• Головна
  • День Соборності України — те, про що ви не знали
15:53, 22 січня 2023 р.
Надійне джерело

День Соборності України — те, про що ви не знали

У 1917 році українці почали активно об'єднуватися й 17 листопада того ж року утворилася Українська Народна Республіка (УНР). А через рік у Львові створилася Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР).

Перемовини про об'єднання двох держав ініціювали лідери ЗУНР. У грудні 1918 року між УНР і ЗУНР був підписаний "Передвступний договір" про злуку у Фастові (Київська область), а 22 січня 1919 року в Києві було підписано Акт злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в єдину українську державу.

День Соборності України — те, про що ви не знали, фото-1

Універсал Директорії Української Народної Республіки про злуку з Західноукраїнською Народною Республікою, 22 січня 1919 р.


Проголошення Акту злуки українських земель на Софійській площі в Києві, 22 січня 1919 р.

День Соборності України — те, про що ви не знали, фото-2


Святкування Дня злуки УНР і ЗУНР у місті Калуш (нині — Івано-Франківська область), 1919 р.

У радянські роки День Соборності не відзначався, бо вважався "контрреволюційним святом". Уперше офіційно День Соборності відзначили 22 січня 1939 року в місті Хуст, що на Закарпатті. Це була наймасовіша демонстрація українців, у якій взяли участь понад 30 тисяч людей.

День Соборності України — те, про що ви не знали, фото-3


Перше офіційне відзначення Дня Соборності у місті Хуст (нині — Закарпатська область), 22 січня 1939 р.

Яскравим проявом єдності східних та західних українських земель став безперервний "живий ланцюг", організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Більше мільйона тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи свято Соборності. Довжина "ланцюга" мала приблизно 700 кілометрів. Ця акція стала однією з найбільших у Центральній та Східній Європі. Відтоді "живий ланцюг" є символом Дня Соборності.

Акція «Ланцюг єднання» до 71-ї річниці возз’єднання УНР та ЗУНР, 21 січня 1990 р.

На державному рівні День Соборності України офіційно почали відзначати з 1999 року після відповідного указу президента Леоніда Кучми.

З 2000-х років у Києві щорічно вибудовують "живий ланцюг" вздовж мосту Патона, який з'єднує лівий і правий берег столиці, у такий спосіб символізуючи об'єднання Сходу і Заходу країни. В інших містах України теж проходять урочистості, зокрема покладання квітів до пам'ятників видатних діячів в історії України, учасників Революції гідності та бойових дій на Сході країни.

Читати більше: "Цель - мир и свобода". В Мариуполе празднуют День Соборности, - ФОТОРЕПОРТАЖ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Мариуполь #Соборность #праздник

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Я так думаю
23 січня 2021 р., 07:47
Мелкое событие в истории Украины, на фоне создания коммунистами Украины в нынешних границах. Таких территорий Украина ни когда не имела, спасибо советской власти. А нынешние правители все просрали.
Я так думаю
23 січня 2021 р., 13:02
Все верно, сразу видно историка! Ещё и Хрущев землицы добавил...
live comments feed...