• Головна
  • Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року»
12:46, 3 липня

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року»

Відомий маріупольський журналіст та митець-самоук Олександр Бондаренко залишався в розбомбленому Маріуполі до 22 березня 2022 року. Він став свідком пожежі у своїй квартирі, де на його очах задихнулася та згоріла мати дружини, а сам він отримав глибокі опіки рук, які лікує й досі. Але втративши все і виїхавши до Одеси, пенсіонер продовжує творити: малює самобутні картини та мріє надрукувати свій щоденник, який вів усі дні в оточеному Маріуполі. 

Пом'янули в темряві на стільцях в туалеті 

Виїхати з Маріуполя разом з сином 2 березня, Олександр з дружиною не міг: у квартирі на 4 поверсі з ними жила теща, яка через хворобу не ходила. Та й не вірив журналіст на пенсії, що Маріуполю загрожує оточення та окупація: він вважав, що місто дуже важливе для України, тому тримати його будуть міцно. Але він зізнається: впевненість рухнула, коли стало зрозуміло, що місто будуть атакувати з усіх боків. 

Найстрашніші три тижні вони провели вдома: з вибитими вікнами, зруйнованим балконом, без світла, води, газу та зв'язку, замерзаючи, бо на вулиці був мінус. Аж поки не загорілася квартира: полум'я перекинулося з приміщення поверхом нижче. 

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-1

«Квартира була наскрізна - з двору на бульвар, тож, через усі кімнати пронісся дим. Теща вдихнула того чорного диму і померла, - зі сльозами на очах згадує чоловік. -  А ми з дружиною в останню хвилину встигли вискочити. Коли ми бігли через під'їзд, що палає, в мене обгоріли руки. Тільки зараз вони трошки відходять, але я досі не можу нормально ними користуватися, майже рік ходив з забинтованими руками». 

Перелякані, вони побігли в приміщення жеку, що було навпроти будинку. І звідти дивилися, як горить квартира, в якій вони жили понад 40 років. І в якій горіло тіло близької людини, котрій вже ніхто не міг допомогти. 

«Вирішили залишитися там на ніч. В підвалі було багато сміття, серед якого люди спали на підлозі, на якихось речах, на піддонах. А ми знайшли два стільці і поставили їх у туалеті. Світили собі ліхтариком, бо там була повна темрява. Вкриті куртками, які хтось дав, ми так провели усю ніч, - згадує пан Олександр. - А щоб зігрітися та пом’янути померлу, ковтали з пляшки американський віскі, що майже випадково був в одній з моїх сумок. Бо це все було складно вкласти у голові». 

Ні людей, ні машин - тільки тіла

Ранком, як тільки розвиднилося, Олександр з дружиною пішли дивитися, що залишилося від квартири. А виявилося, що нічого не залишилося: вони стояли посеред порожнього, обгорілого приміщення, в якому навіть стіни були ще гарячі. 

«А на місці, де лежала теща на дивані - просто купка попелу, - тихо каже пан Олександр. -  Ми були в такому стресі, що навіть не взяли цей попіл, щоб поховати». 

Вони вирішили виходити з міста, в якому вже нічого їхнього не залишалося. Знали, що десь є церковна організація, яка вивозить людей, тому через все місто йшли пішки з двома сумками. 

«Я свою вдягнув, як рюкзак, на спину, бо руки були всі в опіках, а дружина, як могла, несла свою. Того, що ми побачили на цьому шляху, я не міг уявити в жодній кримінальній хроніці, хоча писав за своє журналістське життя про різне жахіття, - зізнається пан Олександр. -  Поруч з нашим під'їздом лежало чиєсь тіло, яке накрили килимком, наприкінці двору теж лежав труп чоловіка. І ми так потихеньку, роззираючись навколо, йшли по абсолютно порожньому, мертвому місту. Вбитому місту. Ні машин, ні людей. Тільки тіла...»

Вони пройшли повз укріплення, де сиділи українські військові, привітали та пішли далі. У районі Слобідки якісь хлопці запропонували трохи перепочити у них у підвалі. Там і заночували. А вранці пішли по Приморському бульвару - на вихід з міста. 

«Кілометрів п'ять йшли пішки, під обстрілами. Бачили, як на лавочці на Приморському бульварі сидить молодий хлопець. Йому обличчя хтось ганчіркою накрив. Бо то вже не хлопець, то труп був, - каже чоловік, розповідаючи з фотографічними деталями все, що побачив. Навіть у такі моменти журналістська звичка фіксувати все навколо не покинула Олександра Бондаренка. - Йшли довго, бачили багато трупів на узбіччі, розбиті та згорілі машини, а з усіх боків -  постійна канонада».  

До світлого майбутнього, листопад 2022. (7 листопада був головним святом у СРСР)

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-2

В пам’яті і у блокноті 

Пан Олександр каже, що ще в Маріуполі почав вести щоденник -  поки міг, записував що відбувалося, усі події та почуття, які були на той момент. Спочатку писав ручкою, а коли вона замерзла, користувався вже олівцем. 

«Ці записи в мене тільки у рукописі, в блокноті. В електронний варіант ще не перевів, бо в мене немає комп'ютера, тільки планшет. А обгорілими пальцями тикати ще боляче, - з сумом розповідає чоловік. - Але я обов'язково це зроблю, щоб хоч дітям та онукам залишилися мої спогади». 

