Окупанти показали, на що хочуть перетворити “Азовсталь”. Чому цей проєкт ніколи не реалізують, - ФОТО
Окупанти знову заговорили про індустріальний парк на місці зруйнованого заводу “Азовсталь” у Маріуполі. Цього разу представили візуалізацію проєкту. Автори проєкту вважають, що парк стане “головним промисловим пам'ятником-музеєм Росії" та привабить 4 млн туристів за рік. Проте, скільки років та грошей на те знадобиться, проєктанти не вказують. Про оборону заводу українськими захисниками також воліють мовчати.
0629 дослідив, що пропонують окупанти у своєму проєкті.
“Проект постіндустріального парку передбачає створення у Маріуполі нового міського кластеру загальною площею 125 га (з акваторією) із комфортними громадськими просторами, сучасною соціальною, освітньою, туристичною, транспортною та інженерною інфраструктурою, а також відреставрованими та пристосованими під сучасне використання будівлями та спорудами доменного виробництва комбінату «Азовсталь» та прилеглого порту “Азовсталь”, - йдеться у описі проєкту.
Загалом територія Індустріального парку, згідно з проєктом, займатиме близько 15% від території заводу Азовсталь. На прилеглій до парку території заводу пропонують побудувати злітно-посадкової смуги та аеродрому для малої авіації, яхтової марини, гребного каналу, аквапарку, парку атракціонів.
На території колишнього заводу пропонують встановити скульптури з металу, арт-об'єкти зі слябів – металевих плит розміром 2х10 м та товщиною 300 мм, які досі знаходяться на території зруйнованого заводу.
“Відвідувачам буде запропоновано пройти шлях, який проходить метал – від заготівлі компонентів шихти на рудному дворі до розливу чавуну на виході з печі, попутно знайомлячись з усіма етапами металургійного виробництва”, - розповідають проєктанти.
Окрім цього, туристів хочуть покатати залізничними рейками на паровозі та пропонують відвідати музеї металургії та машинобудівництва.
Розробники проєкту не приховують, що усі варіанти перетворення території заводу припускають різання доменних печей на металобрухт.
Чим ще хочуть заманювати туристів окупанти.
Історико-культурний туризм
Розробники згадали про ґрунтовий неолітичний могильник, який було знайдено у 1930 році під час заглиблення котловану для доменної печі №1.
“Археологічна експедиція за 65 днів розчистила своєрідний коридор довжиною 28 метрів і виявила 122 поховання. Поруч із похованими лежали знаряддя праці: булави, сокири-клинья зі шліфованими лезами, крем'яні ножі, скребки, проколки, наконечники стріл, кам'яні прасування. Крім того, під час розкопок було проведено рідкісну операцію – вирізані монолітом два поховання розміром 2,5х2,5 м, які зберігаються у Маріупольському краєзнавчому музеї (якщо окупанти ще не вивезли ці артефакти заразом з іншими на початку окупації, ред.). На момент виявлення Маріупольський могильник був найбільшою великою та давньою неолітичною пам'яткою сурської культури дніпро-донецької етнокультурної спільності на території Приазов'я та Причорномор'я. Пам'ятник датується V тисячоліттям до н.е.”, - йдеться в описі проєкту.
Проєктанти пропонують відтворити розкопки, побудувати дерев'яне житло того часу. Також створити експозицію з реконструкцією одягу, зовнішнього вигляду, осіб, інструментів, предметів побуту та прикрас.
Науковий туризм
Замість труби ТЕЦ пропонують зробити вежу гравітації, на першому поверсі якої влаштувати музей космонавтики.
Військово-історичний туризм
“У нашому парку буде цікава експозиція радянської, німецької та союзницької техніки часів великої вітчизняної війни (Другої світової війни, - ред.)”, - стверджують проєктанти.
Звісно, що про героїчну оборону “Азовсталі” у 2022 році окупанти не згадують, тому ніяких експонатів про це не буде.
Природний туризм
Проєктанти також хочуть задіяти географічне розташування заводу на березі Азовського моря. Зокрема проектом передбачено будівництво упорядкованих пляжів та зон відпочинку.
Виводи 0629
Можливо, що проєкт Індустріального парку цікавий. Але, на думку редакції, він нездійснений, і не те є кілька об'єктивних причин.
По-перше, у окупанта на його реалізацію немає грошей, тому що у РФ гроші є тільки на війну з Україною, і це усім відомий факт.
По-друге,, у окупантів немає на це часу. За 2,5 роки окупації загарбники спромоглися лише розпочати розмінування території “Азовсталі”.
Раніше так званий "голова корпорації розвитку Донбаса" Андрій Шпиленко наголошував що цей парк планують побудувати до 2035 року. Проте на думку міжнародних експертів, пропонований майстер-план розвитку окупованого Маріуполя не має жодної соціальної складової, не несе в собі уявлення майбутнього та життєздатний лише у дуже короткостроковій перспективі.
По-третє, по українським законам, обидва металургійних підприємства Маріуполя входять до Групи "Метінвест", яка здійснює стратегічне управління гірничо-металургійним бізнесом Групи СКМ ("Систем Кепітал Менеджмент").
90% акцій ЗАТ "СКМ" належить її президенту, українському бізнесменові Рінату Ахметову.
У травні 2022 року Рінат Ахметов заявив, що подасть судовий позов до Росії на 17-20 мільярдів доларів через знищення його активів на території України. Бізнесмен має намір вимагати компенсацію від РФ за руйнування заводу "Азовсталь" і пошкодження Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча.
Зрозуміло, що саме власник буде вирішувати подальшу долю заводу.
Крім того, під час обговорювань теми відродження міста після деокупації маріупольці висловлюють думку про перенесення “Азовсталі” в інше місце, а замість заводу створити, наприклад меморіал.
До речі, ще не визначилися з “Азовсталлю” й самі окупанти. Наприклад, у листопаді 2022 року гауляйтер Олег Моргун заявив місцевим ЗМІ, що в нього "наразі ще немає розуміння, як буде використовуватися ця територія надалі". Проте Моргун зізнався, що в нього навіть вже "є певні думки" щодо азовстальських руїн. Наприклад він вважає за необхідне на території заводу «Азовсталь» відкритий цех із виробництва рейок та балок.
Тож, яка доля спіткає металургійний завод “Азовсталь”, побачимо після деокупації.