• Головна
  • Що морпіх та журналіст Роман Борщ зрозумів у російському полоні
13:04, 11 квітня

Що морпіх та журналіст Роман Борщ зрозумів у російському полоні

Роману Борщу зараз 29 років, з них 6 років чоловік провів на війні, в тому числі 3 роки у полоні. Він майже не бачив свою родину, і після війни, оточення, полону, мріє лише про одне – бути поруч зі своєю дружиною.

Журналістика та комунікації

Роман народився у Тернопільській області, закінчив сільську школу, але після 9 класу пішов у коледж від університету ім. І. Полуя. Там отримав спеціальність молодшого спеціаліста по кваліфікації «Радіотехник». Ще з коледжу Роман активно включився у активне життя, був головою студентської ради.

Що морпіх та журналіст Роман Борщ зрозумів у російському полоні, фото-1

«Вже тоді я спробував займатися журналістикою та комунікаціями. Тому пізніше вступив на заочне відділення Львівського національного університету ім. Франка», - каже Роман. 

Свою журналістську кар’єру Роман Борщ починав у Тернополі на державному радіо та телебаченні. Потім він працював на каналі «Еспресо», пішов звідти у листопаді 2017 року. Серед іншого Роман робив репортажі на військову тематику, співпрацюючи з Міністерством оборони. Багато разів разом з євродепутатами він виїжджав у прифронтові селища та міста, Волноваху, Широкіно та Маріуполь. От якраз раз після тих поїздок, надихнувшись роботою наших захисників, Роман став питати себе: а що ж робити далі?

«Я подумав, що моє місце як громадяна та чоловіка там, поруч з тими людьми, але не у якості журналіста», - розповідає Роман.

Армія та Міністерство охорони здоров’я 

З січня 2018 року по січень 2021 року Роман служив у морській піхоті. 

«З 2014 року будь-який свідомий громадянин задумувався над тим, яким чином він може доєднатися до оборони країни чи допомогти Збройним силам. Але тоді мені було тільки 18 років, і я міг бути лише волонтером. Ми збирали кошти та організовували патріотичні заходи», - розказує Роман Борщ.

Роман шукав місце служби. Йому порадили 503 батальйон морської піхоти, де комбатом був на той час легендарний Вадим Сухаревьский. 

Що морпіх та журналіст Роман Борщ зрозумів у російському полоні, фото-2

Ще до армії Романа цікавила тактична медицина та він мав сертифікат інструктора. Отримавши відношення від частини на проходження служби у якості старшого стрільця-санітара, чоловік півроку служив на лінії зіткнення. Після цього, вже на місці постійної дислокації, він працював у групі персоналу в частині.

«Ще на бойовій посаді я зрозумів, що ця галузь армії недосконало працює. Якісна робота тилу та документального забезпечення впливає на морально-психологічний стан тих, хто виконує бойові завдання. Хто кожен день ризикує життям, не має переживати про те, чи виплатять йому зарплату та чи нормально у нього з документами. Зайві стреси непотрібні», - впевнений Роман Борщ.

Після звільнення з армії чоловік почав працювати речником та медіаменеджером у Міністерстві охорони здоров’я.

«Це був дуже буремний час. Я доєднався до команди, коли розпочиналась кампанія вакцинації проти COVID- 19. А потім почалась повномасштабна війна», - згадує Роман Борщ.

Знов у Маріуполі

24 лютого 2022 року Роман здав перепустку на своїй цивільній роботі і разом з другом на авто поїхав у Маріуполь.  Він прибув на ППД 503 батальйону та став займатися оформленням резервістів та тих, хто прибував у частину по мобілізації. 

Але знаходячись в оточенні займатися паперовою роботою було недоречно. 

«Чи ти служив у групі персоналу, чи ти заступник командира батальйону чи медик – усі ми стали бойовими одиницями», - говорить морпіх. Одже, Роман знов як звичайний солдат виконував бойові завдання у Маріуполі, доки не потрапив у полон…

Накопичення стресу та внутрішні шрами

У полон Роман Борщ потрапив 23 березня 2022 року. Майже 33 місяця він перебував у тюрмах та колоніях на окупованій території Донецької області. Обміняний чоловік був 30 грудня 2024 року, перед самим Новим роком.

«Те, що відбувалося в полоні – звісно залишило глибокий відбиток на мені. Це сильно впливає на те, якою людиною ти є», - говорить Роман.

Неволя, не кажучи про такі речі як нестача їжі та побиття,  обмежує духовні та моральні потреби. 

«В умовах несвободи, неможливості хоча б щось вирішувати з себе, я  переоцінив власні цінності, став звертати увагу на прості, банальні та приємні речі.

Що морпіх та журналіст Роман Борщ зрозумів у російському полоні, фото-3

Коли ти виходиш у двір барака, що обнесений стіною з колючим дротом, ти розумієш, що вдома ти можеш прогулятися містом коли завгодно. І це так класно! Класно, коли ти сам обираєш своє оточення, робиш, що хочеться, а не що продиктовано режимом, можеш просто серед дня прилягти на ліжко, і тобі за це нічого не буде», - розповідає екс-полонений.

Роман Борщ каже, що у полоні часто траплялись ситуації, коли адміністрація намагалась принизити гідність та просто робити несправедливі з моральної точки зору вчинки. Ти не можеш цьому протидіяти, і це пригнічує. Виснаженість накопичується та залишає глибокі моральні шрами.

«Там, у полоні, у нас був один вид стресу, а коли повернулися, та потрапили у нормальні умови – і стрес не зник, він просто став іншим. Треба був час, щоб зрозуміти, що ти відчуваєш та як почуваєш себе», - розповідає чоловік.

Певний час Роман відчував провину перед іншими, перед тими хто перебував у значно гірших умовах, але розумів, що це деструктивний шлях.

 «Коли звикаєш до нормального життя, звикаєш знов бути вільною людиною, розумієш, що самооцінка не постраждала. Так, ти переоцінив цінності та звичайні речі тепер уявляють більшу цінність», - говорить він.

Пріоритет – сімейне життя

Зараз Роман Борщ продовжує відновлення. Чоловік каже, що дякуючи долі, серйозних проблем зі здоров’ям у нього нема та вистачає звичайних лікувальних процедур, щоб відновитися до нормального стану. Роман зараз знов займається бігом та ходить у спортзал. Були проблеми з ментальним здоров’ям але це вже вдалося виправити.

Що морпіх та журналіст Роман Борщ зрозумів у російському полоні, фото-4

«Всі ми, хто там побував, вже не будемо такими як раніше але головне навчитися з цим жити та перетворити цей досвід на позитив, взявши з того корисне та пропрацювати весь негатив, щоб він не заважав жити», - говорить Роман. 

 Зараз Роман Борщ  у відпустці за станом здоров’я та планує звільнятися зі Збройних сил.

«Війна та армія забрали в мене 6 років. Це 6 років мого сімейного життя. Я з дружиною знайом більше 7 років та 6 з них я був на службу та у полоні. Мої плани найперше стосуються того, щоб проводити час з сім’єю», - говорить Роман. Він шукає роботу у цивільному житті та збирається повертатися у журналістику.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Поділиться, що у вас із житлом в окупації?
проголосували 564 відвідувачів
#Маріуполь #Борщ
live comments feed...