Майдан 2014-го. День пам'яті Героїв Небесної Сотні
Фото - Наталі Кравчук, журнал НВ
20 лютого 2014 року Майдан Незалежності в Києві виглядав так, як сьогодні виглядають Маріуполь та Бахмут. Люди, які керували країною та при цьому самі керувалися з Кремля, вбивали, катували, знищували.
20 лютого на Майдані, який переріс з протесту проти непідписання Януковичем Угоди про Асоціацію з ЄС в справжню революцію після побиття беззахисних студентів в ніч на 30 листопада, пережив найстрашніші, найкривавіші події.
З 18−20 лютого 2014 року у центрі Києва загинула найбільша кількість учасників тримісячних протестів — майже 100 осіб.
Тепер 20 лютого Україна вшановує пам’ять Героїв Небесної Сотні.
Основні події тих днів
18 лютого силовики та «тітушки» жорстоко придушили Мирний наступ — ненасильницьку акцію протесту, яка прямувала до Верховної Ради з вимогою підтримати повернення до Конституції зразка 2004 року (у ній повноваження президента були істотно обмежені). У той же день спецназ почав силовий штурм Майдану, у ході якого спалахнув Будинок профспілок, а протестуючих відтіснили у вузьке кільце всередині головної площі Києва.
Влада майже на дві доби перекрила роботу метро — вперше в історії української столиці. А 19 лютого СБУ оголосила про введення в Україні режиму антитерористичної операції — фактично проти учасників революції було вирішено кинути армію та задіяти зброю. Віктор Янукович терміново змінив начальника Генштабу: замість Володимира Замани був призначений більш лояльний президенту адмірал Юрій Ільїн.
Голова МВС Віталій Захарченко розпорядився видати правоохоронцям бойову зброю та надав право її застосовувати, хоча пізніше він відхрестився від дій Беркута. Крім того, як повідомив згодом начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, у ці дні влада озброїла також «тітушок»: їм видали понад 400 одиниць автоматичної вогнепальної зброї та 90 тис. патронів.
Уранці 20 лютого, після відступу силовиків, у протестувальників з’явилася можливість знову зайняти позиції, втрачені в ході протистояння попередніх днів. Беззбройні в більшості своїй активісти почали підійматися вулицею Інститутською, прилеглою до Майдану. Однак по них було відкрито прицільний вогонь: багато хто з десятків постраждалих у «кривавий четвер» отримали важкі вогнепальні поранення шиї, голови, грудної клітини. Свої життя тут втратили близько півсотні активістів — у тому числі ті, хто намагався винести потерпілих або допомогти їм. Ще кілька десятків людей померли згодом від отриманих поранень у лікарнях. Загалом протягом 18−21 лютого в серці Києва було вбито понад 100 осіб.
Події на Інститутській стали останнім переломним моментом Революції Гідності, після яких режим Януковича розгубив залишки своєї підтримки. Так, вдень 20 лютого про свій перехід на бік протестувальників повідомили правоохоронці Львівської області та співробітники СБУ Закарпатської області.
До вечора найтрагічнішого дня Революції на екстрене засідання зібрався український парламент. Близько 22:00 20 лютого Верховна Рада прийняла постанову Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України. Документ визнав незаконними дії силових структур, заборонив використання будь-яких видів зброї і спецзасобів проти учасників акцій протесту, а також доручив Кабміну, СБУ, МВС, Міноборони і підлеглим їм силовикам «негайно припинити і не допускати надалі застосування сили». За постанову проголосували 236 депутатів, серед них 35 «регіоналів» та 35 позафракційних.
Тоді ж Верховна Рада нарешті засудила дії режиму Віктора Януковича, а Майдан в останній і вирішальний раз відкинув компромісні угоди з президентом, який вже почав готувати свою втечу з Межигір'я.
І в цей час, коли український парламент ухвалював важливі рішення, а українці прощалися із загиблими, росія розпочала військовий напад на Крим.
20 лютого вважається днем початку російської агресії проти України.
Початок російської агресії в Україні
20 лютого Росія розпочала спецоперацію з анексії Криму. Було зафіксовано перші випадки незаконного перетину збройними силами РФ кордону України в районі Керченської протоки. Крім того, відбулися і перші епізоди блокування українських військових частин в Криму «зеленими чоловічками» — російськими військовими без розпізнавальних знаків.
Ці факти зафіксовані в постанові українського парламенту (№ 2332, Відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання його наслідків), яку Рада ухвалила 21 квітня 2015 року.
Так починалась війна, яка 24 лютого 2022 року переросла у нищівну тотальну російську агресію на території України.
В результаті російської агресії майже повністю знищений промисловий Донбас. Той самий Донбас, який росія так би мовити захищає.
Маріуполь, Волноваха, Бахмут, Соледар, Лісичанськ, Сіверодонецьк і багато інших міст просто знищені. Так само, як був знищений Майдан Незалежності.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube