Бюджет Маріуполя та податки від військових. Чи вистачить грошей на «ЯМаріуполь»
Фото Сергія Ваганова
Сьогодні парламент буде голосувати про позбавлення місцевих громад надходжень податку на доходи фізичних осіб від військовослужбовців та поліцейських.
Якщо Рада проголосує «за», то весь податок на доходи фізичних осіб працівників Сил оборони піде до центрального бюджету країни.
Як це вплине на бюджет Маріуполя, і чи залишаться в разі такого рішення у маріупольської громади гроші на фінансування гуманітарних центрів «ЯМаріуполь», ми намагалися розібратися.
Як податки від військових розподіляються зараз
Розподілення, так званого, «військового» ПДФО регулюється Бюджетним кодексом України. Цього та минулого року воно відбувалося в такій пропорції:
21% - держаний бюджет;
64% - бюджети сільських, селищних, міських територіальних громад (Київ — 40%);
15% - обласні бюджети і АРК.
Раніше так багато від податку на доходи фізичних осіб місцеві бюджети не отримували ніколи. Уряд намагався врятувати місцеві бюджети, бо через зупинку багатьох бізнесів вони просто опинилися порожніми.
Але зараз влада хоче забрати ПДФО, яке місцевій бюджети отримували від військових повністю. Такому радикальному рішенню передувала низка скандалів, пов’язаних із закупкою барабанів і іншими абсолютно безглуздими витратами.
Що пропонується
Уряд вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкт, в якому пропонується вилучити з місцевих бюджетів ПДФО від оподаткування доходів військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу за період з 1 жовтня 2023 року по 31 грудня 2024 року. Уряд пропонує спрямувати ці кошти на такі цілі:
50% - Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання;
50% - Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України на реформування та розвиток оборонно-промислового комплексу.
Що це означає для Маріуполя
Після окупації Маріуполя більша частина бюджету міста складають саме доходи від податків з зарплат військовослужбовців.
За інформацією пресслужби Маріупольської міської ради, яку ми отримали на наш запит, надходження у бюджет за 2023 рік складаються так:
60% (459 390,3 тис. грн) - ПДФО з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу;
21% (160 647,6 тис. грн) - ПДФО бюджетних та державних установ, комунальних підприємств, організацій та приватних підприємств;
19% (139 711,8 тис. грн) - інші податки та платежі.
Власні доходи бюджету Маріупольської громади станом на 1 серпня 2023 склали 759 749,7 тис. грн. Це на 1 006 262 тис. грн або на 57% менше надходжень за відповідний період 2022 року (1 766 011,7тис. грн).
Якщо бюджет міста зменшиться на 60% (обсяг надходжень від військових), всі проєкти, а також виплата заробітних плат можуть бути під загрозою.
«Місто опиниться в складному становищі», - прокоментував ситуацію заступник міського голови Маріуполя Денис Кочубей.
Він зауважив, що зарано драматизувати ситуацію, бо ще немає розуміння, яке саме рішення буде ухвалене Радою, проте висловив занепокоєння щодо фінансування важливих проєктів, один із яких – будівництво тимчасового житла для маріупольців.
«Звісно, ми будемо шукати можливості для того, щоб не згортати роботу в цьому та інших напрямках. Але дивіться, деякі донори вже зараз зменшують обсяги допомоги на закупівлю продуктів для центрів «ЯМаріуполь», і ми вимушені докупати необхідну кількість продуктів за бюджетні кошти. Інші донори часто пропонують співпрацю за системою фінансування 50 на 50. Якщо в бюджеті не буде грошей на фінансування своєї частки проєктів, ми будемо змушені відмовитись від такого співробітництва. Тобто ми будемо обмежені у продовженні роботи. Але Маріуполь завжди знаходив можливості для вирішення проблем. Тож ми готуємось до різних варіантів», - пояснив Денис Кочубей.
За інформацією міськради, значну частку доходів, які бюджет отримував від військових, влада витрачала на допомогу ЗСУ. Наприклад, в 2022 році півтора мільярди гривень були спрямовані на допомогу ЗСУ у вигляді військових облігацій державного займу. Планувалось, таку ж суму скерувати на це і 2023 року.
«Для нас це можливість захистити гроші від інфляції і зробити резерв на час деокупації Маріуполя. Бо після завершення війни уряд поверне нам ці гроші, і у громади буде фінансова можливість одразу приступити до відновлення Маріуполя, не чекаючи, поки прийде міжнародна допомога або запрацює місцевий бізнес. Зараз ці гроші працюють на перемогу», - каже заступник міського голови.
