Три пам'ятки Маріуполя стануть культурною спадщиною країни
Будинок архітектора Нільсена, будівля колишнього лікеро-горілчаного заводу і синагоги готуються для включення до Державного реєстру об'єктів культурної спадщини. Зараз документи проходять реєстрацію у Міністерстві культури та інформаційної політики України.
Як повідомляє заступник міського голови Маріуполя Олександр Кочурін, на сьогодні є рішення міської та обласної комісій, які підтверджують, що дані об'єкти є пам'ятками архітектури місцевого значення. Тепер документи повинні пройти реєстрацію в Міністерстві культури й тоді вони з'являться в загальнодержавному реєстрі.
Наше завдання - зберегти важливі культурні та історичні об'єкти. Після їх внесення до реєстру власники зобов'язані утримувати їх в належному стані", - зазначив Олександр Кочурін.
Будинок Нільсена
Про те, що будинок Нільсена мають намір внести в Державний реєстр об'єктів культурної спадщини стало відомо 26 лютого 2021 року на сесії міської ради. Депутатам було повідомлено, що, коли будівля буде включена у Держреєстр, у міської влади з'явиться право вимагати від власника утримувати будинок в належному вигляді або в примусовому порядку його продати.
Тоді ж міський голова Вадим Бойченко зазначив, що будинок Нільсена знаходиться в жахливому стані.
Власник пропонує нам купити його за мільйон гривень, - повідомив мер, - але якщо він буде і далі утримувати будинок в такому неналежному, стані, ми його заберемо в міську власність".
Лікеро-горілчаний завод
Що стосується "Маріупольського лікеро-горілчаного заводу", то таке державне підприємство як цілісний майновий комплекс існує і сьогодні. Сумна історія про те, як банкрутували підприємство, була розказана не раз (про це ви можете прочитати тут).
Новий переділ майна розпочався не так давно, у 2017 році. ТОВ "Металпромресурс" з юридичною адресою в Маріуполі і фактичною - в Макіївці, отримало державний майновий комплекс собі. "Металпромресурс" офіційно належить Тетяні Анастасовій, матері відомого бізнесмена Віктора Анастасова.
Завод зараз знаходиться в державній власності. Управляє ним Фонд держмайна. Сьогодні цей об'єкт, за нашою інформацією, включений в список на приватизацію, тобто держава його виставить на аукціон. Коли - поки не відомо. Якщо аукціон буде, то ми як місто, будемо мати першочергове право викупу. Однак в будь-якому випадку - стане він муніципальною власністю чи ні, у виконкому Маріупольської міськради є повне право вимагати від власника утримувати його в належному стані", - розповів заступник міського голови Олександр Кочурін.
Подача будівлі в Державний реєстр об'єктів культурної спадщини означатиме, що місто звертатиметься в Київ для виключення її з переліку об'єктів на приватизацію з подальшою безоплатною передачею громаді.
Потім міська влада планує капітальну реставрацію колишнього лікеро-горілчаного заводу, яке стане ще одним туристичним магнітом Маріуполя.
Маріупольська синагога
У 2016 році земля розваленої синагоги перейшла у власність єврейської громади, однак сама будівля залишилася в руках у приватної особи.
У лютому директор комунально-комерційного підприємства M.EHUB Марія Сльота в коментарі 0629 сказала, що на даний момент розпочато процес оформлення хоральної синагоги як місцевої культурної пам'ятки. З власником проводяться переговори. Він, за словами Сльоти, йде назустріч.
Спочатку потрібно буде зміцнити фундамент та стіни, й очистити від сміття цей об'єкт. У найближчих планах, вже влітку, там будуть проводитися атмосферні виставки картин і театралізовані заходи. Марія Сльота стверджує, що муніципалітет буде шукати грантові кошти і обов'язково знайдуться донори, готові підтримати ідею збереження культурної спадщини Маріуполя.
Читайте більше: Под надежной охраной. На мариупольские курганах установят специальные знаки, - ФОТО
Коментарі