Чи можна зараз в Маріуполі продати квартиру. Що відбувається на ринку нерухомості в окупованому місті, - ФОТО
На початку січня пані Оксані зателефонувала знайома ріелторка з Маріуполя і запропонувала продати її квартиру. 2-кімнатна квартира на вулиці Купріна була без вікон, дверей, повністю пограбована. Половина будинку – зруйнована повністю, половина ще стоїть.
«Я дуже здивувалась, - розповіла пані Оксана, - ну кому потрібно купувати квартиру в такому стані в будинку, який чи вистоїть, чи впаде – ще питання. Ще й запропонували за неї 35 тисяч доларів. Вона до війни, в гарному стані, з якісним ремонтом стільки не вартувала. А тут такі гроші!»
Ринок нерухомості в Маріуполі зараз дійсно дивує своїми цінами. На сайтах оголошень пропонують варіанти до 70 тисяч доларів за трикімнатну квартиру з ремонтом. Є, виявляється, і такі квартири в Маріуполі.
Проте навіть напівзруйновані квартири зараз у ціні. Наприклад, квартира в центрі Лівобережного району стоїть 28 тисяч доларів. Правда, власник пише, що окупанти вікна вже вставили, проте навіть до повномасштабної війни така квартира, з вікнами і ремонтом, коштувала не більше 25 тисяч доларів.
«Мені ріелтор пояснила, що такі зруйновані квартири намагаються купувати росіяни, які приїжджають в Маріуполь на підробітки, а потім залишаються. Особливо це стосується північних районів росії. Для них такі умови, які є в Маріуполі зараз, не набагато гірші за ті, що є у них дома. Тепло, море, є робота, де вони отримують вдвічі більше, ніж в росії. А ще важливо – компенсації. Росіян в напівзруйнованих квартирах цікавить адреса. Вони просто купують адресу, а потім подають заяви на отримання компенсації, щоб в перспективі мати тут квартири. Вони ж всі впевнені, що росія в Маріуполі назавжди. Тож для них цікаво залишитись в Маріуполі, з роботою, грошима, ще й власною квартирою в перспективі. А напівзруйновані квартири дешевші. Тому на них є попит»,- розповіла пані Оксана.
Ще в січні угоди про продаж квартир активно ухвалювались в Маріуполі.
Ми поспілкувались з ріелторкою, яка зараз працює в Маріуполі (вона просила не називати її ім’я з питань безпеки). Жінка розповіла, що в січні угоди оформлювались на українській території, в Запоріжжі та Дніпрі. Нотаріуси виїжджали туди разом з власниками або довіреними особами власників а оформлювали документи за українським законодавством. Проте в лютому це стало неможливо.
По-перше, українська влада з 2 лютого зупинила реєстрацію нерухомості. Був закритий обмін даними між Земельним кадастром та Реєстром речових прав на нерухоме майно, через що нотаріуси не можуть провести реєстраційні дії. Тобто за українським правом тепер продати нерухомість, яка знаходиться на окупованій територій, - неможливо.
По-друге, ті нотаріуси, які отримали дозвіл на роботу від окупаційної влади (ось перелік їхніх прізвищ: Бобров Сергей Валериевич, Бодягина Инесса Игоревна, Гичкин Антон Владимирович, Кудлаев Александр Александрович, Ласточкина Светлана Викторовна, Луценко Светлана Ивановна, Никоненко Татьяна Васильевна, Одерий Антон Степанович, Пожидаева Виктория Александровна, Пятовский Алексей Александрович, Середенко Ольга Анатольевна, Тулаинов Эдуард Анатольевич, Турченко Татьяна Павловна, Череповский Александр Иванович, Швецов Максим Анатольевич), досі не можуть приступити до роботи через якісь російські бюрократичні процедури.
Як повідомила 0629 ріелторка, очікується, що нотаріуси в Маріуполі зможуть розпочати роботу в травні. Але зрозуміло, що працювати вони будуть вже виключно за російським законодавством, це означає, що ані придбати, ані продати своє майно в Маріуполі так, що цю угоду визнавала Україна, - неможливо.
«Зараз в Маріуполі є продажі нерухомості. Але квартири по 45 тисяч доларів висять, на них попиту немає. А от хто знижує ціну - той продає. Тільки продаж оформлюють зараз як довіреність. Тобто теоретично, це легко можна оскаржити. Тому якщо хочете щоб все законно було – треба чекати травня», - пояснила ріелтор і запропонувала поки що здати квартиру. «На оренду житла дуже великий попит, можна підзаробити», - каже жінка.
Вартість місячної оренди квартири варіюється від 200 доларів (за 1-кімнатну) до 500 доларів (за 3-кімнатну) на місяць.
Цей попит, пояснює ріелторка, зараз спровокований не маріупольцями. Цей попит - від заробітчан з росії.
«Дуже багато бажаючих із Узбекистану та Таджикистану. Такі люди часто мають по два паспорти – російський і своєї країни. Вони часто об’єднуються в групи і орендують одну квартиру на декілька осіб. Проте маріупольці не хочуть здавати таким людям свої квартири, попри те, що вони платять непогані гроші. Побоюються за стан свого майна після таких квартирантів», - пояснює ріелторка.
«Маріупольці дужі незадоволені таким станом речей на ринку нерухомості. Розумієте, ці люди з росії мають високі зарплати, і вони своїми грошима піднімають в цілому ціни на оренду житла. А у місцевих просто не вистачає грошей, щоб винайняти собі якусь вцілілу квартиру і жити», - пояснює пані Оксана.
Нагадаємо, що згідно до українського законодавства будь-які дії, скоєні з об’єктами нерухомого майна на окупованих територіях, нікчемні і не мають жодних юридичних наслідків.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube