• Головна
  • 8 мільйонів загиблих. Чию пам'ять вшановують в Україні 8 травня
10:51, 8 травня 2023 р.

8 мільйонів загиблих. Чию пам'ять вшановують в Україні 8 травня

8 мільйонів загиблих. Чию пам'ять вшановують в Україні 8 травня

8 травня 1945 року Німеччина підписала капітуляцію. У цей день Німеччина офіційно визнала, що програла свою війну. А СРСР та країни Антигітлерівської коаліції виграли її. Тож увесь світ відзначає 8 травня День перемоги над гітлерівським нацизмом. Цю пам’ятну дату в українському календарі відзначають окремо від 9 травня, Дня перемоги над нацизмом.

0629 нагадує, що важливо пам’ятати про 8 і 9 травня, а також чому День пам’яті та примирення і День перемоги слід відрізняти від російського «побєдобєсія».

Що світ відзначає 8 травня

8 травня 1945 року набув чинності Акт про капітуляцію Німеччини, підписаний напередодні — 7 травня о 2:41 ночі за центральноєвропейським часом у французькому місті Реймс.

З боку нацистської Німеччини свій підпис під документом поставив генерал-полковник Альфред Йодль, начальник штабу оперативного керівництва Верховного командування вермахту. Цим автографом він засвідчив, що війська вермахту дали згоду на повну беззастережну капітуляцію та мали припинити воєнні дії о 23:01 8 травня 1945-го (о 01:01 9 травня за московським часом).

Відтоді саме 8 травня у світі відзначають як День Перемоги в Європі (V Day), адже капітуляція Німеччини поклала край війні на континенті.

А з 2005 року світ відзначає 8−9 травня ще і як Дні пам’яті та примирення — на знак данини пам’яті всім жертвам Другої світової війни.

Таку рекомендацію для держав — членів ООН затвердила Генеральна Асамблея ООН восени 2004 року, напередодні 60-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі. У відповідній резолюції країнам усього світу запропоновано щороку відзначати один або два дні (8 і 9 травня) на знак пошани до всіх жертв Другої світової — окремо від святкування національних Днів перемоги чи визволення.

Чому в СРСР Перемогу відзначали 9 травня

Сталіну хотілося окремих почестей. Йому хотілося, щоб акт про капітуляцію підписував маршал Жуков. Тому він зажадав від уже капітулював німецького уряду вдруге підписати капітуляцію. Це сталося 9 травня. Таким чином у СРСР стали відзначати День Перемоги 9 травня.

Важливо відзначити, що після війни 9 Травня святкували лише 2 роки. 1948 року Йосип Сталін заборонив його святкування. Причина такого рішення не зрозуміла. Свято було відновлено лише у 1965 році!

Починаючи з 2000-х років у Кремлі почали реалізовувати політику заперечення історичних фактів про війну. Росія намагається нівелювати заслуги всіх інших народів у боротьбі з фашизмом, крім власних, переносить дату закінчення Другої світової війни, перекроює історію, привласнюючи собі Перемогу.

День пам'яті та примирення в Україні

Для відновлення історичної справедливості у 2015 році Указом Президента України у нашій країні Перемозі було повернуто її справжню дату – 8 травня.

Однак із поваги до пам'яті ветеранів, які звикли вважати Днем Перемоги саме 9 Травня, свято було збережено.

8 травня був названий Днем пам'яті та примирення.

Тобто в Україні відзначають і 8 травня, і 9 травня.

Нагадаємо, що 8 травня Друга світова війна не завершилась. Вона тривала інших континентах і закінчилася лише 2 вересня після капітуляції Японії.

Важливо відзначити, що Друга світова війна є більш правильним терміном для визначення тих подій, які відбувалися у 1939-1945 роках на території нинішньої України. Справа в тому, що у 1939 році частина територій на заході сучасної України входила до складу інших держав – не СРСР. І Радянський Союз не був для них Батьківщиною. Відповідно, і війна не могла бути для них Великою Вітчизняною. Вона була для них Другою світовою. Саме тому після перемоги над Німеччиною захоплення цих територій Радянським Союзом та остаточне встановлення радянської влади там сприймалося як окупація.

Крім того, не можна забувати, що СРСР вступив у війну не 22 червня 1941, а 17 вересня 1939, окупувавши частину Польщі за домовленістю з Гітлером.

Друга світова війна стала найкривавішою за всю історію людства.

Країни, що входять у ті роки до складу СРСР, втратили понад 42 мільйони людей. 20 мільйонів – це бойові втрати, і стільки ж людей загинуло в окупації.

Загалом у Другій світовій війні брали участь 53 країни на всіх континентах. Загальні втрати становили близько 2 мільярдів осіб, серед них 8 мільйонів українців.

Відлік українських жертв війни продовжило вторгнення Росії на Донбас в 2014 році та повномасштабна геноцидна війна, яку Москва веде з лютого 2022 року.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #рф #війна #День пам'яті та примирення
live comments feed...