• Головна
  • Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО
14:22, Вчора
Надійне джерело

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО

Третій вересень Олена чекає з полону свого чоловіка Дмитра Стебліна, який керував бригадою територіальної оборони і згідно з наказом про евакуацію вийшов з Азовсталі. Вона самотужки вивезла дітей до Черкащини, і згодом набралася сміливості відкрити свою справу — про те, що вона буде частувати гостей солодким, а чоловік на пенсії — виробами власної пивоварні, вони мріяли давно. І тепер, в очікуванні свого коханого, Олена вирішила втілити першу половину цієї родинної мрії, відкривши кондитерську  Sweet magic. 

Спогади про солодке життя

Взагалі пані Олена родом з Черкаської області, але у 2008 році вийшла заміж і переїхала до Маріуполя разом з чоловіком, який, як і вона, теж був військовим. Місто біля моря їй дуже сподобалось, але у 2014 році полки, в якому служило подружжя, вивели з міста. І вже у 2015 році вони переїхали на постійне місце дислокації на Черкащину - у Золотоношу. Жили та служили там до 2020 року, аж поки чоловік отримав нове місце служби й родина знов опинилася у Маріуполі. Там орендували квартиру, служили, виховували двох доньок, яким зараз вже 14 і 7 років. Але після декретної відпустки вийти на службу пані Олені вже не судилося - почалася повномасштабна війна, і вона демобілізувалася - бо хтось з подружжя мав доглядати за неповнолітніми дітьми. 

«Але моя декретна відпустка була продуктивною: я знайшла собі хобі — створювати кондитерські вироби. Згодом вирішила, що хочу більшого, бо за відгуками знайомих та рідних, виходило все дуже вдало, - згадує пані Олена. -  В «ковідні» роки пройшла різні онлайн курси, а практикувалася вдома, Дуже швидко почали з'являться замовлення на торти та зефіри. Я експериментувала, викладала свої шедеври на сторінку в інстаграмі, звідки й підтягнулися нові клієнти». 

Щоб задовольнити тих, кому сподобалися її смаколики, Олена організовувала доставлення на таксі по місту або пропонувала самовивезення. Люди купували різне, але частіше за все - святкові торти. 

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО, фото-1

«Були й дуже складні та цікаві замовлення, наприклад, торт острів: дитина захотіла саме такий торт! Як же я з ним «гралася»... Це була дуже творча робота, там навіть мох був, який вже більше до молекулярної кухні відноситься. Але було дуже цікаво спробувати такий декор», - згадує пані Олена ті «солодкі» часи, коли хобі стало приємним додатком до щасливого життя поруч з чоловіком та доньками в улюбленому Маріуполі. 

Забирай — це вас прогодує!

У день, коли Олена з дітьми виїжджали з Маріуполя, чоловік сказав, щоб вона збирала й все, що потрібно для кондитерських виробів.  

«Я ще, пам'ятаю, казала: ти що, смієшся, я не буду його брати! Ти залишаєшся у місті, почалася велика війна, а я торті пекти буду? - емоційно згадує пані Олена. -  А він мені: ні, забирай, це тебе прогодує, ти так завжди зможеш заробити на хліб. Бо незрозуміло, що буде далі... Я плакала, а він збирав різні мої запаси інгредієнтів - те, що не купиш просто так у будь-якому магазині, що я замовляла на спеціальних сайтах: агар-агар, пектин, всілякі згущувачі, шоколади різні. Ніхто не знав, чи можна буде це взагалі десь взяти - війна... Прихопила ще форми для пряників: я розписувала пряники. Так воно якось вийшло - він попакував, і воно всюди їздило зі мною». 

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО, фото-2

Їхати з Маріуполя Олені довелося з дітьми, але без чоловіка, який залишався боронити місто. Евакуювалися вони у перший день, бо проживали на Східному мікрорайоні просто за квартал до блокпоста, після якого вже сіра зона, то перші прильоти відчули одразу. 

«Чоловік знав, що буде точно не так, як в 14-му - просто обстріли. Він був впевнений, що цього разу все набагато складніше, тому він відправив нас, хоча, звісно, я не хотіла, - каже жінка. -  Я взагалі півтора року за кермо не сідала, а треба було їхати довго, незрозуміло, куди, самій, з дітьми. Але найстрашніше було це те, що він залишається, а я зовсім не хотіла залишати його там самого». 

Ланцюг сміливих жінок

В дорозі, згадує пані Олена, було страшно. В машині їхали діти та кіт, а ще кума з дитиною — її чоловік також військовий, який залишився в Маріуполі. Подекуди вони чули обстріли, інколи доводилося маневрувати та приймати складні рішення. 

