• Головна
  • «Моє життя зупинилось 25 лютого». Що відчувають дружини хлопців, які тримають оборону на «Азовсталі»
10:26, 5 травня 2022 р.

«Моє життя зупинилось 25 лютого». Що відчувають дружини хлопців, які тримають оборону на «Азовсталі»

«Моє життя зупинилось 25 лютого». Що відчувають дружини хлопців, які тримають оборону на «Азовсталі»

25 квітня захисники Маріуполя опинились в повному оточенні на території металургійного комбінату «Азовсталь». Серед тих, хто не зрадив присязі і продовжує боротьбу – не тільки бійці полку спецпризначення «Азов», але й морські піхотинці, і поліцейські, і прикордонники.

Нам вдалося поспілкуватися з дружинами прикордонників, які чекають на повернення своїх чоловіків.

«Як воно жити, коли кожного дня читаєш новини про обстріли «Азовсталі», питаєте ви? А ось так – як День сурка. Прокидаєшся, читаєш, чекаєш і намагаєшся скоріше заснути, щоб прийшов наступний день. З надією, що можливо він принесе добрі новини», - каже пані Надія.

Її чоловік Василь родом з Закарпаття, але більшу частину життя з родиною мешкав на Полтавщині. Закінчив вищий навчальний заклад і пішов працювати прикордонником. В Маріуполь його перевели ще в 2002 році. Тож і пані Надія з двома доньками переїхала до приморського міста.

Вона знаходилась в Маріуполі, поруч з чоловіком, до 23 березня.

«Спочатку ми були постійно на зв’язку. Коли 2 березня в Маріуполі зв’язок зник, я не отримувала повідомлень про чоловіка до 14 березня.  А потім дізналась, що дружина одного з колег Васі, Ольга, виїхала за місто і має зв’язок з чоловіком. Тож через неї і я з 18 березня стала дізнаватись, що відбувається.

Ну як дізнаватись… «У нас все добре. Все нормально. Живий. Не вірте нікому – вони все брешуть», - ось що казав чоловік.

«Моє життя зупинилось 25 лютого». Що відчувають дружини хлопців, які тримають оборону на «Азовсталі», фото-1

23 березня Надія з доньками поїхала з міста, бо через постійні обстріли далі там знаходитись було неможливо.

Пані Ольга,  про яку згадувала жінка, виїхала з Маріуполя одразу, як почалась війна.

«У нас в родині всі прикордонники – і я, і чоловік Андрій, і старший син Олександр, - каже жінка. – В нашому прикордонному підрозділі жінкам дозволили одразу залишити частину. І я з двома синами залишила нашу орендовану квартиру в Маріуполі і поїхала з міста. А чоловік і старший син залишились, зараз в «Азовсталі». Живі – це все, що я знаю про них зараз», - каже Оля і не може втримати сліз.

«Моє життя зупинилось 25 лютого». Що відчувають дружини хлопців, які тримають оборону на «Азовсталі», фото-2

У них в родині двоє синів та донька. Середньому – 14 років, а дівчинці - 11. 

«Старший спочатку з чоловіком у різних підрозділах був, але коли все почалось, батько забрав його до себе. Тож зараз вони удвох».

Родина родом з Винниці. В Маріуполь захищати кордони України приїхали в 2020-му році. 

«У чоловіка тут друзі служили. Тож і він захотів сюди. Ну а я, щоб не розривати сім’ю, теж перевелась. Так і працювали всі разом, доки не почалась війна.

«Ви не уявляєте, як це важко жити і знати, що твої найулюбленіші в біді, а ти нічим, ну зовсім нічим не можеш їм допомогти. Я прокидаюсь і засинаю з цією думкою. Якщо б була моя воля, я б себе на них обміняла б. Але це неможливо…

Коли був зв’язок, вони виходили з короткими повідомленнями – все добре, все нормально, тримаємо ситуацію. Подробиці ніколи не розповідали. «Навіщо тобі це знати, Оля. Безпечніше тобі буде», - казали так. Ще й знаходили в собі сили жартувати. 

