Компенсація житла, яке залишилось на окупованій території. Депутати внесли відповідний законопроєкт
10 квітня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект, який вносить зміни до вже діючого Закону «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Депутати пропонують дозволити отримувати компенсації тим, чиє житло (або руїни від житла) залишилися на окупованих територіях або в зоні бойових дій.
Здається, депутати нарешті почули сотні тисяч голосів своїх виборців, які казали про несправедливість щодо виплат компенсацій.
Закон, який у березні 2023 року ухвалила Верховна Рада, не передбачав компенсації тим, чиє житло (ціле або зруйноване) опинилось в окупації або на лінії фронту. Причина такої несправедливості полягала у тому, що для визначення розміру компенсації необхідно було, щоб комісія прибула на місце і оцінила розмір збитків або констатувала факт знищення.
Зрозуміло, що у випадку з окупованими територіями це зробити неможливо. Тож гроші отримували ті, хто мешкав на деокупованих територіях. Ну а ті, хто втратив все, в тому числі і рідний населений пункт, свою малу батьківщину, були поза увагою уряду.
«Який мені толк від квартири в окупованому Маріуполі, якщо я все одно не зможу повернутися у місто і користуватися нею? І не важливо, вціліла вона або ні. Житла немає - ось це важливо. А мені кажуть – компенсація не надається», - скаржиться маріупольчанка Світлана К. Жінка зверталась до громадськості з проханням ініціювати петицію до влади, щоб та виправила несправедливу ситуацію. Але здається, цього не знадобиться.
Депутатська група, у яку увійшли 21 депутат від «Європейської солідарності», «Голосу» та «Слуг народу», зареєструвала зміни до діючого законопроекту.
Зазначимо, що жоден депутат або депутатка, які представляють у Верховній Раді маріупольців, в переліку ініціаторів законопроекту не вказані.
Про що ці зміни
У запропонованих змінах надається право мешканцям окупованих територій, а також населених пунктів, де ведуться бойові дії, подавати заявки на отримання компенсацій або компенсаційних сертифікатів на житло.
Важливо:
- Комісія не проводить ніяких обстежень у такому випадку.
- Пошкоджене житло прирівнюється до зруйнованого житла.
- Вціліле житло може вважатися втраченим.
- Але! У такому випадку після отримання компенсації власник житла позбавляється права власності. Квартира або будинок перейдуть у власність держави.
Не поспішайте радіти
Попри те, що правки до закону дуже логічні і не викликають зауважень у юристів та експертів, це ще не означає, що вже завтра можна буде бігти за грошима.
По-перше, закон ще не прийнятий. Він зараз на етапі розгляду у профільному Комітеті.
По-друге, законопроєкт не містить прописаних механізмів і потребує додаткових постанов уряду. А це, як ми вже знаємо, завжди довго.
Тим не менш, те, що такий законопроект з’явився, - це позитивний сигнал і дає надію тисячам маріупольців відновити хоча б частково справедливість щодо себе.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Компенсація зруйнованого росіянами житла в Маріуполі і на Донеччині. Хто отримав і скільки
Для маріупольців розробляють программу компенсації першого внеску за іпотечне житло,- АНКЕТА