
Саміт миру: комюніке підписали 78 країн,- ПОВНИЙ ТЕКСТ

15−16 червня у Швейцарії пройшов Глобальний саміт миру, ініційований Україною. Росію на нього не запросили, утім підсумкове комюніке саміту може прокласти шлях до майбутніх переговорів України з РФ. У саміті взяли участь 100 делегацій, зокрема 57 глав держав й урядів з усіх регіонів світу.
Спочатку повідомлялося, що підсумкове комюніке саміту підписали 80 країн та чотири делегації. Серед тих, хто не підписав документ — Саудівська Аравія, Індія, Мексика, ПАР, Бразилія та ОАЕ. Але пізніше стало відомо, що зі списку зникли Ірак та Йорданія. Таким чином, кількість підписантів зменшилася з 80 до 78.
Провідні західні союзники України були представлені на високому рівні. До швейцарського курорту Бюргеншток неподалік Люцернського (Фірвальдштетського) озера, де проходив саміт, особисто приїхали канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Еммануель Макрон, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президент Європейської ради Шарль Мішель, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда, а також президенти та прем'єри багатьох інших країн. Був і Вселенський патріарх Варфоломій.
США представляла віцепрезидентка Камала Гарріс; Туреччину, Угорщину та Італію — очільники МЗС. Президент Аргентини Хав'єр Мілей змінив свої плани в останню мить, щоб все-таки приїхати в Швейцарію. Австралія представлена на рівні міністра.
Росію на саміт не запрошували, Китай від участі відмовився. Генсек НАТО Єнс Столтенберг розкритикував офіційний Пекін за таку позицію.

Спільне комюніке про основи миру
Швейцарія, 15–16 червня 2024 року
Війна Російської Федерації проти України, що триває, продовжує спричиняти масштабні страждання людей та руйнування, а також створювати ризики та кризи з глобальними наслідками для світу. Ми зібралися у Швейцарії 15–16 червня 2024 року, щоб посилити діалог на високому рівні щодо шляхів до всеосяжного, справедливого та стійкого миру для України. Ми вкотре наголошуємо на резолюціях Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/1 від 02.03.2022 та A/RES/ES-11/6 від 23.02.2023 та підкреслюємо нашу відданість дотриманню міжнародного права, включно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй.
Цей Саміт був побудований на базі попередніх дискусій, які відбулися на основі Української формули миру та інших мирних пропозицій, що відповідають міжнародному праву, включно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй.
Ми глибоко цінуємо гостинність Швейцарії та її ініціативу прийняти Саміт високого рівня як вияв її твердої відданості сприянню міжнародному миру та безпеці.
У нас відбувся плідний, усебічний і конструктивний обмін різними думками щодо шляхів досягнення основи для всеосяжного, справедливого та стійкого миру на базі міжнародного права, включно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй. Зокрема, ми підтверджуємо нашу відданість утриманню від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави, принципам суверенітету, незалежності й територіальної цілісності всіх держав, включно з Україною, у межах їх міжнародно визнаних кордонів, включно з територіальними водами, і вирішенню спорів мирними засобами як принципам міжнародного права.
Крім того, ми маємо спільне бачення щодо таких важливих аспектів:
1) По-перше, будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися та не шкодити довкіллю. Українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька атомна електростанція, повинні працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом.
Будь-яка загроза або використання ядерної зброї в контексті війни в Україні є недопустимими.
2) По-друге, глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання продуктів харчування. У зв’язку з цим вільне, повне та безпечне торговельне судноплавство, а також доступ до морських портів на Чорному та Азовському морях є надзвичайно важливими. Напади на торговельні судна в портах і на всьому маршруті, а також на цивільні порти та цивільну портову інфраструктуру є неприйнятними.
Продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися зацікавленим третім країнам.
3) По-третє, усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти та всі інші українські незаконно утримувані цивільні особи мають бути повернуті в Україну.
Ми вважаємо, що досягнення миру вимагає залучення та діалогу між усіма сторонами. Тому ми вирішили в майбутньому вжити конкретних заходів у вищезазначених сферах із подальшим залученням представників усіх сторін.
Статут Організації Об’єднаних Націй, включно з принципами поваги до територіальної цілісності та суверенітету всіх держав, може й буде слугувати основою для досягнення всеосяжного, справедливого та стійкого миру в Україні.
Читайте також: Путін цинічно назвав умови для припинення війни, у Зеленського відповіли на "мирну пропозицію"