Окрім військових облігацій, надходженням «військового» ПДФО до бюджету Маріуполя влада спрямувала на підтримку маріупольських переселенців, які отримують комплексну допомогу по всій країні через мережу центрів «ЯМаріуполь». У тому числі допомогу отримають й родини захисників Маріуполя та Маріупольського району. Також організована робота Маріупольської міської ради в евакуації, яка працює над вирішенням житлового питання та над проєктами Плану відбудови міста після деокупації «Mariupol Reborn», кажуть у маріупольському муніципалітеті.
«У 2022 році завдяки організованій роботі Маріупольської міської ради, БФ «Я - Маріуполь» та міжнародним партнерам вдалося надати потужну допомогу нашим військовим частинам та правоохоронним структурам. З бюджету Маріупольської ТГ надано субвенцій у сумі 77,3 млн грн. За підтримки БФ «Я Маріуполь» та закордонних партнерів було надано понад 40 одиниць автівок – легкові авто, пікапи, позашляховики, мікроавтобуси, автобуси, вантажівки та навіть мобільний шпиталь. А також все, що необхідно для потреб фронту – сучасні квадрокоптери, квадроцикл, тепловізори, різноманітна амуніція, генератори, тактичні аптечки, продукти, медичне обладнання, ліжка та багато іншого, що допомагає облаштовувати позиції, виконувати безпекові завдання, тримати оборону та просуватися вперед. Загалом підтримку надали 15 різними частинам та структурам.
Крім того, цього року заплановано виділити 382 млн грн субвенції з міського бюджету на підтримку військовим підрозділам ЗСУ, з якими співпрацює Маріупольська міська рада. Додатково через інструмент «військових» облігацій» на підтримку ЗСУ планується спрямувати ще 1,5 млрд грн. Перерахування цих грошей неможливо без затвердження належним чином бюджету Маріупольської ТГ. Для врегулювання питання затвердження бюджету Міський голова звернувся до Голови Донецької ВА, депутатів ВРУ, профільних міністерств, керівників», - йдеться у відповіді на інформаційний запит 0629.
Реакції на пропозицію уряду
Частина суспільства схвально відреагувала на пропозиції уряду забрати у місцевих громад податки від військових, бо люди не сприймають зайвих витрат, наприклад, на ремонти стадіонів або парків в той час, коли країна збирає по копійці на забезпечення своєї армії.
Днями в Києві відбулась акція протесту проти таких витрат місцевими громадами.
Громадське об’єднання «Центр спільних дій», проаналізувавши пропозиції уряду, зазначило суттєвий і важливий позитив такого рішення.
«Законопроєкт надає доступ до додаткового фінансового ресурсу для сектору безпеки і оборони на суму понад 200 мільярдів гривень до кінця 2023 року та на 2024 рік», - зазначили громадські експерти.
Проте вони констатують і мінуси, які можуть поставити деякі громади у стан колапсу.
«Законопроєкт послаблює фінансову спроможність місцевих органів влади впроваджувати ефективні місцеві політики та рішення у громадах, призведе до втрати можливості стратегічного та операційного планування місцевих бюджетів, особливо в прифронтових громадах з військовими частинами.
Військовий ПДФО вже закладений у місцеві бюджети на 2023 рік та раптовість таких змін може призвести до непередбачуваних наслідків для окремих громад, особливо перед опалювальним сезоном. Крім того, підвищується ризик втрати ресурсів на базові потреби окремих громад», - зазначають експерти.
Журналіст, військовий експерт Юрій Бутусов також критикує таку радикальну пропозицію уряду.
«Зараз командири військових частин отримують можливість домовитися з місцевою владою і за умови сплати податків багато міст спрямовує на це 20−30% коштів від ПДФО на потреби конкретних військових частин, і кожен командир може розпоряджатись цим особистим позаштатним фондом, купляти необхідне або змінити місце сплати ПДФО, якщо командира ставлення місцевої влади не влаштовує. Чи отримає ці кошти військова частина, якщо ПДФО заберуть у центральний бюджет? Ми усі розуміємо, що як тільки гроші підуть у центральний бюджет, то за чинним законопроектом військова частина не отримає нічого, і командири позбавляться можливості фінансувати свої пріоритетні потреби», - зазначає Бутусов.
Він пропонує владі попрацювати з цією темою додатково і пошукати можливості для компромісного рішення. Наприклад, якщо і забирати ПДФО, то передавати його не до центрального бюджету, а до військових підрозділів, які скеровують податки в ту або іншу громаду. Або не забирати податки повністю, просто зменшити частку ПДФО, яка залишається в бюджеті міст або селищ.
Сайт 0629 буде стежити за рішеннями, які будуть ухвалюватися з цього приводу.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube