• Головна
  • Іпотека для киян. Чому переселенці, міста яких окуповані, не можуть отримати дешевий кредит на житло
15:58, 7 червня
Надійне джерело

Іпотека для киян. Чому переселенці, міста яких окуповані, не можуть отримати дешевий кредит на житло

Фото Євгена Сосновського

Фото Євгена Сосновського

Станом на сьогодні, 10656 родин скористалися іпотекою в Україні. Основні покупці – Київ та Київська область. Загальна сума кредитів  - 16,8 млрд грн. Проте  - що дуже важливо – серед всіх цих людей переселенців лише  1,6% (189 родин).

Порівняйте: тих, хто має житло, але вирішив просто покращити свої житлові умови чи придбати додатково до київської квартири ще одну, наприклад, у безпечному Ужгороді, - більше двох тисяч родин (це дані Укрфінжитла станом на 7 червня). 

В умовах, коли сотні тисяч родин втратили дах над головою і взагалі все своє майно, опинилися через війну у дуже скрутному становищі, таке використання обмеженого державного фінансового ресурсу виглядає несправедливим.

Тож у Верховній Раді була створена спеціальна комісія для вивчення проблеми.

Що не так з поточною іпотекою

Маріупольчанка Людмила Завалей вже пів року намагається придбати житло в іпотеку і не впевнена, що у неї це вийде. 

По-перше, їй відмовили у праві придбати житло з урахуванням батьків. Літні люди, які живуть разом з нею, виявляється, не вважаються державою членами родини. Тобто вона не може придбати житло такої площі, де було б комфортно 5 членам родини. Держава це забороняє. Родині доведеться купувати житло меншої площі, а потім жити у тісняві.

По-друге, заважає вимога купувати житло не старше 3 років побудови. Нова квартира - це прекрасно, але такі квартири продаються в 90% - без ремонту, голі стіни, розповідає пані Людмила. Такий стан житла викреслює переселенців із списку потенційних покупців. Придбати квартиру без ремонту – означає, що треба продовжувати десь жити і платити орендну плату, поки триває ремонт, плюс – сплачувати іпотечні внески, плюс – десь брати гроші на ремонтні роботи і будівельні матеріали. Таких доходів у переселенців немає.

Держава дозволяє купувати житло на вторинному ринку лише в маленьких містах не обласного значення. Проте там немає роботи. А без роботи з високим рівнем доходів яким чином сплачувати іпотеку? Замкнуте коло виходить.

Ну і третя проблема – це документи. Людмила Завалей шукала житло для своєї великої родини в Київській області, і виявляється, що більша частина житла, яка підходить їй за ціною та площею, не має правильно оформлених документів, дозволів. І це є велика проблема, яка боляче б’є зараз саме по переселенцях.

Людмила Завалей каже, що вона разом з іншими громадськими організаціями зверталась до уряду із пропозицією дозволити переселенцям купувати житло на вторинному ринку, дозволити враховувати близьких родичів, які мешкають разом, як одну родину, проте поки що жодна з цих пропозицій не була врахована урядом.

Тим не менш, деякі зміни таки є.

Що хоче запровадити уряд

Наталья Козловська, заступниця міністра Міністерства розвитку громад та територій під час засідання Асоціації міст України повідомила, що уряд проводить переговори із Укрфінжитлом, щоб запровадити нові пільгові умови іпотеки для переселенців з окупованих або прифронтових територій.

  • Перший внесок – 6%
  • Термін кредитування – до 30 років
  • Відсоткова ставка по кредиту – 3%.

Такі умови вже давно діють для молодіжного іпотечного кредитування. І ось міністерство пропонує поширити ці умови і для ВПО.

Проте тут є проблеми. Грошей у бюджеті на таке кредитування немає (молодіжна іпотечна програма фінансується дуже повільно і останні місяці взагалі не обслуговувалась). Крім того, представники уряду ще на початку року розповідали, що ведуть переговори про запровадження нових пільгових умов кредитування для ВПО, результату досі немає. Процес затягується, а людям немає де жити ще вчора.