«Спочатку ми думали, що треба до Луцька, де в мене родичі живуть. Але дорога була складною та важкою, чоловік наказав не їхати основними трасами, краще — невеличкими, селами. І ці 18 годин за кермом мене страшно виснажили, - згадує Олена. - Тож, коли ми доїхали до Черкас, я вже просто не мала сил рухатися далі — здавалося, що я засну попри все. Та й чоловік не радив їхати до Луцька — дорога туди вже, на жаль, теж не була безпечною».

На цей момент Олена у дорозі вже була не одна: на якійсь зупинці біля Дніпра зустріла таку ж саму, як вона каже, «бідосю» - жінку з Мелітополя, чоловік якої теж військовий, залишився там, а вона батьків і дитину вивозила. 

«Запитала - куди їдеш, а вона - не знаю, мабуть, в нікуди. Тож,  вирішили ми їхати разом - я принаймні, мала якийсь план. Так хоч не так  - їхали ланцюгом, до якого ще приєдналися під Кременчуком мої знайомі з Маріуполя, теж сім'я з дитиною, - згадує пані Олена. - О третій ночі, я набрала родичів, які жили на Черкащині, і дядько сказав - їдьте усі. Так ми в його будинку поїли та попадали спати - хто куди. Щоб вже зранку розбиратися — що далі робити з нашими життям». 

А потім двоюрідний брат Олени запросив їх пожити до себе. І подружкам по нещастю теж познаходили будинки. Та дівчина з Мелітополя, Таня, до речі, там і залишилася: вони вже купили будинок і не збираються нікуди їхати. 

Олена теж згодом орендувала будинок у селі, бо чоловік попереджав, що у містах більш небезпечно. 

«Так ми певний час прожили у відчутті - ось-ось щось зміниться», - згадує Олена...

Все село чуло, як я вила 

Дмитро залишався в місті до 20 травня. З Азовсталі він потрапив в полон: пані Олена розуміє, що це був вибір без вибору -  там точно ніхто б не вижив. 

«На той момент нам казали, що це на 3-4 місяці максимум - і всі будуть вдома. Тоді здавалося - 3 місяці — о, боже, як це витримати, до осені, до вересня! А вийшло так, що уже третій вересень, як він там...», - каже жінка.  

Голосом вони спілкувалися, поки чоловік був на Азовсталі, далі - тільки рідкі повідомлення - я живий. Коли вже почалася евакуація і був зв'язок, вона знов почула його голос. 

«Він сказав, що виходить, зв'язку більше не буде, як буде далі, він не знає. І на цьому все, - каже жінка. -  За увесь цей час ми маємо дві вісточки: у 2022 році хлопця поміняли з тієї ж колонії з його камери, і він зі мною зв'язався, ще коли в автобусі їхав. Пізніше я їздила до нього на зустріч у Дніпро, ми з ним говорили, він мені передав, що чоловік тримається. А наступна звістка була рік назад, 7 вересня, від Міжнародного Червоного Хреста: працівники зателефонували, передали від нього, так би мовити, привіт. Я знаю, що його тримають в росії.  Більше нічого не знаю. Ще один з хлопців, яких потім міняли, писав, що начебто чув його прізвище під час перекликлакання»... 

Пані Олена каже, що спочатку родичам полонених говорили, щоб вони мовчали, не розповідали про рідних — щоб це не завадило обміну. Мовляв, визволяти з полону медійно відомих бранців складно — особливо, якщо їх «приписують» до Азову. 

«Але я хочу сказати, що з нашої бригади ТРО, тільки дві людини звільнили. З 280-ти... - з сумом констатує жінка. - На разі, усе командування бригади знаходиться в полоні: командир, заступники, всі там. Я не знаю, в чому загадка, не міняють, особливо офіцерів...»

Олена згадує один з драматичніших моментів свого очікування, коли сповістили, що всіх командирів підрозділів мають поміняти. Дмитро - командир бригади територіальної оборони Донецької області, підполковник, він за рівнем посади мав бути в тих списках. 

«Це було страшне розчарування, тому що я була впевнена, що побачу чоловіка. Я плакала, раділа, не могла повірити - невже це все закінчилося і він повернеться! - згадує Олена. - Але коли я побачила список, де його не було, то, мабуть, пів села чули, як я вила...»

Хобі стало розрадою та справою життя 

Зараз Олена вже не бачить сенсу в мовчанні: разом з дітьми та друзями періодично ходить на акції нагадування про полон, який триває вже третій рік. Але інколи трохи не вистачає вільного часу. Бо вона знов почала працювати — як і казав чоловік, її вміння, досвід, наявність обладнання та сировини, допомагає триматися в складні моменти. 

