Неякісна тушонка. Що не так з тендером Маріупольського виконкому вартістю 61 мільйон гривень
У складі продуктових наборів, які отримують переселенці у центрах "ЯМаріуполь", є неякісна тушонка від виробника ТОВ "Мітформ". Консерви цієї марки виробляються з порушенням санітарних умов.
Про це заявив депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін у депутатському зверненні, яке оприлюднив на своїй сторінці у Facebook.
"Закликаю маріупольців не вживати тушонку з продуктових наборів ММР (Маріупольської міської ради, - ред.), постачальника "Фудгранд", виробника: ТОВ "Мітформ", - пише Забавін.
Депутат наголошує, що тушонку виготовляють у Полтаві на вул.Харчовиків, 6а, що підтверджується відповідною накладною та маркировкою на упаковці.
"Контролюючі та правоохоронні органи багато разів припиняли діяльність цього цеху", - пише у зверненні Забавін та публікує фото приміщень, де виробляють цей продукт.
Також депутат Маріупольської міськради звертає увагу на тендер, завдяки якому тушонка виробника ТОВ "Мітформ" з'явилася в продуктових наборах маріупольців.
"Ця поставка відбулась саме по тендеру, по якому виконком міськради дискваліфікував учасника з найменшою ціною, та обрав саме ТОВ "Фудгранд" з пропозицією на 6 млн дорожче. Справа по цьому тендеру вже розглядається в суді, щодо порушень процедури закупівлі", - наголошує депутат.
На думку Забавіна, виконком був просто зобов'язаний вивчити інформацію стосовно постачальника та вжити належних заходів, щодо захисту харчової безпеки маріупольців.
"Але вони цього не тільки не зробили, а ще й навмисно обрали переможцем саме цього постачальника! На мою думку, проведення цього тендеру є злочинною змовою посадовців виконкому Маріупольської міськради та вказаних підприємців з метою відмивання коштів з міського бюджету та отримання неправомірної вигоди!" - наголосив Дмитро Забавін.
Депутат також повідомив, що має намір звернутися до відповідних правоохоронних органів стосовно перевірки цього тендера та законності дій маріупольської влади.
Скандальний тендер Маріупольського виконкому
Мова йде про тендер закупівлі харчів виконкому Маріупольської міськради на 61,38 млн грн.
За даними системи "Prozorro", державна аудиторська служба України (ДАСУ) 27 лютого оприлюднила результати моніторингу закупівлі харчів виконкому Маріупольської міськради на 61,38 млн грн. Аудитори знайшли порушення у відхиленні учасника, який пропонував харчі на 6 мільйонів гривень дешевше.
Згідно з тендерною документацією, ще у грудні була розпочата процедура закупівлі 90 тисяч продуктових наборів для внутрішньо-переміщених та евакуйованих осіб. До складу наборів входить 16 фасованих продуктів, які можна придбати у магазинах – крупи, консерви, олія, чай, цукор, макарони тощо. Також ці продукти потрібно пофасувати у картонні коробки з надписом "ЯМаріуполь".
Переможцем процедури виконком обрав ТОВ "Фудгранд", яке запропонувало за свої послуги 61,38 млн грн, що було лише на 2% дешевше очікуваної вартості.
У контракті з фірмою не вказана вартість окремих товарів. Проте журналісти видання «Наші гроші» провели аналіз, який показав, що вартість продуктового набору відповідає сумі роздрібних цін на ці продукти станом на березень 2023 року.
У свою чергу фірма «Київпромсервіс 1» пропонувала набори за 55,44 млн грн, що було на 6 мільйонів гривень дешевше від переможця і на 12% нижче від очікувань замовника. Така знижка відповідає цінам на дрібно-гуртовому ринку. При цьому мерія Маріуполя замовила 90 тисяч наборів, у складі кожного було по 1 кілограму різних круп. Відтак мова йшла про гуртове замовлення 9 тонн макарон тощо.
Замовник (виконком Маріупольської міськради, - ред.) у дешевшій пропозиції відразу знайшов недоліки та попросив фірму надіслати додаткові документи щодо дезінфекції її складів, правильно заповнену форму комерційної пропозиції та лист про виконання аналогічних угод. Фірма вказала, що має досвід постачання фактично всіх необхідних маріупольцям товарів. Але замовник вважав, що поставки окремих продуктів – це не те саме, що поставка «продуктових наборів» разом з картонними коробками.
«Київпромсервіс 1» завантажив у «Прозорро» вказані документи, але замовник все рівно відхилив фірму. Йому не сподобалась накладна, яка мала свідчити про факт виконання аналогічної угоди.
Після цього у справу втрутилось ДАСУ. Аудитори провели свій моніторинг, та не задовольнились поясненнями замовника. Замовнику інкримінують безпідставне відхилення дешевшого конкурента. Виконком Маріуполя має час до 14 березня на оскарження цього рішення.
Переможець тендеру ТОВ "Фудгранд"
Що стосується постачальника продуктів ТОВ «Фудгранд» (Полтава) та його директорки Наталії Хубовій, яка також є власником одеського ТОВ «Вішмаркет», влада Полтавщини замовляла у цієї фірми харчі по завищеним цінам.
"Стрімкий успіх ТОВ «Фудгранд» пов’язують із одним із найбільших підрядників у Полтаві у сфері продуктів харчування – Володимиром Сергієнком. Цей підприємець фактично монополізував ринок харчування у комунальних закладах Полтави через мережу підконтрольних йому ФОПів та ТОВ", - пише видання МедіаДоказ.
За інформацією видання, ТОВ «Фудгранд» також обрали постачальником гарячого харчування дві полтавські міські лікарні та пологовий. І перший контракт на кейтерингові послуги фірма підписала, не маючи серед працівників кухарів і не плануючи залучати субпідрядників.
Місцеве видання "Полтавщина" також повідомляє про скандал з постачанням неякісних м'ясних продуктів, з яким зв'язують Володимира Сергієнка. Тією справою займалося СБУ.
"Силовики повідомили про те, що у цехах, де виготовлялися м’ясні консерви, вони виявили неякісне м’ясо в умовах антисанітарії. Виробництво велося без лабораторного контролю якості продукції, що є порушенням законодавства. Цю інформацію ілюструють фото з цеху, де на одній із м’ясних консервів вказаний виробник — ФОП Сергієнко та юридична адреса виробничих потужностей — вул. Харчовиків, 6а (адреса колишнього КП «Полтавський м’ясокомбінат»)", - пише "Полтавщина".
Зауважимо, що на банці тушонки для маріупольців вказана така ж сама адреса виробництва тільки виробляє її інша фірма - ТОВ "Мітформ" (директор Олександр Скрипник). За даними системи моніторінгу YouControl, з цією компанію не пов'язано жодного судебного процесу. Проте система звертає увагу, на низький статутний капітал компанії і вважає це бізнесовим ризиком.
Коментар маріупольської міської влади
Ми звернулись по коментар в пресслужбу маріупольського муніципалітету. Нам обіцяли пояснити ситуацію з тендером протягом дня. Але поки що ми коментар не отримали. Тож чекаємо.
Досвід 0629
У технічному завданні до тендеру Маріупольського виконкому наголошується, що "товар відповідає показникам безпечності та якості для харчових продуктів, що передбачені чинним законодавством".
Журналісти 0629 вирішили на власний досвід перевірити якість тушонки з набору для переселенців.
Тушонка не прострочена - термін її придатності спливає у грудні 2025 року. У банці приблизно 50% м'яса яловичини, решта - желе та жили (хоча виробник заявляє, що в одній банці продукту міститься 87% м'яса). Вона не з душком, запах приємний. Але там забагато желатину, який просто розчиняється в гарячому гарнирі.
Висновок 0629: в магазині цей продукт ми б точно не купили. Ну, принаймні цією тушонкою ніхто не отруївся, і це вже добре.