Згоріла чи вкрали? Що сталося з дарованою грекам Маріуполя грамотою Катерини Другої, - ФОТО, ВІДЕО
Маріупольський краєзнавчий музей потрапив під обстріли в березні 2022 року. Після потрапляння снаряду, в будівлі сталася пожежа, і більша частина експонатів, що зберігалися у фондах, - згоріли. Проте окупанти вигадують нові версії того, що сталося, і виправдовують себе. Остання історія, яку розказав російським журналістам колаборант Андрій Ладкін, - про те, що грамоту Катерини Другої, яка дарувала землі в Приазов’ї кримським грекам, насправді не спалили російські солдати, а вкрали – українські.
Пропагандистське російське видання «РИА Новости» записало інтерв’ю з колишнім реставратором Маріупольського краєзнавчого музею Андрієм Ладкіним. Зараз Ладкін знаходиться в окупованому Маріуполі, погодився на співпрацю з агресором і тепер виконує роботу охоронця фондів музею. Тобто охороняє те, чого вже нема.
Цей Ладкін заявив, що частину експонатів у перші дні повномасштабного вторгнення винесли з музею українські військові. Він сам не бачив, але «розказували, що із коробки, яку немов би виносили військові, випала шабля».
«Це точна інформація. Я не бачив, але розказували», - ось як прокоментував ситуацію колаборант Ладкін.
Він нічого не знає достеменно, проте стверджує, що і сама грамота Катерини, і унікальна Біблія 17 сторіччя, і сарматський шолом, і налокотник, і деякі інші цінні експонати могли зберегтися в чиїхось приватних колекціях.
Директор Маріупольського краєзнавчого музею Олександр Горе вважає, що все, що каже колишній реставратор, - вигадки.
«Цей Ладкін роздає вже не перше інтерв’ю російським ЗМІ, і кожного разу вигадує щось нове. То у нього вкрали місцеві, то українські військові. Хтось щось комусь розказував – ось такий рівень достовірності.
Ладкін дійсно непогано знав фонди музею. Але це і все. До 2 березня, поки в Маріуполі ще була електрика, музей був під сигналізацією, зачинений. Ніхто нічого там викрасти не міг. А потім почались масовані обстріли, пожежа...
Кожному, хто побачив фотографії випаленого приміщення, зрозуміло, що навряд чи там щось могло зберегтися. Але мені як музейному працівнику, хотілося б, щоб цей Ладкін був правий і хоча б щось зберіглося, хай і завдяки крадіжці», - сказав директор музею.
На жаль, оригінал грамоти Катерини Другої також знаходився у фондосховищі.
«Те, що було представлене в експозиції, - була копія оригіналу грамоти. Сама грамота написана на пергаменті, а пергамент не дуже любить світло. Тому і була зроблена копія», - пояснив Олександр Горе.
Грамота Катерини Другої була як книга, складалася з 6 пергаментних сторінок. Власне титульний лист замовлявся заздалегідь, коли ще не було зрозуміло, які саме землі імператриця надасть вигнанцям з Криму. Тому знадобилось робити своєрідний додаток до документу у вигляді мапи. Все це зберігалося в Маріуполі», - розповів Олександр Горе.
Вартість виготовлення грамоти складала 1000 карбованців – величезні гроші на ті часи.
«Все мало б вказувати грекам на урочистість моменту, вони мали б думати, що отримують щось дуже цінне», - каже Олександр Горе.
Чи дійсно хтось міг вкрасти артефакт з музею ще до пожежі, наразі встановити неможливо.
«Сподіваюсь, що після деокупації Маріуполя і відновлення порядку правда буде встановлена», - наголосив директор музею.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube