклад, протягом робочого дня буде доглядати за трьома дітьми. За кожну дитину жінка буде отримувати виплату від держави в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, тобто 8000 грн на сьогодні”, - розповідає Дарія Марчак.

“З одного боку це дозволяє одній жінці створити власний бізнес і отримувати непогану зарплату, особливо для регіонів. Якщо жінка доглядає трьох дітей, то це в сумі 24000 грн. І для цього потрібно просто укласти угоди з іншими мамами, або мама взагалі може створити ФОП, і тоді вона зможе доглядати до шести дітей, якщо, наприклад, дві жінки об'єднаються”, — зазначила чиновниця.

Вона підкреслила, що головне те, що тим мамам, за чиїми дітьми, буде здійснюватися такий догляд, це дасть можливість  працевлаштовуватися.

Компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги

Особи, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, мають право отримати гроші від держави на оплату такого догляду. Непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.

“Важливим напрямком нашої роботи є створення умов для того щоб за членами вашої родини був професійний догляд. Це дуже складне завдання. У нас в нашому оточені часто немає порозуміння з людьми - як це так довірити свою рідну людину комусь на доглядання Але, тим не менше, ми щиро віримо що ми маємо забезпечити допомогу для всіх родин, які її потребують”, - зазначила Дарія Марчак.

Алгоритм отримання компенсації прописаний ТУТ.

Податкова знижка за оренду житла для внутрішньо переміщених осіб

ВПО має право на податкову знижку на суми коштів, фактично сплачених нею протягом звітного року, у вигляді орендної плати за договором оренди житла.

Як пояснила координаторка з адвокації благодійного фонду “Право на захист” Ксенія Гедз, для цього платник податку має подати заяву в довільній формі до Державної податкової служби. 

Платник податку має право скористатися податковою знижкою виключно за умови, що він та/або члени його сім’ї першого ступеня споріднення:

  • не мають у власності придатної для проживання житлової нерухомості, розташованої поза межами тимчасово окупованої території України;
  • не отримують передбачених законодавством України бюджетних виплат для покриття витрат на проживання.

Розмір такої знижки не може перевищувати (у розрахунку на календарний рік) 30 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року.

Механізм оформлення податкової знижки описаний на сайті Державної податкової служби України.

Читайте також: 

Де в Україні знайти безкоштовне житло для переселенців

Компенсація за втрачене майно: Рада підтримала законопроєкт про пріоритетність серед ВПО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ВПО #допомога #житло #муніципальна няня #субсидія
live comments feed...