Без даху над головою. Що зможуть придбати маріупольці на компенсацію за зруйноване житло, - ФОТО
Тисячі маріупольців війна вигнала з дому. Багатьом із них уже нікуди повертатися – російська армія перетворила їхні оселі на руїни, які відновити їх неможливо. Наприкінці травня уряд нарешті відпрацював механізм компенсації за зруйноване війною житло та порядок суми розрахунку. Тож можна сподіватись, що скоро в маріупольців, чиї оселі знищені чи пошкоджені, може з’явитися можливість придбати або ж збудувати заново собі дім.
Якою саме буде компенсація за зруйновану маріупольську квартиру або приватний будинок, 0629 вже порахував. Докладніше про це читайте у статті Стало відомо, скільки грошей отримають маріупольці за зруйноване росіянами житло.
Зараз ми вирішили з'ясувати, яке житло в Україні зможуть придбати маріупольці, якщо отримають компенсацію.
Як війна вплинула на ринок нерухомості
"Прогнозувати майбутнє ринку нерухомості під час війни складно. Ситуація в країні є непередбачуваною і може змінюватися швидко. Але є певні тренди", - пише видання NV.
Зазначється, що на початку повномасштабного вторгнення можна побачили тенденцію, що люди в більшості шукали житло не у великих містах, а відносно безпечніших обласних центрах. Навесні 2022 у топі областей за пошуком житла були: Закарпатська, Івано-Франківська, Хмельницька, Полтавська та Вінницька області. Українці із південних областей переїжджали у центральні, із центральних у північні, із північних — у західні. За пошуковими запитами переважали великі квартири, оскільки люди переїжджали цілими сімʼями. За характеристиками житла у топі були квартири із розвинутою поруч інфраструктурою, меблями та технікою.
За даними видання, українці переважно дивляться нерухомість в обласних центрах проте також є тенденція, що люди все більше цікавляться нерухомістю поза межами міст-мільйонників.
"Нерухомість в Україні однозначно має перспективи. З одного боку, відбудова після війни сприятиме зростанню попиту на житло та комерційну нерухомість. З іншого боку, розвиток інфраструктури, зокрема будівництво нових доріг, шкіл, лікарень, торгових центрів, підвищить привабливість різних районів для мешканців та бізнесу. Також у покупці нерухомості в Україні можуть бути зацікавлені потенційні інвестори, оскільки ціни на житло та комерційну нерухомість після кризи можуть бути нижчими, ніж в інших країнах. Це дає можливість здійснювати інвестиції з великим потенціалом для отримання прибутку в майбутньому", - вважають експерти видання.
Наразі так виглядає ринок продажу житлової нерухомості в Україні:
Київ. Залежно від району розміщення об'єкта ціни змінились по-різному, тим не менш середній ріст квітня 2023 до квітня 2022 — від 15% до 17%.
Львів. Зростання цін однокімнатних квартир коливається від 13 до 15%.
Харків. У місті відбулося падіння цін у середньому на 7%.
Одеса. Зростання цін від 17% до 20% на продаж однокімнатних та від 10% до 13% для двокімнатних квартир.
Івано-Франківськ. У середньому в місті зміна ціни сягнула +23% до квітня 2022 року.
Ціни
Згідно зі статистикою сайту з пошуку квартир ЛУН за травень 2023 року, середня вартість квадратного метра у новобудові Києва складає 46 500 грн, у Львові — 45 400 грн, а у Дніпрі вартість протягом року практично не змінювалась: в травні ціна за м² становить 41 700 грн. В Одесі за м² правлять 35 900 грн, у Вінниці — 34 000 грн, а у Харкові — 27 900 грн. У Запоріжжі вартість дещо зросла у порівнянні з минулим роком — зараз метр квадратний коштує там 34 300 грн, а у Миколаєві — 27 400 грн.
На вторинному ринку вартість 1-кімнатної квартири у столиці в залежності від району коливається від $42 до 138 тиc.; 2-кімнатної - $58-199 тис, 3-кімнатної - $74-305 тис.
У Львові найдешеву 1-кімнатну квартиру можна придбати за $48 тис., 2-кімнатну - $70 тис., 3-кімнатну - $95 тис.
Середня ціна 1-кімнатної квартири в Одесі - $35 тис.; 2-кімнатної - $55тис.; 3-кімнатної - $77 тис.
У Дніпрі середня вартість 1-кімнатної квартири - $36 тис., 2-кімнатної - $49,5 тис., а 3-кімнатної - $69тис.
На що розраховувати маріупольцям
Згідно з розрахунками Кабміну, за зруйновану трикімнатну квартиру у Маріуполі можна отримати компенсацію в середньому 715 тисяч гривень - це приблизно 19 тисяч доларів. Тож маріупольцям не варто розраховувати на квартиру в обласному центрі. За ці гроші, можна придбати хіба що однокімнатну у Сумах, або більшу, але в невеличких містах та селищах країни.
Наприклад у селищі міського типу Стасі, що розташоване поблизу Полтави, пропонують до продажу 3-кімнатну квартиру з ремонтом за 664 708 гривень.
"Добротна і світла, все робилося для себе. В санвузлі- ванна і душова. Автономне опалення. Будинок цегляний, не кутова. В Стасях, в самісінькому центрі", - запевняє власник.
Найдешевшу трикімнатну квартиру, яку вдалося знайти на ОЛХ, пропонують у селищі Миролюбівка поблизу Дніпра. Власник просить за неї 70 164 гривень.
Найдешевшу двокімнатну можна придбати поблизу Кривого Рогу у селищі Станція Саксагань. Це квартира квартира з пічним опаленням без санвузла та водопроводу. Коштує вона всього 36 928 гривень. Крім того, є також близько 4 тисяч гривень боргів за світло, які також потрібно буде оплатити.
Однокімнатну за 16500 грн пропонують у Миколаєві. "Квартира у житловому стані, без ремонту". - каже власник приміщення.
Як альтернативу можна придбати будинок. Найдешевший. який нам вдалося знайти, знаходиться в смт.Меденичі , Дрогобицького р-н, Львівської області.
В будинку є газопостачання ,електропостачання і водопостачання (з колодязя) підведене. Коштує він 420 981 грн. Тож від компенсації за трикімнатну квартиру навіть залишаться ще гроші на меблі та косметичний ремонт.
Читайте більше: Компенсація знищеного майна. Все, що треба знати