Що в окупованому Маріуполі відбувається із секонд-хендами
Фото - Forbes
Магазинів з продажу секунд-хенду на окупованій частині Донеччини стає все менше. Торгові точки зачиняються, а ті, що працюють, підвищують ціни на товари другого вжитку.
Мешканка Макіївки Наталя Д. поскаржилася, що більше не може купити дешевий одяг, тому що у Макіївці не залишилось секунд-хендів, і тепер треба їхати до Донецька.
«В Маріуполі ще є декілька магазинів, - розповіла 0629 Оксана М., - проте там підняли ціни. Хотіла чоловіку купити дешеву футболку ходити на роботу, а вона коштує 300 рублів (150 грн), я вважаю, це занадто дорого для старої футболки. Ті, що кращі за якістю і більш нові – вже 500 руб (250 грн). Беушний купальник – 650 руб. Раніше, при Україні, такі речі в маріупольських секондах коштували копійки. Тепер - ось так».
Секонд перестав бути місцем дешевих речей, вважає маріупольчанка.
Проблеми почалися після початку повномасштабної війни
Проблеми з поставками товару в російські секонди почались одразу після початку повномасштабного вторгнення. Російська влада в рамках санаційної війни із Заходом хотіла обмежити імпорт товарів другого вжитку. З 1 вересня 2023 року такі обмеження почали діяти.
Російська влада намагалася таким чином простимулювати внутрішній ринок секонд-хенду, переключити магазини на прийом одягу другого використання від росіян. І деякі навіть розповідали про успіх цієї ідеї. Наприклад, керівниця уральського регіону "Вещеворот" Наталія Виползова розповідала в інтерв’ю одному з російських пропагандистських видань, що їм вдалося створити проект, абсолютно незалежний від зовнішнього ринку та текстилю з інших країн.
Проте вона каже про проблему, яку російські підприємці наразі вирішити не можуть: зібрати старі речі від росіян вони можуть, трохи продати з них те, що має пристойний вигляд, вони можуть, а от що робити з тонами одягу, який може піти тільки на ганчір’я, - вони не знають. В Росії немає потужностей для переробки вторинної тканинної сировини в промислових обсягах.
Тому секунд-хенд з Європи таки завозять зараз - «паралельним імпортом».
Секонд – замість відомих брендів
А тим часом росіяни пишуть, що у них різко підскочили продажі люксового секонд-хенду. Як повідомляє російський Forbes, коли виробники предметів розкоші під брендами Chanel, Christian Dior, Louis Vuitton, Gucci та багато інших оголосили, що йдуть з Росії на початку березня 2022 року, ретейлери почали розвивати бізнес із продажу вживаних речей — переважно дорогих сумок та одягу. Для росіян зараз це чи не єдиний доступний спосіб поповнити люксовий гардероб.
Проте відомі західні бренди стали подавати позови до суду на російських підприємців за використання їхніх брендів в торгівлі вживаними речами. Наприклад, американський Levi Strauss & Co вже виграв суд у компанії «Супер секонд».
І російські аналітики стверджують, що таких позовів стає все більше.
Тож навіть секонд в Росії стає поза законом.
Ну а що ж в Маріуполі?
А маріупольцям зараз не до люксових брендів. Люди борються за виживання. Тож найчастіше користуються секонд-хендами для купівлі недорогого одягу для роботи.
«В місті працюють 2-3 магазини секунду. Один з відомих – біля Будинку побуту в Приморському районі. Але ціни там занадто високі як для вживаних речей. Тож люди все частіше користуються онлайн-платформами для купівлі китайських речей. Вони хоча і низької якості, проте дешеві і нові. Здається, секонди відмирають у Маріуполі. Принаймні поки що ситуація виглядає саме так», - розповіла маріупольчанка Оксана М.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube