
Про "Метінвест Політехніку", булінг і мрію стати заступницею мера. Інтерв'ю з головою Молодіжної ради Маріуполя Аліною Козицькою
Останнім часом голову Молодіжної ради Аліну Козицьку дуже часто згадують в контексті боротьби за університет "Метінвест Політехніка". Дівчина озвучила, що молодь Маріуполя абсолютно підтримує новий вуз, незважаючи на місце його розташування в Міському саду. Активісти почали звинувачувати 25-річну дівчину у нещирості та підіграванні владі міста. А також дорікати, що Аліна не може говорити від імені молоді Маріуполя, бо її ніхто не уповноважував. Чи дійсно це так, і чи можна лишатися незалежною від міської влади, будучи при цьому членом виконкому, помічницею депутатки від провладної партії та отримуючи заробітну плату з міського бюджету, - читайте далі.
Працівниця міської ради, помічниця депутатки та проєктна менеджерка
- Аліно, почнемо з початку. Як ти потрапила до органів місцевої влади?
-На останньому курсі магістратури МДУ у нас проводилася «Муніципальна школа», на якій молоді розповідають про те, як працює місцева влада. Найкращих учасників потім беруть на стажування в міську раду. Мене направили у Департамент культурно-громадського розвитку.
- Тобі хотілося працювати саме у міській раді?
- Ніхто з моїх знайомих там не працював, але мені завжди здавалося, що працювати там - це "вау". Ну от думалося так і все. Тому й хотілося подивитися зсередини.
- Твої батьки не мали стосунку до міської влади?
- Взагалі ні. Вони переїхали до Маріуполя у 90-х, починали тут все з нуля, працювали на заводах, зараз приватні підприємці.
- Чим займалася в Департаменті культурно-громадського розвитку? Скільки пропрацювала там?
- Я опікувалася Громадським бюджетом, його проєктами. Працювала 9 місяців.
- Чому пішла?
- По своїх амбіціях я не могла рости далі, бо на державній службі існують різні обмеження. Наприклад, не можу піти далі по кар'єрній сходинці, бо є обмеження по стажу роботи. Я робила більше, ніж на одну посаду, але заробітна плата лишалася сталою. Довго сидіти на одному місці без руху далі я не захотіла. Керівництву повідомила, що мені мало розвитку, я взяла все, що могла. Вони погодилися, що я виросла, і відпустили.
- Лишитися в міській раді, але на кращій посаді, не хотілося?
- Знаєте, після роботи в Департаменті культури я б не хотіла більше працювати у структурному підрозділі міської ради. Я завжди хочу далі і більше, а там легко впертися у стелю.

- Куди пішла працювати після Департаменту культури?
- Запросили у Фонд розвитку Маріуполя вести різні проєкти. Але через скорочення працівників, я встигла там попрацювати 3-4 місяці. Хоча ми багато встигли за цей час.
- Який найголовніший проєкт, над яким ти там працювала, можеш виокремити?
- Проєкт називався "Маріуполь відкритий для молоді". Саме з цього проєкту зародилася ідея створення Молодіжної ради Маріуполя.
- Але на той час існував вже Молодіжний парламент.
- Так, але він жодної діяльності не вів. В Інтернеті про нього є лише інформація, що він був створений і про перше засідання. Навіть сторінки у соцмережах не було. Тому ми вирішили відродити цей Молодіжний парламент, створивши Молодіжну раду по офіційному положенню Кабінету Міністрів.
- Після того як скоротили з Фонду розвитку Маріуполя, чим займалася?
- Я написала допис у Facebook, що йду з Фонду розвитку. Його побачила Ольга Пікула, з якою ми бачилися на різних тренінгах і тій же "Муніципальній школі". Вона покликала мене працювати у Центр підтримки та розвитку МСБ, їм потрібен був креативний молодий проєктний менеджер. Мені подобалося, що це не державний службовець і цікава робота, тому погодилася.

- Зараз ти помічниця депутатки міської ради Ольги Пікули. Коли нею стала?
- Вона побачила мене в роботі в Центрі підтримки МСБ, плюс знала, що я працювала вже в міській раді, маю досвід і розумію процеси. Тому з березня 2020 року я є її помічницею, тобто ще з минулої каденції, і так само лишилася єдиною помічницею у цій каденції.
- Ти хотіла стати помічницею депутатки?
- Я люблю спілкуватися з людьми, допомагати їм. Це гарний досвід і можливість бути корисною.
Молодіжна рада Маріуполя
- Чому вирішила взятися за створення Молодіжної ради Маріуполя? Адже ти на той час вже не була студенткою.
- Так, але молодь - це люди до 35 років і нас має хтось представляти у місті. До цього з цим була проблема, а зараз є Молодіжна рада, через яку думку молоді чують. Я хочу поліпшити молодіжну політику в місті.
- Ти пішла на голову Молодіжної ради. Сама захотіла чи не було більше кандидатур?
- Довгий час я не хотіла її очолювати, бо це великий обсяг роботи. Я запитувала у молодих людей, хто хоче, але вони або не хотіли, або сумнівалися. Тому в якийсь момент я вирішила взяти відповідальність на себе.

