Маріуполь відновлює роботу лікарень у чотирьох регіонах України. Подробиці
Фото - "ЯМаріуполь"
Маріуполь відновлює медичне обслуговування мешканців міста, які оселились на території України за межами окупації, і для цього створює мережу медичних хабів.
Деталі проєкту розповіла заступниця міського голови Маріуполя Олена Парамонова на Дні депутата, який відбувся у п’ятницю, 22 березня.
«Дуже сподіваюсь, що цей проєкт не буде сприйнятий як «хмарний», тому що він направлений в першу чергу на допомогу маріупольцям і на збереження кадрового потенціалу міста», - зазначила чиновниця.
На думку керівництва муніципалітету, маріупольці, які мешкають за межами міста на території України, потребують якісних і головне – безкоштовних медичних послуг. За словами Олени Парамонової, в 2023 році центри «ЯМаріуполь» надали разом 68 тисяч медичних консультації. Але вони стосувались виключно послуг сімейних лікарів. Зараз маріупольська влада хоче розширити перелік послуг і надавати повний спектр первинної допомоги, консультативні послугу другого рівня (вузькопрофільні спеціалісти плюс денні стаціонари), а також реабілітаційні послуги.
У міськраді планують охопити медичними послугами 61 тисячу маріупольців, а також надати роботу 360-ти маріупольським лікарям.
Медичний хаб. Що це таке
У міськраді нову форму медичного обслуговування для переселенців назвали не лікарнями, а медичними хабами. Вони будуть розташовані або при центрах допомоги «ЯМаріуполь», або у соціальних гуртожитках для переселенців з Маріуполя.
Відкриватися медичні хаби будуть у два етапи: на першому хаби відкриються у Києві, Дніпрі та Одесі, на другому – у Львові.
Мета – розмістити медичні хаби так, щоб маріупольцям було зручно діставатися на лікування та обстеження (дивись на мапі).
Скрін презентації проєкту
В кожному хабі буде працювати повна ланка первинної медичної допомоги (поліклініки), а також консультативно-діагностична допомога.
Київ
Відкриття хабу – 1 червня 2024 року.
В організації роботи медичного хабу у столиці беруть участь чотири маріупольські лікарні: центр первинної допомоги №3, міська лікарня №1, міський пологовий будинок та лікарня швидкої медичної допомоги.
Хаб буде працювати на базі лівобережного центру «ЯМаріуполь». Там можна буде отримувати весь комплекс послуг – від гуманітарних, соціальних до медичних. Тут також буде працювати денний стаціонар.
Дніпро
Відкриття 1 червня 2024 року.
В організації роботи медичного хабу будуть брати участь центр первинної допомоги №5, лікарні №4 та швидкої допомоги.
Медичний хаб буде працювати на базі двох нових гуртожитків, які зараз готуються до заселення.
Одеса
Відкриття 1 липня 2024 року.
В організації роботу медичного хабу беруть участь центр надання первинної допомоги № 2, міські лікарні №№8 та 9.
Спочатку тут буде відкритий центр первинної допомоги, а потім – центр реабілітації та оздоровлення.
Хто буде фінансувати роботу медичних хабів
Це питання важливе в умовах, коли Маріуполь все ще живе без ухваленого бюджету і відповідно, не має доступу до значної частини бюджетних коштів.
За словами Олени Парамонової, є три джерела фінансування медичних хабів: Національна служба здоров’я України, донорські організації та міський бюджет Маріуполя.
Більшу частину фінансування (точна сума на Дні депутата не називалась, але заступник міського голови Сергій Орлов зазначив, що це декілька мільйонів гривень) забезпечить НСЗУ (тобто державний бюджет).
Є домовленість з міжнародними донорськими організаціями, які підтвердили свою участь у проєкті.
Міський бюджет також буде долучатися до фінансування, проте на питання (його озвучив депутат Максим Бородін), скільки конкретно грошей місто зможе скерувати на медичні послуги, відповіді поки немає.
«Давайте пізніше, коли буде більше ясності у цьому питанні, зберемося ще раз і обговоримо це», - запропонував заступник міського голови Михайло Когут.
Але що точно відомо вже зараз - зарплату лікарям та медсестрам буде фінансувати Національна служба здоров’я України.
Розпочинати роботу медичні хаби також будуть за гроші НСЗУ. Як зазначила Олена Парамонова, станом на 24 лютого 2022 року на фінансових рахунках лікарень залишалися гроші, які через війну ті не встигли використати. Тож саме з цих грошей і розпочнуть роботу зараз.
Ну а потім вже будуть долучатися донори.
Чи будуть медичні хаби користуватися попитом у маріупольців?
При розрахунках запиту на медичні послуги з боку маріупольців міська влада спиралася на кількість послуг, наданих в центрах «ЯМаріуполь» протягом 2023 року (68 тисяч консультацій).
«Запит є. Маріупольцям потрібні якісні і безкоштовні медичні послуги», - підкреслила заступниця міського голови.
Зараз муніципалітет закликає депутатів інформувати маріупольців щодо можливості лікуватися безкоштовно в маріупольських медичних хабах і перезаключати декларації саме з маріупольськими лікарями.
В міськраді планують протягом другої половини 2024 року надати маріупольцям не менше 53 тисяч медичних послуг.
Ми будемо стежити за роботою медичних хабів і збирати думки про їхню роботу як від маріупольських пацієнтів, так і від лікарів.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube