
«Навіщо це йому?» Історія життя та зради відомого маріупольського журналіста Віктора Граматікова
Віктор Граматіков – відомий маріупольський журналіст. Багато років він очолював муніципальне радіо «Радіо Приазов’я», певний час був секретарем Національної спілки журналістів в Донецькій області. А ще – він підтримував Україну, вільно і красиво спілкувався українською мовою і вів українські програми. Тому коли з окупації прийшла інформація, що Віктор Граматіков поновив роботу радіо, але вже в іншому, проросійському ключі, це стало шоком для багатьох його колег.
Віктору Граматікову 84 роки, він міг отримувати пенсію і жити в окупації, не зраджуючи країну. Тому найпоширеніше питання, яке ставили його колишні колеги під час розмови з 0629, було «навіщо це йому потрібно?»
Скрін з відео пропагандистського каналу в окупованому Маріуполі

Віктор Граматіков народився у Саратовській області РФ, до Маріуполя переїхав ще маленьким хлопчиком, у 1947 році.
Перш ніж спробувати себе у журналістиці, Граматіков долучився до театрального життя, почав грати у народному театрі палацу культури «Азовсталь», а коли у 1960 році відкрився Маріупольський драматичний театр, став частиною театральної трупи театру.
У 80-х роках Граматіков починає працювати на радіо – спочатку веде корпоративні хвилі Маріупольського морського торговельного порту, а з 1988 року очолив «Радіо «Приазов’я».
В 2013 році Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації нагородив Віктора Граматікова почесною грамотою «за всебічне правдиве висвітлення економічного, соціального та культурного життя півмільйонного промислового центру Донбасу – міста Маріуполя».
Граматіков першим в російськомовному Маріуполі запровадив разом із журналістом Сергієм Рожновським українські програми на радіо – «Обрій», «Серйозно та жартома».
Разом із очільником тодішнього відділу культури міськради, який всіляко підтримував розвиток української культури у Маріуполі, Богданом Слющинським він домагався відкриття театру ляльок у місті.
Як так сталося, що все це, всі зусилля його життя, скеровані на розвиток українського Маріуполя, знецінені, дивує колег.
«Я нікого не можу засуджувати, не розібравшись в деталях, що саме відбулось, які причини тих чи інших рішень. Але мені дуже боляче було дізнатися, що Віктор Андрійович почав працювати на окупантів», - сказала Лілія Рожновська.
Давня знайома, колега Віктора Граматікова, голова Донецької обласної спілки журналістів, до лав якої входив і Граматіков, Олена Калайтан розповіла, що тривалий час нічого не знала про долю колеги і дуже хвилювалася, що Віктор Граматіков міг загинути у Маріуполі.
«А потім я дізналася, десь рік тому, що він поновив випуски свого «Радіо Приазов’я» в Маріуполі, але з зовсім іншим контекстом. Дуже здивувалась. Не так сильно, як коли дізналася про зраду Андрія Кіора (про цього колишнього журналіста ви можете дізнатися тут), але дуже сильно здивувалась.
Розумію, що він має якось виживати там, але при цьому бути таким проросійським пропагандистом - оце дивує та шокує», - розповіла Олена Калайтан.
Вона повідомила, що наразі готується рішення секретаріату Донецької обласної спілки журналістів НСЖУ на виключення колаборантів, і звичайно ж, Граматікова.
Проте збираючи інформацію про Віктора Граматікова, ми прослухали його інтерв’ю, яке той дав «Громадському радіо» в 2017 році. Якщо уважно вслухатися в те, що Граматіков тоді казав, то можна було почути твердження, які можна трактувати або як абсолютне нерозуміння того, що відбувалося з 2014 року на сході України і в Криму, або як підтримку російської агресії в Україні.
«Я не розумію цю війну… - казав Граматіков. - Більшість волонтерів працюють не на допомогу, а на себе, відкривають власні магазини. Це все не те. Я не розумію, і навіть наш президент не знає відповіді на питання: коли закінчиться війна? Що з цим всім робити ? Це не війна – це просто дорослі мужички грають у війнушку, а ми всі страждаємо, гинуть люди», - ось що казав Віктор Граматіков, відповідаючи на одне з питань журналістки Громадського.
І здається, ця відповідь багато що пояснює для тих, хто вміє слухати.
Зараз Віктор Граматіков переживає в окупації Ренесанс, «друге народження», як він сам каже. Знов вступив до лав Спілки журналістів Россії, вже вдруге за своє життя. Правда є нюанс, у 1957 році він вступав до лав Спілки журналістів СРСР, а зараз – РФ. Проте судячи з його інтерв’ю російському пропагандистському каналу «Мариуполь24», Віктор Граматіков не бачить різниці.

Більше про колаборантів, зрадників, людей, які пристали на пропозицію співпрацювати з ворогом, ЧИТАЙТЕ В СПЕЦТЕМІ