• Головна
  • «Ми прийшли у критичний момент. І здивували ворога». Розвідник десантної бригади розповів, що відбувається у Торецьку
13:40, 19 липня 2024 р.
Надійне джерело

«Ми прийшли у критичний момент. І здивували ворога». Розвідник десантної бригади розповів, що відбувається у Торецьку

У середині червня окупанти здійснили атаку, яку багато хто назвав відверто неочікуваною. Ворог почав рух у напрямку міста Торецьк, на ділянці фронту, де не було просування майже з 2014 року. В перші тижні російські війська мали локальні успіхи та зайшли майже на околиці Торецька та сусіднього селища Нью-Йорк. В соцмережах ширилися панічні настрої про швидку втрату Торецька та потенційний прорив до Костянтинівки.

Проте ворога практично зупинили в перших числах липня, коли на цей напрямок були відправлено додаткові сили. Зокрема, одну з найбільш боєздатних бригад ЗСУ — 95-ту бригаду десантно-штурмових військ. Її бійці з початку повномасштабного вторгнення воюють на найбільш складних напрямках.

Про те, що відбувалося в Торецьку в перші дні нового наступу, чи правда, що ворог пересувається трубами каналізації, які цілі окупантів на цьому напрямку та як 95-та бригада змінила становище — безпосередньо на місці подій дізналося видання NV.

«Стратегічна ціль ворога — прорватися до Костянтинівки». Який задум росіян

Торецький напрямок — відрізок фронту, що залишався майже незмінним ще з часів АТО. Тут лінія фронту проходила тимчасово окупованими територіями ОРДЛО, а українські війська стояли лише за 6−7 км від Горлівки, другого за площею та колись четвертого міста Донецької області за кількістю населення. Ситуація почала змінюватися з 18 червня 2024 року, коли ворог почав новий наступ на цьому напрямку.

«Ціль ворога — швидко захопити місто Торецьк, щоб мати прямий вихід на Костянтинівку. Ворог почав тут дуже сильно тиснути, мав певні просування, продавлювали кожен населений пункт», — каже помічник начальника розвідки штурмового батальйону 95-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ на позивний Юрист.

Боєць із позивним Юрист / Фото: Сергій Окунєв / NV

95-та бригада недарма вважається «пожежною». Із самого початку війни її відправляють на найбільш тяжкі ділянки фронту, в тому числі туди, де потрібно виправити ситуацію, якщо ворог має певні успіхи. Так сталося і в випадку з наступом на Торецьк. За перший тиждень ворог зміг дістатися південно-західних околиць міста, окупувавши населений пункт Шуми та почавши бої в забудові сіл Залізне, Південне та Дружба.

Костянтинівка — одне з головних міст не тільки цієї ділянки фронту, а і взагалі підконтрольної українському урядові Донеччини. Військове керівництво на офіційному рівні багато разів повідомляло, що це місто — одна з ключових цілей ворога.

«Нас відправили сюди для того, щоб заспокоїти ситуацію на цьому напрямку. Момент був дуже критичним, не можна було ворогу дозволити розвинути успіх, мати швидке просування. Те, що в соцмережах були панічні настрої, і навіть в ЗМІ їх транслювали, — це ворог робить свою інформаційну роботу. У нас не було жодної паніки, ані в перший день на цьому напрямку, ані зараз тим паче. Були ситуації складніші ніж зараз, коли ми виходили переможцями та виконували свої задачі», — розповідає Юрист.

У перші дні нового наступу росіян в соцмережах і ЗМІ з’явилася інформація про те, що ворог застосував хитру тактику — використав каналізаційні труби й колектори для того, щоб обійти укріплені райони ЗСУ і вийти в тил українським бійцям. Нібито саме це дозволило окупанту мати локальний успіх.

«Так, дійсно, ми чули подібні повідомлення. Одразу ж було проведено перевірку, щоб розуміти, про яку саме ділянку ідеться, як це може бути використано в подальшому. Ми з’ясували, що це повністю фейк. Варто розуміти, що, коли активізуються бої на тому чи іншому напрямку, часто може надходити суперечлива інформація, не завжди з метою дезінформації, це іноді просто помилки, чутки тощо. Ми перевіряємо спокійно, обґрунтовано, з розвідкою тощо. Тож ця інформація не підтвердилася, там навіть не було чого перевіряти», — коментує помічник начальника розвідки штурмового батальйону.

Працюють мінометники / Фото: 95 ОДШБР

Міф про просування ворога під землею може ґрунтуватися на чутках про інші подібні випадки. Відомо, що ворог дійсно використовував певні підземні маршрути під час штурму Авдіївки зимою 2023−2024 років. Проте й українські війська також мали досвід подібних операцій. Зокрема та сама 95-та бригада ДШВ використовувала колектори та підземні комунікації під час битви за Донецький аеропорт в 2014 році, чим дуже сильно плутала противника та завдавала неочікуваних ударів.

Фото: 95 ОДШБР

Як вдалося майже зупинити просування ворога

Для виконання свого завдання-мінімум, швидкої окупації міста Торецьк, ворогу було необхідно просунутися вглиб щонайменше на 10−12 км від своїх позицій станом до початку наступу. В перші дні окупантам вдалося вклинитися в позиції ЗСУ приблизно на 3 км, окупувавши село Шуми та наблизившись до околиць Торецька. В останніх числах червня ворогу вдалося зробити ще один локальний ривок — біля населеного пункту Південне. На цьому «похід на Торецьк та Костянтинівку» заглох.

«Треба визнати — деякі бригади на цьому напрямку не справлялися. Але коли нас перекинули сюди, ситуація стала спочатку стабілізуватися, а потім перейшла під наш контроль. Ворог продовжує кожного дня тиснути, але ми вже маємо стабільну аеророзвідку в цьому районі, наші вогневі точки пристрілялися по позиціях ворога, проведено усі необхідні заходи, на які було потрібно кілька днів. Власне, останні дні ворог успіху геть не має, а навіть навпаки», — коментує обстановку Юрист.

За інформацією відомого OSINT-проєкту DeepStateMAP, окупанти мали локальний успіх на цьому напрямку до початку липня. Але з 1 липня просування ворога фактично повністю зупинено. Більш складною є ситуація біля сусіднього населеного пункту Нью-Йорк. Росіяни активно прориваються в напрямку центра селища, темпи просування становлять кілька десятків метрів на добу. Цю ділянку фронту обороняють інші підрозділи Сил оборони.

Зупинка окупантів може пояснюватися їхніми вкрай неуспішними штурмами в останні дні. Юрист поділився прикладом такого штурму, який відбувся буквально за кілька годин до зустрічі з журналістом NV.

«Сьогодні вночі ворог намагався „промацувати“ нашу оборону на одній з ділянок. Зіткнувшись із нашими підрозділами, ворог, скажімо так, був здивований. Швидко відступав, зайшов в одну з будівель. Але у нас є принцип, що ми ворога ніколи просто так не відпускаємо. Ми не тільки відбили їхній штурм, а й почали атакувати ту будівлю, де вони намагалися сховатися. Повністю особовий склад був знищений, це був для них шлях в один кінець. Плюс було ліквідовано командира тієї групи, що намагалася штурмувати».

Активну участь в штурмі Торецька бере ПВК Ветеран — угруповання бойовиків, організоване міноборони РФ і так званими «силами ДНР». Цей підрозділ значною мірою складається з українців, що були правдами або неправдами мобілізовані на окупованих територіях Донеччини. Юрист оцінює загальний рівень ворогів на цьому напрямку як «належно підготовлені», але вони не можуть навіть близько рівнятися з бійцями 95-ї бригади.

Фото: 95 ОДШБР

«Зараз техніку майже не застосовують. Штурмують малими групами, на деяких ділянках — в умовах міської забудови. Шукають слабкі зони нашої оборони і намагаються спрямовувати туди удар. Техніка іноді з’являється на полі бою, але це не так часто, бо наші сили та суміжні підрозділи чудово використовують FPV-дрони», — уточнює розвідник.

Також в соцмережах пишуть, що ворожі диверсійні групи вже знаходяться в центральних районах міста Торецьк. Помічник начальника розвідки штурмового батальйону 95-ї бригади ставить це під сумнів.

«Чи таке може бути теоретично? Може бути. Але у нас конкретних прикладів немає. ДРГ ефективні, коли у них є можливість швидко зайти в тил ворога та покинути небезпечну для них територію. В умовах Торецька це вкрай складно. Станом на зараз підтверджених випадків роботи ворожих ДРГ саме в місті немає», — каже Юрист.

Небезпека передчасної «перемоги» та загроза з боку Нью-Йорка

Попри те, що останніми днями ситуація на Торецькому напрямку стабілізувалася, ворог не відкинув своїх планів щодо захоплення міста. У 95-й бригаді зауважують, що вже не вперше стикаються з ситуацією, коли росіяни намагаються швидко просунутися на певній ділянці фронту, але, зустрівшись з десантниками, беруть паузу і нові спроби роблять уже після певних підготовчих дій.

Таким чином ситуація на Торецькому напрямку все ще залишається небезпечною, але вже значно більш контрольованою.

Утім, просування ворога в напрямку центра селища Нью-Йорк, відповідно до відкритих джерел, зупинити поки вдається не так ефективно, та швидкого прориву і там не відбувається. Якщо ситуація навколо Нью-Йорка продовжить погіршуватися, загроза Торецьку буде не тільки з західного напрямку, а і з південного.

Кореспондент NV мав спілкування з бійцями 95-ї десантно-штурмової бригади і дізнавався про ефективну та героїчну роботу саме цього підрозділу, але, заради об'єктивності слід додати, що на підсилення в цей район були переведені і інші бригади та батальйони. Так, значний внесок в оборону Торецька робить 32-га окрема механізована бригада, що зайшла на цей напрямок на початку липня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #рф #війна #Торецьк
live comments feed...