Скандал навколо військової драми "Юрик": продюсерка фільму звернулася до маріупольців
Скандал навколо військової драми "Юрик" про хлопця, який пережив облогу Маріуполя та зміг виїхати з міста, розрісся до масштабу країни. Фільм викликав бурхливу реакцію у соціальних мережах, маріупольці пишуть заяви до Мінкульту та РНБО, а автори фільму змушені вибачатися за свою реакцію на критику.
Нагадаємо, на День незалежності на екрани вийшов фільм «Юрик». В ньому розповідається історія депортації одного хлопчика на ім’я Юрій, якого росіяни вивезли із Маріуполя. Шлях хлопця супроводжується картинами масових вбивств в Маріуполі, злочинними діями росіян. Автори фільму заявили про нього, що він заснований на реальних подіях. І саме це викликало справжній скандал у суспільстві. Бо маріупольці, які пережили блокаду, звинуватили знімальну групу у брехні.
У фільмі показано, як ОБСЄ допомагає з евакуацією городян. Крім цього, в деяких сценах "Юрика" можна помітити, що у людей в Маріуполі нібито було світло і вони навіть могли комусь телефонувати. Маріупольці, які зуміли врятуватися і виїхати з міста, наголосили, що це не є неправдою.
Депутат Маріупольської міськради Дмитро Забавін, який на початку повномасштабного вторгнення залишався у Маріуполі після перегляду стрічки повідомив на своїй сторінці у Facebook, що направив звернення до Міністерства культури й інформаційної політики та РНБО.
Він просить Мінкульт вжити заходів, щоб правовласник фільму прибрав напис "Засновано на реальних подіях" та перед трансляцією зазначав, що це повністю художній фільм, який не претендує на реальне відображення масштабів трагедії.
А РНБО Забавін просить перевірити, чи загрожує "Юрик" національній безпеці, а також вжити заходи щодо захисту нацбезпеки.
Депутат також звертається до маріупольців з проханням писати аналогічні листи.
Захисник "Азовсталі" і воїн підрозділу "Азов" Давид "Хімік" Касаткін у коментарі для видання "Букви" зазначив, що у фільмі багато брехні. Він розповів, що в Маріуполі люди сиділи без світла і води, вони голодували і їм допомагали не представники ОБСЄ, а "Азовці" та інші військові.
"Почнемо з того, що місто не було готове до війни зовсім, звідки взялися чутки що це було саме підготовлене місто? Мера та ОБСЄ не було у місті ще до початку війни, вони усе знали. Ніякої евакуації ні від мера, ні від ОБСЄ не було, навіть спроб не було. Евакуацією намагалися займатися небайдужі люди, але їх обстрілювали росіяни. Коли російська авіація знищила ДТЕК ще на 2 тиждень війни, після цього увесь цей час у місті не було ні світла, ні води, ні газу звʼязку теж не було. Люди почали голодувати. Коли росіяни знищували будівлі у яких були люди, та ці люди були завалені у підвалах та кричали, щоб їх витягнули, ОБСЄ їх не рятувало, їх рятували "Азовці" та інші військові підрозділи. Коли люди голодували, їм приносили їжу "Азовці" та інші військові, коли люди шукали укриття, їх ховали "Азовці" та інші військові. Цьому всьому є відео докази. А хто вважає навпаки, то скажіть мені це в обличчя", - зазначив "Хімік".
Не зміг промовчати також відомий український телеведучий Андрій Бєдняков, який є родом із Маріуполя. Він не перебував у рідному місті в період повномасштабної війни, проте в блокаді були його родичі, зокрема мама, яка і померла в окупації. Бєдняков вважає, що зараз фільми про українські реалії мають бути документальними, а не художніми.
"Я не очікував побачити правду, тому що побачив слово "художній"... Але не настільки ж. Коли я побачив перші кадри фільму, де всі герої в чистому одязі і в підсвіченому підвалі, то я зайвий раз впевнився в слові "художній". На 16 хвилині хотілося вимкнути після того, як біленька машина ОБСЄ повільно (так зазавичай і їздять у місті, яке закидають бомбами та мінами) пересувалася і закликала мешканців до евакуації. До евакуації, якої не було в Маріуполі! Це болюча тема. Бо скільки годин особисто я розмовляв з людьми, щоб вони якось заїхали на район і забрали моїх. І скільки було таких людей, які намагалися виїхати або вивезти своїх близьких. Взагалі, склалося враження, що не було редакторів в кіно" , - написав він в Інстаграм.
Реакція авторів та акторів фільму на критику
Видання Суспільне Культура звернулося до Римми Зюбіної по коментар. У фільмі акторка грає роль бабусі Юрика. Зюбіна відмовилась коментувати ситуацію, зазначивши: "у мене ще є фільм "Маріуполь. Невтрачена надія", який я озвучила. Тому всі українці знають мою позицію — вона існує з перших моїх кроків у кіно".
Першою реакцією авторки сценарію фільму "Юрик" та директорки продакшену OSNOVAFILM Тетяни Куц було, звинувачення маріупольців у голосуванні за Росію. "Мариупольцы пошли на референдум и голосовали за РФ. Теперь РФ убивает не только мариупольцев, но мы за вас бьемся тоже", — написала Куц у відповідь на невдоволення щодо фільму. Цей коментар призвів до ще більш жорсткої критики фільму та позиції її авторів.
Пізніше вона опублікувала пост в Instagram, у якому попросила вибачення та пояснила свою позицію. Зокрема, вона наголошує, що фільм не є документальним, а є саме художнім на документальній основі. Також, за її словами, вони хотіли уникнути ретравматизації людей та поглиблення травми.
"Можливо, через те, як сильно наша команда вірила в соціальну місію “Юрика”. А можливо через неготовність на той момент за рівнем критики побачити біль, який відчули люди під час перегляду. В будь якому разі, це було неприпустимо. Тому я хочу вибачитися перед усіма маріупольцями за свій коментар. Я сформувала думку в пориві гніву, чим образила не лише свою співрозмовницю, але й вас усіх, за що й отримала справедливу критику. Мені боляче і неприємно. Я в жодному разі не хотіла знецінити ваш біль та шукати винних в цій війні серед українців", - наголосила Куц.
Не дивлячись на вибачення, користувачі лишили обурливі коментарі та звинувачення у ганьбі.
Наразі маріупольці готують петицію, у якій будуть просити Президента заборонити у прокаті фільм "Юрик".
Читайте по темі: «Юрик». Після прем’єри виник гучний скандал через брехню у фільмі про Маріуполь, - ВІДЕО, ФОТО