Проте, за словами заступниці начальника управління житлового комунального господарства Донецької ОДА Лариси Гусевої, уряд таки обіцяє вирішити проблему до кінця року. Принаймні, такі обіцянки лунають на закритих нарадах з представниками обласних військових адміністрацій.

До речі, окрім пільгових умов, на таких нарадах обговорюють можливість допомоги переселенцям з боку місцевих громад. Наприклад, уряд хоче дозволити компенсувати перший внесок по іпотечному кредиту повністю або частково за рахунок грошей місцевих бюджетів.

Міські голови окупованих населених пунктів дуже схвально поставилися до таких пропозицій. На вільних територіях, там, де є можливість проводити сесії міських та селищних рад, таку допомогу можна ухвалювати вже зараз, за рахунок впровадження місцевих програм.

Але у випадку із Маріуполем, де депутатських корпус не працює, поки що така компенсація не можлива. Треба чекати на спеціальні рішення центральної влади.

На жаль, і уряд, і ВР працюють дуже повільно. Потрібних рішень немає. В результаті Україна втрачає людей, вважає міський голова Маріуполя Вадим Бойченко, який констатує, що тисячі людей повертаються в окупований Маріуполь саме через неможливість вирішити житлову проблему. Бойченко називає це пасткою для людей.

Що робити тим, кому іпотеку не дадуть

Але навіть якщо уряд буде дуже ефективним і розробить дійсно зручну програму кредитування для ВПО, є люди, які в будь-якому випадку не зможуть нею скористатися. Це пенсіонери. 

Люди пенсійного віку не мають можливості отримати іпотеку через свій вік, відсутність відповідного рівня доходів і грошей на перший внесок.

Для таких людей єдиний спосіб відновити справедливість і отримати дах над головою – це компенсація.

Ухвалений в першому читанні законопроєкт 2923 може в цьому реально допомогти. Цей законопроєкт дозволяє  отримувати компенсацію за житло, яке знаходиться на окупованій території або безпосередньо в зоні бойових дій, без будь-яких комісій, експертиз і фото доказів. 

Депутат від Європейської солідарності Артур Герасимов пояснив ось що: все житло, яким люди не можуть користуватися через те, що воно або в окупації, або на лінії фронту, держава буде вважати знищеним. І відповідно, буде видавати компенсацію за знищене майно.

Проте власник має відмовитися на користь держави від своїх майнових прав на житло, за яке він отримає компенсацію.

Цей законопроект дозволить дуже великій кількості людей вирішити своє житлове питання вже зараз, не чекаючи закінчення війни.

Напевно, ті громадяни,  у кого в окупації від житла залишився лише котлован, із радістю віддадуть державі право власності на руїну.

Чи схочуть йти по такому шляху ті, чиї квартири вціліли або частково пошкоджені, - цікаве питання.

Тож ми будемо стежити і надалі за новинами, пов’язаними з житлом, компенсаціями, іпотеками тощо, і пропонуємо взяти участь у опитуванні на сайті, як ви ставитеся до законопроєкту ЄС.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Так, безумовно
17,2%
Так, але за умови, що розмір компенсації буде достатнім для придбання нового житла
43,2%
Вважаю несправедливим позбавлятися права власності. Компенсація - це покриття збитків, право власності має залишитись
18,2%
Не погоджуюсь. Краще дочекатися деокупації міста і продати нерухомість самостійно
6,8%
Нічого не буду віддавати або продавати. Хочу повертатись в місто і там жити
14,6%
#Маріуполь #житло #іпотека #компенсаці
ТОП новини
1030 день повномасштабної війни. Атака на Кривій Ріг та Ромни. Зеленський в Брюсселі. Палає російська нафтобаза
Судитимуть 10 колаборантів, які воювали проти ЗСУ. Один з них отримав медаль “за звільнення Маріуполя”
Гуманітарка – це зло, Ради ВПО – правильна тема, нас врятує «Майдан експертності». В Києві на UCU Global говорили, як владі і суспільству порозумітися
Послугами нового медичного хабу у Дніпрі вже скористалися майже 600 маріупольців, - міськрада
live comments feed...