
Дмитро Лубінець: Видобуток цирконію на Донбасі може обернутися екологічною катастрофою
Азовська ділянка з рудопроявом цирконію знову в центрі скандалу! Незабаром, зокрема вже 15 лютого, відбудеться аукціон з продажу спеціального дозволу на геологорозвідку цирконію у колишньому Нікольському районі, а нині Маріупольському Донецької області. Місцеві жителі та екологи б’ють на сполох, адже переконані, що внаслідок видобутку цирконію під загрозою не лише забруднення навколишнього середовища, а й їхнє здоров’я та життя. Жителі звертаються в усі можливі інстанції за допомогою, зокрема і до народного депутата від їхнього округу Дмитра Лубінця.
Зауважимо, що токсикологічні властивості цирконієвих руд характеризуються можливим ураженням органів дихання - легень, розвитку пневмонії, сидерозу, фіброгенезу. А у працівників цирконієвих виробництв часто спостерігаються запаморочення, часті головні болі, риніти, фарингіти, можуть виникати болі в області серця, а у крові зменшується кількість гемоглобіну.
Підтримав місцевих і нардеп Дмитро Лубінець, він переконаний, що продаж родовищ цирконію, і, як наслідок, видобувна діяльність може призвести до екологічної катастрофи на Донбасі.
«Аукціон оголошено без попереднього обговорення цього питання з місцевими жителями. Я проти такого свавілля і реакція жителів є абсолютно зрозумілою і правильною. Не дозволю, щоб труїли людей небезпечними викидами видобувної діяльності! Мною буде направлено відповідні запити до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Держгеокадастру та Держекоінспекції, щоб отримати чіткі відповіді на низку важливих питань: чи є висновки фахівців про безпеку місцевих жителів, чи оцінювалися наслідки таких торгів та наслідки п’ятирічної діяльності на ділянці. Також будуть проведені широкі консультації з Комітетом екологічної політики та природокористування. Якщо виявляться будь-які натяки на загрозу для здоров’я жителів мого округу, то в обов’язковому порядку будуть направлені відповідні звернення до правоохоронних органів», - написав нардеп на своїй сторінці у Facebook.
Місцеві не без підстав висловлюють незадоволення, бо майже 10 років тому на Азовську ділянку з корисними копалинами уже зазіхали місцеві бізнесмени. Тоді жителі населених пунктів, на території яких знаходиться родовище, втрутилися у ситуацію й не дозволили проводити там незаконні роботи. Вони підключили екологів й тодішнього губернатора Донецької області. Зокрема, еколог Сергій Денисенко також вважає, що видобуток цирконію може обернутися катастрофою.
«Головна проблема це радіація, яка накриє територію і отруїть людей. Крім того, це буде величезна втрата для екосистеми. Зелені поля сільгоспугідь стануть мертві», - наголосив еколог.
Тоді ситуація владналася, сьогодні ж постає знову й набуває нових значень. Люди, які проживають у Нікольській селищній ОТГ переконані, що спеціальний дозвіл на користування надрами Азовської ділянки, який виставлять на аукціон, може отримати «недобросовісний» користувач. І внаслідок п’ятирічної діяльності там забрудниться навколишнє середовище: атмосферне повітря й водний басейн, а також утворяться відходи виробництва.
Специфіка регіону Приазов’я така, що значна частина населення живе у селах, а отже користуються власними криницями та споживають воду для харчування й інших потреб саме з колодязів. Тому їхнє занепокоєння цілком логічне та обгрунтоване.
На жаль, в Україні на екологічні проблеми звертають увагу тільки в тому разі, коли ситуація виходить з-під контролю й доводиться ліквідовувати наслідки, а не запобігати виникненню. А враховуючи корупційну складову, то часто екологічні служби й відомства просто “закривають очі” на небезпечні видобувні підприємства, які за хабарі приховують неперероблені викиди у водойми та атмосферу.
Зазначимо, що родовища цирконію на Донбасі геологи вважають чи не одним з найбільших у Європі. Його видобуток у промислових масштабах може принести мільйони доларів прибутку, однак може загрожувати навколишній екосистемі.
Коментарі