Написання та захист кандидатської дисертації, корисні лайфхаки (засновано на особистому досвіді)
Порядок написання дисертаційної роботи та особливості здобуття наукового ступеня задекларовано у нормативних документах ВАК (вища атестаційна комісія – головний державний орган, який регулює порядок присудження наукових ступенів в Україні) та знаходяться у відкритому доступі на сайті https://vak.org.ua/index.
Я ж у своїй статті не буду дублювати цих правил і норм, а зупинюся на корисних лайфхаках, виходячи з власного досвіду.
Отже, кандидатська дисертація мною була захищена у далекому 2011 році за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси та кредит у Харківському національному економічному університеті. З того часу в загальному порядку практично нічого не змінилося, крім окремих оформлювальних моментів і того, що сам ступінь кандидата наук відтепер скасовано і замінено іншою назвою – доктор філософії.
Тепер безпосередньо до лайфхаків. У питанні захисту дисертації «успіх тримається на 3 головних китах»: швидкість, стресостійкість та авторитет.
Лайфхак 1. Швидкість. Тут слід бути уважним. Процес написання дисертації це, навпаки, неквапливий, вкрай ретельний процес, що не терпить поспіху, а вимагає навпаки уваги та концентрації. А ось після того, як Ваша дисертація закінчена та отримала свої перші зауваження – ось із цього моменту починається швидкісний забіг. Чим швидше Ви будете правити всі зауваження, корегувати власну дисертаційну роботу, формувати автореферат, отримувати відгуки й відзиви і так далі - тим більше прихильними й позитивно налаштованими до Вас будуть люди, з якими Ви взаємодієте в цьому процесі, і тим швидше і успішніше пройде Ваш захист.
Лайфхак 2. Стресостійкість. В даному випадку компонентами стресостійкості я назвала б дипломатичні навички, здатність сприймати критику на свою адресу і вміння працювати в команді. Потрібно прийняти той факт, що Вашу дисертацію будуть правити та критикувати всі, хто братиме її до рук. І це не тому, що вона не якісна, а тому, що такий процес. І тут треба вміти не лише позитивно сприймати критику, а й знаходити консенсус між різними зауваженнями, які іноді можуть навіть суперечити один одному.
Лайфхак 3. Авторитет. Поки що не Ваш. У процесі захисту дисертації дуже популярним інструментом є використання чужого авторитету. У наукових колах перевага завжди надається гучним прізвищам відомих вчених, важливим регаліям та іншим пафосним атрибутам. Тому не бійтеся звертатися до відомих у Вашій сфері вчених, професіоналів із гучними іменами, намагайтеся отримати від них відгуки на дисертацію, довідки про впровадження. Спробуйте вибрати собі в опоненти та експерти максимально популярних учених, до чиїх прізвищ приставлені тривимірні регалії. Як показав мій власний досвід, це в повній мірі працює: авторитет відомих вчених, які залишили власний підпис на Вашій роботі, неодмінно працюватиме на Вас.
При дотриманні перелічених лайфхаків, сформованих на основі мого власного досвіду, неодмінно на Вас чекає успіх на захисті, і бажаний науковий ступінь максимально швидко приєднається до Вашого прізвища.