Зрадити присязі? Да ви що! Саша казав, що вони не віддадуть жодного камінця нашої землі ворогу…

11 квітня у нього був день народження. Там, на «Азовсталі» святкували. Ми дома з молодшими теж готували подарунки. Я добре знаю, про що синочок мріяв до війни, чого бажав. Молюся цілими днями, щоб повернулися живими. 

Молодші будують плани, куди з батьком і старшим братом поїдуть, як будуть відпочивати після війни. А я не знаю, що їм на це казати…»

«Моє життя зупинилось 25 лютого». Що відчувають дружини хлопців, які тримають оборону на «Азовсталі», фото-3

У дружини ще одного прикордонника, Олени, теж саме питання. Її старшому  сину всього 9 рочків. «Він у мене і до війни був таким почемучкой. А зараз кожний його ранок починається з того, що спочатку він читає новини про «Азовсталь», а потім ставить мені тисячу питань. А я не маю відповіді на жодне з них. На жодне!»

Молодшому сину Олени 6 місяців. Вона плаче над ним тихенько, коли вкладає малого спати.

«Моє життя зупинилось 25 лютого. 24-го я ще мала надію, що, може, проскоче, може обійдеться. Але 25-го я вже зрозуміла – ні, це справді війна. І тепер все моє життя – як уві сні. Я прокидаюсь, чекаю новини, потім думаю, скоріше б ніч прийшла, щоб ще один день закінчився. І може завтра буде новий день, який принесе мені новину про порятунок чоловіка».

Вони зі своїм Андрієм прихали до Маріуполя у 2018 році. Про небезпеку знали. Тут війна триває з 2014 року. 

«Моє життя зупинилось 25 лютого». Що відчувають дружини хлопців, які тримають оборону на «Азовсталі», фото-4

«Але ж мій Андрій – такий патріот, справжній син України. Для нього вірність присязі – не пустий звук. Тож він хотів працювати саме тут, в зоні ООС.

Коли ми з дітьми ще були в Маріуполі (а ми орендували квартиру на Черьомушках, в Приморському районі), він якось заскочив до нас на декілька хвилин.

Я стала просити його залишитись. Молила його, казала: не йди, залишайся з нами, давай поїдемо звідси. А він відповів: «Оленка, я не можу. Там хлопці. Там мій обов’язок. Я не можу…» Він дійсно не міг вчинити по-іншому. Бо це ж людина честі.

Вже два дні я не маю від нього жодного повідомлення. Ні з ким немає зв’язку. Залишається тільки молитись і просити світову спільноту про процедуру екстракшн. Це наша остання надія».

Дружини захисників Маріуполя всі говорять про цю процедуру. Надіються. Благають про допомогу.

В 1940 році навіть Гітлер погодився на екстракшн. Ця процедура була застосована в Дюнкерку, коли нейтральна сторона забрала заблокованих і оточених солдатів Британії.

«Невже зараз світова спільнота виявиться настільки безсилою, що не зможе врятувати людей з «Азовсталі»? Ми розуміємо – вони військові. Але ж вони – ЛЮДИ в першу чергу.

Врятуйте їх!» 

Читайте також: У Івано-Франківську відбулася акція на підтримку Маріуполя та захисників "Азовсталі", - ФОТО, ВІДЕО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
ТОП новини
1030 день повномасштабної війни. Атака на Кривій Ріг та Ромни. Зеленський в Брюсселі. Палає російська нафтобаза
Судитимуть 10 колаборантів, які воювали проти ЗСУ. Один з них отримав медаль “за звільнення Маріуполя”
Гуманітарка – це зло, Ради ВПО – правильна тема, нас врятує «Майдан експертності». В Києві на UCU Global говорили, як владі і суспільству порозумітися
Послугами нового медичного хабу у Дніпрі вже скористалися майже 600 маріупольців, - міськрада
live comments feed...