«По-перше, мені було важко – депресія, відчай, тож, треба було якось виходити з цього стану, - пояснює Олена. -  А по-друге, ми виїхали з двома сумками, запаси не вічні, і гроші потрібні були дуже сильно, особливо, поки грошове забезпечення чоловіка не було можливості на себе переоформити. Бо це зайняло певний період часу, і щоб щось їсти, треба було працювати».

І тоді вона розкидала оголошення по місцевих групах про те, що робить торти на замовлення. Потрохи все закрутилося, а десь через місяць Олені зателефонували і запропонували роботу у заміському готельно-ресторанному комплексі у сусідньому селі. 

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО, фото-3

«Хоча я й домашній кондитер, не професіонал, завдяки моєму шефу, який повірив в мене, сказав, що завжди поруч та підстрахує, я отримала неймовірний досвід роботи,- каже жінка. -  А через рік почала задумуватися: я вже розумію, як усе всередині працює, маю набагато більше навичок, то чому б не спробувати відкрити свою кондитерську? Бо, якщо чесно, від такого ритму та 13-годинного щоденного навантаження вже втомилася. Я майже не бачила дітей, а старшій доньці довелося взяти на себе всю турботу про молодшу сестру». 

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО, фото-4

Раніше, згадує пані Олена, вони з чоловіком жартома говорили, що вона колись відкриє свою кондитерську, а він вийде на пенсію і створить власну пивоварню. 

«Тож, поки його немає, я вже постаралася хоча б половину мрії втілити в життя, - каже Олена. - Він завжди в мене вірив, навіть ще тоді, коли перебував на Азовсталі, казав, щоб я їхала за кордон та відкривала свою справу. Мовляв, я вас потім знайду. Але я казала - ні, я без тебе нікуди не поїду. Тому й справу доведеться відкривати в Україні».

Торік Олена з доньками переїхали у Черкаси, орендували квартиру і місяць тому відкрила свою кав'ярню - Sweet magic. 

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО, фото-5

«Підхід до початку бізнесу в мене був серйозний: я користувалася усіма програмами, які тільки були можливі для переселенців чи ветеранів. Пройшла курси з написання бізнес -планів, вивчала ази підприємництва, тренувалася проходити співбесіди, і нарешті написала кілька проєктів та виграла кілька грантів. А ще - пройшла навчання в кулінарному технікумі, тепер я офіційно кухар-кондитер», - розповідає Олена про свій шлях до втілення мрії. 

Вона хотіла, щоб у закладі була велика кухня. Бо дома увесь цей час продовжувала робити солодке на замовлення, але там, звісно, не вистачало простору. Вона навіть налагодила співпрацю з іншими кав'ярнями, щоб постачати їм продукцію, але й для цього теж була потрібна була велика кухня. 

«Тому я одразу орендувала приміщення, де в мене тепер своя кухня. А концепція закладу така: людина може прийти посидіти, випити каву, спробувати різні види тортів. І коли хтось хоче замовити собі вироби на свята чи для гостей, він вже купує не «кота у мішку» - а обирає зі знайомих смаків, - розповідає Олена. - Також можна купити будь-який торт цілим, можна взяти половинку, а можна замовити до обраного смаку святковий декор. 

На відкриття кондитерської Олена приготувала дуже багато: хотілося по максимуму показати можливості та асортимент — тоді одразу можна було скуштувати до 15 видів різних десертів. 

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО, фото-6

«Готую я бісквіти, медовики, «наполеони», панна-коти,  крем-брюле, шоколадні торти, великий асортимент капкейків з різними начинками, - каже майстриня. - Класика йде добре, але свої родзинки теж використовую. Наприклад, мій карамельний «наполеон» за особливим рецептом вже встиг полюбитися черкасцям. Бачу постійних клієнтів, які приходять саме за ним». 

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО, фото-7

І хоча кав’ярня, яку відкрила переселенка, ветеранка та дружина полоненого Олена Стебліна, працює ще так не довго, люди, які скуштували її смаколики, повертаються знову і знову  - значить, їм там подобається.  

Половина мрії. Дружина офіцера, який досі в полоні, відкрила кондитерську у Черкасах, - ФОТО, фото-8

Якщо ви в Черкасах або плануєте завітати в це місто — обов’язково завітайте до Sweet magic.  Вул. Припортова 34, (торговий центр Дніпро Plaza). І дуже хочеться вірити, що невдовзі там можна буде скушувати й смачне пиво — від Дмитра Стебліна, який повернеться з полону і втілить родину мрію вже на 100%! 

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
#Маріуполь #Черкаси #Азовсталь #полон
live comments feed...