• Головна
  • Непроста церква. Чому руйнування храму Петра Могили в Маріуполі є культурним геноцидом
09:59, Сьогодні

Непроста церква. Чому руйнування храму Петра Могили в Маріуполі є культурним геноцидом

Руйнування маріупольського храму святого Петра Могили й собору Успіння пресвятої Богородиці — це відвертий акт культурного геноциду. 

Про це заявив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, передає МКСК.

Він зазначив, що окупанти цілеспрямовано знищують українську культурну спадщину, маючи намір стерти все, що формує українську ідентичність. 

“Прагнення змінити унікальне оздоблення храму відповідно до канонів рпц є прямою спробою витіснити українську культуру та нав’язати нам чужі цінності. Цей храм, який був духовною підтримкою для маріупольців у найскладніші часи, тепер перетворюється на інструмент ворожої пропаганди. Рішуче засуджую такі варварські дії й наголошую: Україна завжди боротиметься за збереження своїх культурних символів. Незаконна “переробка” храмів не зітре нашої пам’яті й не зруйнує нашого зв’язку з власною історією», — наголосив Микола Точицький.

Станом на зараз у Маріуполі ворог вже знищив низку історичних об’єктів: драматичний театр; готель «Спартак»; Реальне училище Василя Гіацинтова; синагогу; найстарішу школу міста — колегіум № 1, побудований у 1894 році.

Нагадаємо, у Маріуполі російські загарбники вирішили «переробити» відповідно до «канонів РПЦ» храм Святого Петра Могили й собор Успіння Пресвятої Богородиці. Для цього до міста відправили «православних волонтерів». Це унікальна споруда, що увійшла до Книги рекордів України як єдиний храм у світі, повністю оздоблений петриківським розписом. Орнаментальний стиль, виконаний львівською художницею Ольгою Черьомушкіною, робить будівлю важливим символом української культурної спадщини.

Непроста церква 

Більше 20 років маріупольці будували храм за власні кошти та кошти меценатів. Напередодні війни ремонтні роботи фасадів храму були повністю завершені. Залишалося лише добудувати парадні сходи. Основна робота проводилася всередині храма, але і тут ремонт  перейшов до завершальної стадії. Багато приміщень вже були реконструйовані, мали сучасний вигляд і працювали на громаду. 

Храм Петра Могили, 2021 рік/Фото із архівів 0629

Паралельно з ремонтом в невеличкій кімнаті на першому поверсі щодня проводилися служби. Цей храм був найтеплішим і найгостинішим з усіх релігійних споруд Маріуполя.

А все тому, що храм Петра Могили був більше ніж церквою. Тут щодня безкоштовно годували всіх, хто приходив і просив їжі. Тут розміщувалась перша бібліотека української літератури. Саме тут відкрили виставку національного українського костюму і школу бандури.

У маріупольців були дуже великі плани на майбутнє. Храм Петра Могили мав бути центром української культури в Маріуполі, який працював би задля популяризації української культури на Сході України.

Тут планували провести культурний етно-фестиваль, де в тому числі мали представити колекцію вручну вишитого одягу з візерунками, які притаманні нашому регіону.

Протягом 2021-2022 відремонтувати приміщення майбутнього Кафедрального Собору ПЦУ Донецької області. І вже наприкінці 2022 року планувалось відкриття собору.

Але у Маріуполь прийшли окупанти і знищили все - книги, національний одяг. Що сталося з музичними інструментами – невідомо. Наразі храм стоїть порожній та покинутий. Тепер російські загарбники вирішили «привести храм до відповідності канонам рпц» і остаточно знищити осередок української культури у Маріуполі.

Так виглядав храм на початку російської окупації. Фото із архівів 0629

Читайте також:

Окупанти в Маріуполі вирішили спалити українську бібліотеку і храм, - ФОТО

Непроста церква. Як маріупольці перетворюють храм в культурний центр власними руками, - ФОТОРЕПОРТАЖ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...