Спільнота надазовських греків звернулась до ВР: урумська та румейська мови під загрозою зникнення, їм потрібен захист
Громадська організація "Надазовські греки: уруми і румеї" звернулася до Верховної Ради України з офіційною заявою про захист урумської та румейської мов, бо їм загрожує зникнення через збройну агресію РФ. Нині майже вся територія донецького Надазов'я, де проживали їхні носії — окупована. Представники організації закликають внести мови до переліку, на які б також поширювалася дія Європейської хартії регіональних або міноритарних мов та збирають підписи на підтримку цієї ініціативи, повідомляє Суспільне Донбас.
Як повідомили Суспільне Донбас в правлінні ГО "Надазовські греки", організація звернулася до профільного комітету Верховної Ради України, Міністерства культури, Державної служби з етнополітики та Офісу Омбудсмена.
Узаявіпросять народних депутатів внести змінидозаконопроєкту №12364 від 26 грудня 2024 року, яким пропонується оновити перелік мов, на які в Україні поширюються положення Європейської хартії. А також врахувати в документі урумську та румейську — рідні мови надазовських греків, які, попри загрозу зникнення, залишаються поза офіційним захистом.
"Закликаємо не підтримувати законопроєкт у чинній редакції та повернути його на доопрацювання, результатом якого має стати включення до переліку мов, на які розповсюджується дія Європейської хартії регіональних або міноритарних мов в Україні, урумської та румейської мов надазовських греків", — пояснили в організації.
За результатами першого читання їхні пропозиції не були враховані, зауважують в правлінні ГО "Надазовські греки". Активісти збирають підписи на підтримку ініціативи про збереження рідних мов та надання їм офіційного захисту.
"Тільки за перший день після оголошення збору підписів на підтримку відкритого звернення ГО “Надазовські греки: уруми і румеї”, отримана численна підтримка, в тому числі серед поважних представників наукової та експертної спільноти, відомих громадських активістів та організацій", — розповіли в організації.
Станом на 17 січня 2025 року офіційних відповідей на звернення організація не отримала.
Про що йдеться в заяві
"Уруми та румеї є представниками унікальної етнічної групи, нащадками християнського населення Криму, які внаслідок насильницького виселення наприкінці 18 століття Російською імперією вже близько 250 років компактно проживають у Надазов’ї. Ще у Криму сформувалася їхня двомовність, яка зберігається і до сьогодні. Основним об’єднуючим чинником у Криму виступала релігія (християнство грецького обряду), через що урумів і румеїв стали називати греками. Проте уруми і румеї сформувалися на основі об’єднання кримських християн різного походження (греків, готів, аланів, тюркських народів, грузинів, волохів тощо). Тому територією походження надазовських греків є не Греція, а Крим (Україна)", — пише громадська організація.
У заяві йдеться, що чисельність надазовських греків в Україні на момент перепису 2001 року сягала майже 80 тисяч людей — понад 85 % представників грецької меншини України.
"Загарбницька війна Росії проти України, яка триває понад 10 років, вщент стирає у Надазов’ї поселення, де проживали надазовські греки – третя за чисельністю етнічна група регіону: нещадні обстріли, біженство, репресії, знищення зразків матеріальної та нематеріальної культури, порушення тяглості традиції, – те, з чим стикаються надазовські греки сьогодні".
За даними ГО "Надазовські греки", донецьке Надазов'я — домівка для близько 100 тисяч урумів і румеїв. Це найбільша (після українців і росіян) етнічна спільнота регіону, яка оселилась тут внаслідок примусового переселення з Криму в кінці ХVІІІ століття.
"На початку 2014 року нараховувалося 76 поселень, які були засновані урумами та румеями у Надазов’ї. До 2022 року Росія окупувала 14 надазовськогрецьких поселень. Упродовж 2022–2024 років російськими загарбниками окуповані ще 46 сіл і селищ, а також Маріуполь. Крім того, значна кількість надазовських греків проживає в Донецьку, Волновасі, Бердянську та інших окупованих містах", — наголошується у заяві про захист мов надазовських греків.