• Головна
  • Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО
10:00, 4 червня
Надійне джерело

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО

Конференція «Від (де)окупації до відкритого демократичного врядування». Фото організаторів заходу

Конференція «Від (де)окупації до відкритого демократичного врядування». Фото організаторів заходу

Попри складну ситуацію на фронті, українська влада та громадські організації готують план дій  - що вони будуть робити після деокупації. Політика щодо всіх тимчасово окупованих територій буде єдиною, заявляють урядовці, незалежно від того, коли саме були окуповані регіони. Стратегія вже готова і буде ухвалена в червні. 

Що саме напланували, на що спиралися і чи не зарано було витрачати на розробку стратегії державний ресурс – про все це говорили під час конференції «Від (де)окупації до відкритого демократичного врядування». Журналісти сайту 0629 побували на цій конференції і готові розповісти вам основне, що там почули.

Дослідження фонду «Відродження»

Міжнародний фонд «Відродження» у співпраці з громадськими організаціями рік працювали над тим, щоб зібрати і проаналізувати інформацію про чинні засади адміністрування на окупованих територіях.

На фото - Ірина Гайдучик, Всеукраїнська громадська організація «Асоціація сприяння самоорганізації населення»

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-1

Проблема полягає в тому, що на різних територіях діють різні форми адміністрування. Десь проведена реформа децентралізації, десь не проведена, десь паралельно існують військові адміністрації та місцеві ради, що взагалі вносить плутанину і зайве витрачення грошей, вважають експерти.

Такий хаос утворився через те, що одні території були окуповані у 2014-му, інші -  в лютому 2024 року, є території, окуповані в травні 2024 року, є території деокуповані. 

Експерти проробили дуже великий обсяг роботи, щоб не тільки впорядкувати всю цю інформацію, а і розробити рекомендації для українського уряду.

Ірина Гайдучик, Всеукраїнська громадська організація «Асоціація сприяння самоорганізації населення», та Олексій Орловський, директор Програми «Демократія і належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження»

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-2

Основне, що треба знати нам, пересічним українцям, із цих рекомендацій:

  • Якщо війна буде заморожена в тій чи іншій стадії, а задача з повної деокупації територій не буде виконана, на територіях в зоні бойових дій мають продовжувати діяти військово-цивільні адміністрації. Якщо Україні вдасться закінчити війну підписанням мирної угоди з РФ і відновленням кордонів або із залученням міжнародних гарантій безпеки та відновленням кордонів, в такому випадку на деокупованих територіях будуть діяти спеціальні адміністрації. Закон про них ще належить розробити і ухвалити депутатам.
  • На деокупованих територіях буде діяти перехідне правосуддя.
  • Паралельно з перехідним правосуддям буде діяти і «перехідна демократія» - це некоректне визначення того, що буде відбуватися із демократією на деокупованих територіях. Але поки що більш точного терміну не вигадали.

Що означає «перехідна демократія»:

1.Влада в регіоні, що призначається, а не обирається, буде мати вирішальний голос. Ініціатива щодо майбутньої розбудови населених пунктів буде виходити саме від влади.

2.Влада буде лише консультуватися із громадськістю, але ухвалювати рішення все ж таки самостійно.

3.Конференції і інші великі громадські збори будуть скоріш за все заборонені. А дозволені лише невелички збори на рівні мешканців будинку, вулиці чи кварталу.

4.Громадськість зможе впливати на рішення влади через електронні петиції та громадські слухання

Не все, що радять експерти, буде реалізоване владою

Не все, що радять експерти та громадськість, буде взяте до уваги представниками влади. Уряд разом з Офісом Президента неохоче дослухаються до думки громадських організацій. І це наочно довела реакція представників влади, які брали участь у цій конференції, на пропозиції громадськості.

В дискусії про партнерство громади і влади спочатку виступали представники влади, а потім – представники громадськості. Так от, коли черга дійшла до громадських організацій, майже всі представники влади залишили зал конференції. Їм було не цікаво (або ніколи) слухати думку людей.

На фото - Яна Любимова, голова Ради з питань внутрішньої переміщених осіб при Луганській обласній військовій адміністрації, Віталій Загайний, експерт Громадської організації «Центр політико-правових реформ», Сергій Гармаш, головний редактор онлайн-видання "Острів", президент ГО "Центр досліджень соціальних перспектив Донбасу"

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-3

При такому ставленні до громадськості говорити про партнерство важко.

Тому громадські активісти висловлювали певний скепсис щодо перспектив партнерства із владою. Особливо на фоні згортання демократичних інституцій і свобод.

Міністерка Міністерства з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук відверто  висловлювала захоплення «чіткою державною управлінською вертикаллю», яку вдалося побудувати діючій владі.

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-4

Віталій Барабаш, очільник Авдіївської військової адміністрації категорично виступив проти демократичних засад управління.

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-5

«Якщо б у нас була демократія, ми б Авдіївку два роки не утримали б», - сказав він.

Але в залі знайшлися люди, які з таким твердженням не погодилися.

«Якби у нас в країні дійсно була демократія, то ми б війну не допустили», - висловився один із спікерів.

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-6

Складалося враження, що влада налаштовується на «довге і ефективне» керування в країні методами призначення ефективних менеджеров замість створення ефективних державних інституцій.

Що стало зрозумілим про майбутнє Донеччини із заяв представників влади

В роботі конференції взяли участь міністерка Міністерства з реінтеграції тимчасових територій Ірина Верещук, перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, заступниця міністра Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України Наталія Козловська та Дар’я Марчак, перша заступниця міністра Міністерства соціальної політики.

Ось важливі тези, які пролунали із вуст представників влади, які зараз визначають політику держави на деокупованих територіях.

1.Обласні ради Донецької та Луганської областей будуть скасовані найближчим часом.

2.Демократії на деокупованих територіях не буде довго, скільки саме не буде – треба ще визначитись. «Якщо ми не скажемо точно, скільки років нам потрібно, щоб підготувати деокуповані регіони до виборів, західні партнери нас не зрозуміють», - сказав Корнієнко.

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-7

3.Донецьк та Луганськ можуть перестати бути обласними центрами після деокупації. Це обговорюється.

4.Буде діяти єдина модель перехідної адміністрації для всіх деокупованих територій. Якою саме вона буде – ще належить написати і ухвалити.

5.У випадку замороженого конфлікту на прифронтових територіях будуть працювати військово-цивільні адміністрації, але законодавство щодо них треба буде оновити, повноваження розширити.

6.Деокуповані території будуть перекраюватися в нових «кордонах». Межі нових областей будуть визначати Збройні Сили України – їхні успіхи на фронті.

7.Не всі міста, зруйновані російською армією, будуть відновлюватися. І це найболючіше питання, яке дуже обережно піднімають представники влади. Вони зараз розробляють критерії для визначення, які міста не варто відновлювати. Основний показник – повернення людей (із розрахунку – не менше 3 тисяч осіб для невеличкого населеного пункту). Основний посил громаді: без повернення людей немає сенсу вкладати гроші у відновлення інфраструктури.

Навіщо влада розробляє стратегію

Представники влади по-різному відповідали на це питання під час конференції. Але всі вони зійшлись у тому, що Україна буде повертати території і людей в будь-якому випадку. Не зараз, так через рік, не через рік, так через п’ять, тому країна повинна мати план.

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-8

«Хочу нагадати, що у нас вже є деокуповані території. На Харківщині, Херсонщині. І ми стикнулися з тим, що люди повертаються туди, попри відсутність розмінування, відновлених лікарень, доріг і будинків.

Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО  , фото-9

Вони повертаються одразу і хочуть отримувати від влади чіткі сигнали, що, як і коли буде робити влада, щоб забезпечити життя у деокупованому місті або селищі. Тому ми мусимо мати чіткий план. І в першу чергу – не про вибори, політичний устрій чи адміністративні кордони, а про воду, світло, їжу, роботу. Ось чому ми працюємо над стратегією вже зараз», - резюмувала Наталія Козловська.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Донецьк #Луганськ #деокупація
Останні новини
live comments feed...