
Маріуполь, Митрополитська,19 – Київ, вул., Будівельників,12. Арт-платформа ТЮ повертається, - ФОТО
Арт-Платформа ТЮ стала явищем у Маріуполі. В 2016 році дуже провінційне місто буквально вибухнуло провокативними перфомансами, незвичайними презентаціями та виставками сучасного мистецтва. Дивакуваті люди, які засіли у старому будинку, колишній спортзалі на Митрополитській, 19, лякали, шокували і врешті-решт і змусили про себе говорити.
Консервативний «Приазовський робочий» вигадував заголовки, щоб зачепити організаторів креативних заходів. Деякі право-радикальні громадські організації приходили до ТЮ, щоб з’ясувати стосунки. Але як сказав один експерт, саме ось такі конкуруючи молодіжні течії і були ознакою того, що місто розвивається.

«Ми відкрили арт-простір навесні 2016, і він одразу став оточений багатьма міфами, - пригадує засновниця ТЮ Діана Берг. - З історій містян, тут розташовано гей-клуб, або скупчення епатажних диваків, або дурдом, або притон збоченців, або майстерня шалених митців, або центр соросят, або леворадикальні активісти. Коли диваки фарбують фасад в чорний, з’являється та укорінюється міська легенда про сатанистів».

Проте дуже скоро здивування змінилося на зацікавленість. А найбільш активна частина маріупольської громади потрохи стала долучатися до заходів ТЮ.
В Маріуполі запульсувало життя. Це дійсно так. І великий шматок того пульсуючого серця знаходився на вулиці Митрополитській, 19.
Арт-платформа ТЮ стала великим, можливо, поки що найбільшим проєктом культурологині, креативщиці, активістки Діани Берг. А головне – вона стала її новим домом. Свій власний Діана втратила у Донецьку в 2014-му. Вона з колегами чимало зробила для українського протесту у столиці Донеччини, проте захистити місто від російської агресії не вдалося.

Маріуполь тоді прийняв до себе багатьох творчих, активних, креативних донеччан. Місто точно підсилилося, коли отримало такий потужний десант переселенців із Донецька.
У місті гучно заговорили про рівність, права людини, причому заговорили у такій формі, не помітити яку було просто неможливо.
Когось це явище – ТЮ – дуже дратувало, когось навпаки, веселило і надихало. Ну а багато з тих, хто до появи арт-простору вважав себе трошечки фріком, відчув, що він не один, що є місце, де завжди можна виразити себе і знайти порозуміння.
За час, що минув з 2016 року, Арт-Платформа ТЮ перетворилася майже на музей сучасного мистецтва.
Коли бійці чеченського батальйону імені Шейха Мансура, який захищав Маріуполь на Новоазовському напрямі, у 2019 році натрапили у Широкіно на цінну колекцію картин, що належала українському художнику, графіку Віктору Павлюку, вони передали цю колекцію саме Арт-Простору ТЮ. Ця колекція вважалась втраченою.

І от сталося диво. Боєць із позивним Пікассо до війни був художником, він випадково побачив на руїнах будинку картини і розпізнав у розкиданих полотнах художню цінність та ініціював порятунок колекції.
Але в 2022 році трагедія повторилася. Картини Павлюка, а також десятки інших унікальних робіт сучасного мистецтва, загинули у Маріуполі. Врятувати їх під час блокади було неможливо. Тож від ТЮ залишилися лише люди. А це, погодьтеся, не мало.
І ось ці креативні люди вирішили відновити ТЮ, поки що у якості виставки, у столиці. І у минулу суботу у Києві відкрилась виставка Митрополитська,19


Там були митці, активісти, ну і, звісно, маріупольці. Вони плакали, зустрічаючись і обіймаючи один одного.

«Ми хотіли тут створити стенд зі спогадами, розповісти про те, як починалась наша Арт-Платформа, що відбувалося там. Але вибачте, ми не пам’ятаємо…» - написано на одному із стендів, де зібрані фотографій, зроблені в різні часи у ТЮ.

Щоб відтворити атмосферу простору, Діана Берг звернулася до митців, роботи яких загинули в окупованому Маріуполі, з проханням допомогти відновити експозицію і передати на виставку якусь одну із своїх робіт. І дуже багато митців відгукнулись.



В суботу на умовній «Митрополитській,19» в Дарницькому районі столиці багато плакали, багато пригадували, трошки сміялись і сильно-сильно мріяли – про повернення, про відновлення не тільки Арт-Простору ТЮ, а головне – самої атмосфери свободи і творчості.
Після деокупації Донеччини, Діані Берг доведеться робити непростий вибір – між звільненим Маріуполем і звільненим Донецьком. Вона переконує, що її сил і натхнення вистачить на два міста.
Ну а поки що вона щиро завдячує київському арт-простору Гараж 127/127 за те, що поділився власним простором і надав можливість маріупольському арт-простору відродитися.
Виставка Митрополитська,19 відкрита, але відвідування – за попереднім записом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Как батальон Шейха Мансура спас ценную коллекцию живописи из Широкино, - ФОТО
В Мариуполе вместе с хлебозаводом чуть не уничтожили картины из цикла "Житие пацана Петра" (ФОТО)