Де в Україні знайти безкоштовне житло для переселенців
Мільйони людей в Україні вимушені були залишити свої домівки і шукати більш безпечного місця для життя через війну. Проте, напевно, ще тисячі людей залишаються в окупації або в зоні бойових дій і не наважуються полишати небезпечні місця. Основна причина – нема куди їхати, страх залишитися на вулиці.
Ми вирішили зібрати для вас корисні посилання, які допоможуть знайти безкоштовне житло. Воно може бути як тимчасовим, до моменту працевлаштування, так і довготривалим – до кінця війни.
Сподіваємось, ця інформація стане в нагоді тим, хто не наважується на евакуацію із небезпечних міст і селищ.
Тимчасове безкоштовне житло від держави: де шукати, як отримати
Держава вже два роки працює над тим, щоб в кожному регіоні України був фонд соціального житла для внутрішніх переселенців. В липні цього року Верховна Рада ухвалила рішення, щоб створити максимально повний реєстр всього житла, яке вже використовується і потенційно може використовуватися для тимчасового або довготривалого притулку людям, що постраждали від російської агресії.
Скористатися таким житлом може будь-який українець зі статусом переселенця. Проте є пріоритети із розселенням. Якщо соціальних місць у обраному населеному пункті мало, то в першу чергу будуть селити ось кого:
- Багатодітні сім’ї;
- Сім’ї з дітьми;
- Вагітні;
- Люди, які втратили працездатність;
- Пенсіонери, житло яких зруйнували або воно стало непридатним для проживання через збройну агресію Російської Федерації.
Для того, щоб отримати соціальне житло, треба звернутися із заявою до місцевого органу влади (в тому місті або селищі, яке ви обрали для житла.
Буде добре, якщо ви будете мати при собі необхідний пакет документів:
- Копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України;
- Копія довідки внутрішньо переміщеної особи (за наявності);
- Копії документів, що підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);
- Копія ідентифікаційного номеру;
- Копії документів, що підтверджують пріоритетності в наданні внутрішньо переміщеним особам житлових приміщень із фонду. Факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання за призначенням, підтверджується особистою заявою заявника та членів його сім’ї.
Тимчасове житло часто облаштовується в містечках із збірних модулів, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях.
Щоб дізнатись, де є вільні місця, треба скористатися інтерактивною мапою. Ось посилання.
Станом на 7 серпня на цьому сервісі розміщена інформація про 24870 вільних місць у різних регіонах України. Загалом держава забезпечила створення майже півтора мільйони місць для проживання переселенців.
Найбільше таких місць було створено у Вінницькій, Дніпропетровській, Львівський, Миколаївській, Закарпатській областях. При цьому найбільш заселеними виявляються прихистки на Вінничині. Тому при пошуку регіону, де ви хотіли б жити, варто обирати населені пункті, де вільних місць багато. Наприклад, Закарпатську, Кіровоградську, Полтавську області.
Безкоштовне житло від волонтерських ініціатив
Окрім державної допомоги, після початку повномасштабного російського вторгнення з’явилося багато волонтерських ініціатив, які допомагають українцям з пошуком або зовсім безкоштовного житла, або з оплатою тільки комунальних витрат.
Наприклад, інтерактивну мапу своїх шелтерів та прилистків створила організація «Елеос-Україна». Це переважно тимчасове житло короткострокового перебування.
Веб-ресурс Прихистокрозміщує інформацію для внутрішньо переміщених осіб щодо безкоштовного житла. Портал збирає інформацію від людей, які готові надати своє житло, приватні будинки, квартири, кімнати для переселенців, і вносить їх в базу. Крім того, можна залишити заявку про себе та свою родину, якщо ви потребуєте житла. Потенційні власники житла переглядають ці оголошення і можуть зконтактувати самостійно із заявником. Власники житла, які безкоштовно розміщують ВПО, можуть отримати грошову компенсацію від держави в розмірі до 14 тисяч гривень, і це є додатковою мотивацією для добрих людей, що прагнуть допомагати тим, хто в скруті.
Зараз на «Прихистку» більше 7 тисяч оголошень на 35 тисяч місць.
Ресурс «Допомагай» допомагає знайти безкоштовне тимчасове житло у безпечних містах України або за кордоном, що надають небайдужі люди. Можна шукати пропозиції на сайті самостійно або телефонувати до гарячої лінії 0 (800) 332 238 проєкту.
Ми передивились оголошення – вони дуже конкретні, різні, перевірені, тож радимо звертатися. Зараз на сайті «Допомагай» 970 оголошень які містять 5822 доступних місця для проживання.
Якщо маєте власне житло, яке не використовуєте, ви можете долучитися до проєкту ось за цим посиланням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні створять єдину базу безкоштовного житла для переселенців
Дистанційна освіта у школах: міністерство хотіло скасувати – громадськість захистила школи
У Дніпрі 43 родини маріупольських переселенців отримали ключі від тимчасового житла, - ФОТО