Пан Олександр розповідає, що вже за містом їх підібрали росіяни. Перевірили одним оком документи, навіть сумки не дивилися - мабуть, каже чоловік, виглядали так, що не викликали підозр. А от машини, які проїздили повз блокпости, перевіряли. 

«Побачили автобус, до якого поступово сідали люди, які теж вибралися з міста. Нас спитали: куди треба? А ми не знали, куди треба, головне, якомога далі від Маріуполя, якого для нас вже не було, - каже чоловік. - В моїй квартирі згоріло понад 80 картин, бібліотека з понад 700 книгами, яку я все життя збирав. Штук 20 різних виробів з дерева та метала, які я робив сам. Ікона, яка залишилася від мами. І ціла валіза з родинним архівом фотографій, який залишилися ще від батьків-дідів, та наших було багато. Це найбільш болюча матеріальна втрата для мене». 

Натюрморт гаражний, ностальгія за минулим та загубленим, 2023

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-3

Тим автобусом вони потрапили у Мангуш, де в районній лікарні пану Олександру нарешті обробили обпечені руки. Саме у Мангуші вони нарешті могли подзвонити дітям, бо зарядили телефони, які були неробочі вже кілька тижнів. Син плакав, каже пан Олександр, коли почув звістку, що батьки живі. 

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-4

«Звісно, він дуже переживав, що вивіз родину, а ми залишилися у пеклі. Але то було наше рішення, і ми не мали іншого вибору, - суворо каже чоловік. - Потім син сказав йти до друга, який жив у Мангуші, він мав нас прийняти. Там ми вперше за ці тижні помилися та поспали в нормальному ліжку». 

А ще син домовився, що батьків вивезуть у Бердянськ, де вже була дальня родичка пана Олександра. Там вони пробули три дні і почули про колони автобусів, які можуть евакуювати до Запоріжжя. 

«І в цій колоні ми за 12 годин доїхали нарешті до Запоріжжя - через блокпости, де постійно перевіряли документи, особливо чоловіків, - каже пан Олександр. - У Запоріжжі нам дуже допомогли волонтери, які поселили у великий дитячий садок. Нагодували, надали місця, щоб поспати. До нас вже поспішала донька з Одеси, щоб забрати до себе. Зараз ми там орендуємо маленьку квартиру з двориком - за ці гроші, що дають переселенцям». 

Поховати хоча б окуляри

На новому місці Олександр Бондаренко знов потихеньку пише картини. Маріуполь, природу, на воєнну тематику, є вже цілий одеський цикл, де з гумором замальовує реальність. 

Картина Олександра Бондаренка. "Маріуполь 2022"

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-5

«До речі, про маріупольські чебуреки теж є, - з гордістю каже він. І додає, жартуючи: - Я ніколи не навчався на художника, є самоуком. Коли пішов на пенсію, шукав, чим би цікавим можна було займатися — не горілку ж пити! А в газеті «Приазовський робочий» я писав не тільки на кримінальні теми, а й про культуру, мав багато друзів-художників, бував на усіх виставках, тож, спробував малювати».

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-6

Пан Олександр з гордістю показує свої роботи, на яких можна побачити вулиці його рідно міста, море, пляжі, але багато й не таких оптимістичних картин. На якийсь час замислюється, а потім з неприхованим болем каже, наче підсумовуючи: 

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-7

«Знаєте, я ж руський за національністю, народився в родині військового в росії, але дивитися на те, що вони зараз роблять з моїм містом, в якому я живу з 1971 року, не можу. Вони зараз намагаються замилити очі, щось там набудувати на кістках, але повертатися туди я особисто не бачу сенсу. Пропаганда росії працює дуже потужно, і жити серед тих, хто тепер вважає нас ворогами, не хочу. 

Місячна ніч на Дніпрі (сучасна інтерпретація великої картини А.Куїнджі) 2024

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-8

Він кілька разів повторює, що в нього вже нічого не залишилося. З гіркотою в голосі, яка тільки трохи відкриває завісу над невимовним болем, з яким живе людина вже третій рік. 

Олександр Бондаренко: «В жодній кримінальній хроніці не було таких жахіть, які ми побачили навесні 2022 року», фото-9

«Вони знищили все наше життя, всю нашу пам'ять, все наше коріння. Від історії цілого роду- нема нічого, - з сумом констатує пан Олександр. - З тією територією пов’язують хіба що могили батьків. А у дружини — тільки батька. Від матері в неї залишилися тільки окуляри. То вона каже, може поховати їх десь і табличку поставити. Щоб було де плакати та згадувати, що взагалі була в неї мати...»

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Ніяк. Влада може робити, що хоче, і витрачати бюджетні гроші на власний розсуд до кінця війни
47,7%
Влада має сама ініціювати механізм впливу громади на ухвалення рішень, поки це питання не буде врегульовано на державному рівні
15,3%
Громада може вимагати запровадити спрощену процедуру петицій по питаннях бюджетних витрат і таким чином впливати
30,0%
Ситуація станом на зараз цілком задовільна, враховуючи стан війни в країні. Тож втручання громади не потрібно
7,0%
#Маріуполь #Одеса #Бондаренко
live comments feed...