- Яким був конкурс на цю посаду?
- Ми мали представити свої проєкти для молоді. Спочатку конкурсна комісія відібрала 35 чоловік різного віку: від 14 до 35 років. Вони мали стати членами Молодіжної ради і серед них були люди, які балотувалися й на голову. Кожна школа, університет чи молодіжна громадська організація висували своїх делегатів. За положенням, у нашій раді може бути 35 членів, враховуючи голову та секретаря.
- А хто входив у конкурсну комісію, яка відбирала членів Молодіжної ради?
- Три представники попереднього Молодіжного парламенту, кілька представників з управління молоді та спорту та декілька членів молодіжних ГО.
- Парламент розформували після створення Молодіжної ради?
- Так, він припинив існування.
- Після того як обрали 35 членів ради, то обирали вже серед них голову?
- Так. З 35 чоловік 6 людей хотіли на голову. Після тренінгу на командотворення, 4 людини передумали, тому лишилося лише два кандидати. За нас двох голосувала вже не конкурсна комісія, а ці 33 відібрані члени ради. Обрали мене, а іншого кандидата на голову я взяла у секретарі Молодіжної ради.
- Що найпершим зробила новостворена Молодіжна рада?
- Ми почали не з заходів, а розбудовувати роботу всередині ради. Потрібно було обрати голів комітетів по напрямках, роззнайомити всіх, здружити, проставити цілі.
- Створені ви при міській раді?
- Так, рішенням міської ради. Кочурін Олександр Олександрович наш керівник, бо він зам міського голови, який займається у тому числі молодіжним напрямком, потім йде Казанцев Олексій Юрійович, бо він начальник управління молоді та спорту. Це наше керівництво, а в цьому управлінні ще є відділ молодіжної політики - це наші друзі, які допомагають раді.

- Чим вам допомагає міська влада?
- Вони нас підтримують у всіх починаннях, надають приміщення, консультують, надають спікерів, якщо треба. У нас немає своїх ресурсів та бюджету. Ми офіційний консультативно-дорадчий орган при міській раді. За положенням, я, як голова ради, маю входити у склад виконкому, де представляти інтереси молоді.
- Яка молодь у місті: активна чи пасивна?
- Дуже пасивна. Їм складно не те, що прийти на захід, який Молодіжна рада організовує, а навіть пройти онлайн-опитування, де питають їх думку. Приходиться нагадувати по декілька разів. А на заходи заманюємо якимись невеличкими подарунками. Наприклад, чашка чи блокнот із написом "Молодь Маріуполя".
- Яким же чином ви дізнаєтеся думку молоді всього міста?
- Коли мене питають як думає молодь з того чи іншого приводу, то я просто наводжу думку більшості. Мені складно об'єктивно сказати за молодь, тому ми проводимо спочатку опитування. При чому, не лише серед членів Молодіжної ради, а й кожен з них скидає опитування у свою школу, університет чи молодіжну організацію. Це займає кілька днів, зате потім я озвучую як вважає більшість молодих людей.
- У Молодіжній раді всього 35 чоловік? У Маріуполі ж навіть шкіл більше.
- Офіційних членів - 35. Але є ще стажери. Стажер - це неофіційний член ради, але якому це цікаво і він приймає участь в її діяльності. Ним може стати будь-який маріуполець від 14 до 35 років. Якщо член ради пропускає два засідання, то його виключають. Тоді його місце займає стажер.

