• Головна
  • Чому маріупольцям відмовляють в отриманні інвалідності внаслідок війни, і що з цим робити. Поради юриста
10:33, 2 квітня
Надійне джерело

Чому маріупольцям відмовляють в отриманні інвалідності внаслідок війни, і що з цим робити. Поради юриста

Чому маріупольцям відмовляють в отриманні інвалідності внаслідок війни, і що з цим робити. Поради юриста

Маріупольцям відмовляють в статусі інвалідності внаслідок війни після травм, отриманих під час бойових дій у місті в лютому-травні 2022 року.

Євген Сосновський на своїй сторінці у Фейсбуці розповів історію маріупольчанки Н. Ю., яка 14 березня 2022 року в результаті вибуху отримала важкі поранення, втратила око і зараз звернулась до держави із заявою щодо отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

13 березня 2025 року жінка отримала офіційну відповідь міжвідомчої комісії на своє звернення. В ній Н.Ю. відмовили у наданні статусу. Пояснили своє рішення так.

«Якщо ушкодження здоров’я вибухонебезпечними предметами отримане сталося на території населеного пункту в межах території, тимчасово окупованої Російською Федерацією, то факт зв’язку інвалідності з  пораненням від вибухонебезпечного предмету не встановлюється.

Громадянка Н.Ю. отримала поранення 14 березня 2022 року, перебуваючи у місті Маріуполь Донецької області в той час, як відповідно до Переліку, вся територія Маріупольського району за винятком с. Зайченко та Пікузи,  тимчасово окупована з 5 березня 2022 року».

Нагадаємо, що офіційна дата окупації Маріуполя – 20 травня 2022 року, коли останній боєць Маріупольського гарнізону виконав наказ керівництва країни і склав зброю.

5 березня в Маріуполі не тільки ще велись бойові дії із захисту міста, а і ще знаходилися представники місцевої влади, діяв штаб із захисту міста, діяв гуманітарний центр допомоги «Халабуда».

Тому новина про те, що виявляється, згідно з документів Кабміну, Маріуполь вже був окупований 5 березня, викликала роздратування маріупольців.

«І не було 86 днів оборони міста. Не було десятків тисяч маріупольців, вбитих російськими бомбами, ракетами та снарядами. І бомбу на театр 16 березня теж скинула Україна. Бо не могли ж росіяне бомбити і обстрілювати самі себе у вже окупованому ними місті. І не було наших хлопців-воїнів, які 8 березня у центрі міста везли квіти дівчатам у шпиталь, і не спілкувався я 18 березня з нашими солдатами біля свого будинку на пр. Металургів, у центрі міста, коли намагався знайти лікаря для поранених під час російського обстрілу дітей та їх матері. І не спалили росіяне нашу багатоповерхівку на пр. Металургів у центрі міста 20 березня і не продовжували вони нищити Маріуполь у березні і квітні. Все ж це брехня. Так? Бо місто Маріуполь, виявляється, вже було окуповане 5 березня і ніяких бойових дій, "пов'язаних з забезпеченням оборони України" на території Маріуполя після 5 березня не велось», - гнівно написав Євген Сосновський.

Що це за перелік такий, який фактично заперечує 86-денну оборону Маріуполя?

Роз’яснення на це питання для 0629 дав юрист правозахисної організації «Донбас СОС» Михайло Фоменко.

«Список населених пунктів, які опинилися в тимчасовій окупації, змінювався декілька разів. І в певний момент був ухвалений наказ №75 від 2022 року Міністерства реінтеграції, і там був перелік населених пунктів станом на 25 квітня 2022 року, які були розташовані в районі бойових дій або які перебували в тимчасовій окупації, були оточені або блоковані. Той перелік був без розділення на окуповані, території, наближені до бойових дій, території під загрозою окупації тощо. Тобто просто перелік громад. І Маріуполь потрапив в той перелік. Пізніше був ухвалений інший наказ Мінреінтеграції, який вже структурує ті території за типами. Це наказ №309 від 22.12.2022. Відповідно там вже є розділення на території активних, можливих бойових дій, тимчасово окупованих і так далі. І там вже визначено Маріупольську територіальну громаду в переліку окупованих з 5.03.2022 р, що і стало причиною проблеми».

Тобто в Перелік від 22 грудня автоматично перенесли всі населені пункти, які були зазначені у переліку від 25 квітня, не враховуючи, що в той перший перелік населені пункти потрапляли аби як – і ті, що вже були окуповані, і ті, що тільки потрапили в зону бойових дій.

Так в документ від 22 грудня і потрапила помилка. Яка тепер впливає на встановлення зв’язку між інвалідністю і бойовими діями.

«Нормативний акт, який визначає встановлення зв’язку інвалідності з бойовими діями, - це постанова Кабміну №306, яка була ухвалена ще до початку повномасштабного вторгнення, у  2018 року, - пояснює юрист «Донбас СОС». -  І там є формулювання, що якщо ушкодження здоров’я від вибухонебезпечних предметів сталося у населеному пункті, розташованому у межах тимчасово-окупованої території, встановлення зв’язку інвалідності  з пораненням не відбувається.

Ця норма не змінилася з 2018 року. Чому ця норма взагалі була встановлена і чому вона досі діє, я сказати не можу, тому що я просто не знаю. Але відповідно виникає правова колізія».

За словами Михайла Фоменка, аналогічні випадки вже траплялися. Наприклад, у  Миколаївській області. Було звернення від людини, яка була поранення 8 березня 2022 року на трасі під Миколаєвом, а ця територія  була внесена в перелік територій, де ведуться бойові дії, 9 березня, тобто наступного дня. Через це  людина також не змогла встановити зв’язок між інвалідністю і поранення внаслідок бойових дій.

Тож це правова колія, яка на жаль не поодинока зараз.

«Я не вбачаю, що тут є свідома дискримінація маріупольців чи когось іншого. Просто є недоліки законодавства, які треба усунути», - стверджує юрист.

Що з цим робити?

Є два варіанти вирішення проблеми – тиснути на Кабінет Міністрів і вимагати змін у нормативні акти або звертатися до суду.

«Ми як організація писали пропозиції до уряду змінити нормативних акти. Але на жаль змін досі не відбулося», - зазначають в «Донбас СОС». 

Михайло Фоменко пояснює, що змінювати треба або постанову 306 від 2018 року (змінювати так, щоб зв’язок поранення з бойовими діями визначався не територіями, де це сталося, а типом поранення і обставинами його отримання), або перелік окупованих території станом на 2022 рік.

В обох випадках треба звертатися до уряду. І краще це робити через депутатів. Бо, як бачимо, тиск громадських організацій виявився недостатнім.

Також постраждалій особі  можна звертатися до суду і в судовий спосіб оскаржувати рішення комісії, яка відмовила у встановленні зв’язку між інвалідністю і бойовими діями. Поки що такої юридичної практики не було, але це законний визначений державою спосіб захисту своїх прав.

Сайт 0629 також звернувся до уповноваженого із захисту прав людини Дмитру Лубінцю із запитом. Тож чекаємо на роз’яснення і адвокацію з боку омбудсмана.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...