- Над яким масштабним проєктом працюєте зараз в Молодіжній раді?
- Ми створюємо єдину базу шкільного самоврядування. Хочемо знати кожного президента школи, через якого зможемо потім комунікувати зі школярами. Бо голів Студентських рад університетів ми знаємо, а зі школами складніше, бо їх далеко не 7, як вузів. І ще один масштабний проєкт - боремося за звання Молодіжної столиці України. Зараз ми в фіналі, це дуже круто.
- Чому Маріуполю важливо стати Молодіжною столицею України?
- Це знак усій Україні, що ми розвиваємося, що молоді тут подобається і що ми робимо круті речі. Якщо ми виграємо, то станемо першим містом на Сході України, якому дали такий титул за всі роки існування цього конкурсу. До нас захоче приїхати молодь з інших міст.
- Чи можеш ти впливати як член виконкому на певні рішення?
- Так. На ті, що стосуються молоді, точно можу впливати.
- Наприклад?
- Незабаром на виконком подаватиметься питання з приводу надання Молодіжній раді приміщення. Звісно, я буду його лобіювати. Так само, коли хотіли підняти тарифи на громадський транспорт, то я представляла дані, яка в студентів стипендія і скільки з неї вони витрачають на проїзд.
- Я бачила білборди по місту з написом і логотипом Молодіжної ради. Де берете кошти на такі дорогі речі?
- Це нам кошти дала область на соціальну рекламу. Ми хотіли, щоб про нас почуло якомога більше людей, а у області лишилися під кінець року невикористані гроші на соціальний проєкт. Ось так і зійшлося.
- У вас також є брендовані светри, футболки. На це якісь спонсори виділили кошти?
- Ні. В управлінні молоді та спорту закладений певний бюджет на молодіжну політику. З цього напрямку якась сума грошей йде на Молодіжну раду. Ми зробили на своїх членів светри та футболки, а також гроші пішли на сувенірну продукцію. Любить молодь на заходах отримувати ручку чи блокнотик, це мотивує її приходити до нас. Також ми виграли кілька грантів від всеукраїнських організацій та отримали фінансування на певні проєкти.
- Можете навести приклад такого проєкту?
- Ось нещодавно ми подали грант на БФ "Карітас", щоб отримати кошти для Інклюзивно-ресурсного центру в Приморському районі. Хочемо купити їм проектор, дошку, столик та спеціальний великий конструктор для лего. Ми зможемо гратися з цими дітками, туди також ходить займатися і молодь. Допомагаючи таким організаціям, ми показуємо, що до нас можуть звертатися, і ми намагатимемося вирішувати їх проблеми.
- На Молодіжну раду може впливати міська влада?
- Ми самі собі господарі, не отримуємо зарплату, вони не можуть нас звідкись виключити, але вони можуть висловлювати нам свою думку, яку ми можемо й не приймати. На діяльність ради не можуть впливати, але коли ми приймаємо якесь масштабне рішення, то заверджуємо його в них. Бо ми маємо керівника в управлінні молоді та спорту й заммера нашого напрямку. Проте нам нічого не нав'язують, а якби таке робили, то я б опиралася.
- Можемо взяти у приклад ситуацію з будівництвом "Метінвест Політехніки" в Міському саду. Влада міста була "за" її будівництво. Чи дійсно молодь Маріуполя теж була "за"?
- Ми провели велике опитування серед молоді міста: 60% були "за", 30% - проти і 10% було все рівно. Мені писали кілька людей, які були проти, і мало хто з них могли чітко пояснити, чому саме проти, кожен транслював те, що почув. На зустрічі з Олександром Кочуріним я казала йому, що потрібно було попередньо пояснювати людям як і що буде, бо звідти виникає нерозуміння.
- Але ж люди протестували не проти університету, а проти місця його розташування в Міському саду. Ви не розбиралися, чия земля, на якій хотіли побудувати університет?
- Це не моя справа, виясняти чия то земля. Можна звернутися до компетентних людей в міській раді. У молоді запитали думку, ми провели анонімне опитування. І більшість були "за".
- А яка твоя думка з цього приводу?
- Я не проти будівництва в тому місці. Але це моя суб'єктивна думка, я ж говорила на загал думку більшості.
- За ці 8 місяців існування Молодіжної ради, мали суперечки з владою міста?
- Ні, навпаки вони поки завжди йшли нам на зустріч. І з приводу діяльності ради жодних негативних відгуків ми від них не чули.
- Політичні питання обговорюєте в Молодіжній раді?
- Молодіжна рада - аполітична і ми не підіймаємо політичні питання. У нас є представники різних політичних партій. Ми створені при міській раді і яким би не був мер чи його команда - ми все рівно маємо співпрацювати.
- Ти писала про "політичний булінг" у соціальній мережі. Тебе це заділо?
- Мене заділо, що через мене не хочуть чути молодь. А в аргументи йде місце моєї роботи, бо зарплата з місцевого бюджету. Так я й на попередніх роботах отримувала зарплату з місцевого бюджету, то мені тепер ніде не працювати? Це все різні речі. Не можна змішувати до купи моє місце роботи, мою посаду в Молодіжній раді та діяльність помічниці депутатки. Це різні грані моєї особистості і вони не накладаються одна на одну. Якщо я буду погано працювати в Молодіжній раді, то зарплату в Центрі МСБ мені не припинять платити. Якби нас звинувачували б у діяльності ради - тоді я це можу послухати, але претензій ні у кого немає.
- У майбутньому ти бачиш себе на якихось керівних посадах в місті?
- Хотілося б стати заступницею мера і очолювати молодіжний напрямок, бо це мені близько.

Читайте також: Що думає молодь про будівництво університету в Міському саду
Коментарі