• Головна
  • Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті
10:23, 13 серпня
Надійне джерело

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті

Так склалося, що в Україні соціальна мережа Твіттер (сьогодні вона називається «X») не є такою популярною як Фейсбук, Інстаграм або ТікТок. Там своя атмосфера та тренди, які для багатьох нових користувачів здаються дивними, і тому є багато українців, які спробували Твіттер декілька разів, але не розпробували, не зрозуміли і просто забули про його існування. 

Проте дарма. Тому що Твіттер, попри певні проблеми, залишається однією з найвпливовіших соціальних мереж у світі. І дуже ефективним і швидким каналом розповсюдження інформації. На жаль, останнім часом, інформація про Україну, яка шириться у Х (Твіттер), часто не є дружньою. Ба більше, вона часто є відверто маніпулятивною, брехливою.

Тож ми попросили одного із активних маріупольських користувачів Твіттера, Максима Бородіна, дослідити проблему. Максим зареєстрував свій акаунт у Твіттері ще  в 2014 році як інструмент поширення правдивої інформації про Маріуполь, Донеччину та війну в Україні на західну аудиторію. (Саме тому він веде свій Твітер, а зараз Х, переважно англійською мовою. Має майже 12 тисяч підписників, а деякі його пости набирають по мільйону переглядів). І ось що він з'ясував.

Основною «фішкою» Твіттера з самого початку були обмеження по довжині постів, бо концепція була такою, що пости для мережі мікроблогів повинні бути короткими, як щебетання блакитної пташки, яка була довгий час офіційним символом Твіттера. Такі обмеження в довжині постів змушували користувачів максимально скорочувати речення для упаковки сенсів, які вони хотіли донести до підписників, та розбивати довгі треди (теми) на багато коротких мікро-постів. Для розуміння спочатку кількість символів одного посту обмежувалась 140, потім виросла до 280. Але пізніше (після приходу Маска) для Преміум підписників кількість символів в пості виросла з 4000 до 25000.

Тобто на відміну від Фейсбуку, який був більше про довгі пости-історії, на відміну від Інстаграм, який більше про пости націлені на візуальну складову, або на відміну від ТікТОК який виключно про відео пости, концепція Твіттера була саме в інформаційних мікроблогах, коротких постах або темах розбитих на короткі пости. Теми охоплені Твіттером дійсно дуже різні, але в цілому дуже багато про політику і соціальні процеси в світі і екстрені новини, які ще ніде не встигли з’явитися. Хоча там є багато тем про гумор, приколи та розваги.

Також важливо знати, що до переходу Твіттера під контроль мільярдера Ілона Маска, частина акаунтів була реально верифікована і мала відповідну позначку “Blue check” на профілі. Це були як персональні акаунти публічних людей (митці, актори, політики), так і офіційні акаунти державних установ, підприємств та організацій, які пройшли документальну верифікацію (надання офіційних документів для підтвердження персональних даних або даних установ).

Ще однією особливістю Твіттера було те, що більшість акаунтів політиків, державних діячів або відомих персон і зірок вони вели самостійно. Тобто будь-яка людина мала можливість мати прямий доступ до такої персони і поставити запитання або прокоментувати їх пости. А згадана вище відмітка верифікації гарантувала, що це дійсно акаунт відповідної людини або організації, а не акаунт-підробка.

До моменту придбання Твіттеру Ілоном Маском, соціальна мережа вже мала свої певні проблеми – велика кількість ботів, не ідеальна модерація і т.п. Але при цьому у цій соціальній мережі була доволі жорстка позиція щодо акаунтів, які систематично розповсюджували брехню, теорії змов, пропаганду або поширювали агресивні заклики до насилля або нетолерантності. Також обов’язково були відмічені акаунти медіа, які спонсорувалися диктаторськими режимами, такими, як Росія та інші.

Що ж сталося з цією специфічною соціальною мережею у жовтні 2022, коли її придбав ексцентричний мільярдер Ілон Маск? 

Потрібно одразу відзначити, що основною претензією Маска до роботи Твіттера це було так зване «обмеження свободи слова». А для американців це важлива частина їхнього життя і конституції. 

Плюс Маск обвинувачував керівництво Твіттера у відкритому підігруванні «лівим силам» у тому числі і у політиці. 

Важливо зафіксувати що саме обіцяв Ілон Маск перед покупкою Твіттера і одразу після придбання.

1) Повну свободу слова «фрідом оф спіч».

2) Боротьбу з бот аккаунтами та спамом від них.

3) Прозорість роботи алгоритмів Твіттера.

У липні 2023 Маск прийняв рішення про перейменування Твіттеру на «Х».

Далі Маск почав робити речі, які спочатку не виглядали як якісь цілісний план, але на зараз це точно має ознаки підготовленого заздалегідь процесу перетворення Твіттеру в інструмент просування пропаганди на користь певних сторін.

Основний лозунг, під яким Маск проводив кардинальні зміни політики соцмережі - «пріоритет Твіттеру – СВОБОДА СЛОВА». 

В першу чергу він звільнив майже 80% персоналу соціальної мережі, лева частина якого відповідала саме за модерацію контенту і реакцію на скарги користувачів щодо порушення правил Твіттеру.

І хоча Маск спочатку пообіцяв створити нову незалежну структуру для модерації постів – так звану «раду з модерації контенту», але цього не було зроблено. 

На сьогодень склалась така ситуація що пости з відвертою брехнею та маніпуляцією ніколи не видаляються, а максимум що вони можуть отримати  - це примітку від системи «Замітки спільноти» де розвінчується брехня і є посилання на достовірні джерела. 

Але по факту ці «Примітки спільноти» не працюють достатньо ефективно:

  • примітками охоплено лише мізерна частина  брехливих та маніпулятивних постів, у яких є мільйонні  перегляди;
  • примітки зазвичай додаються вже коли такі пости встигли охопити величезну аудиторію, яка встигла повірити в зміст брехні;
  • примітки можуть бути перестати відображатися, якщо достатня кількість прихильників брехні у пості негативно оцініть цю примітку.

От показовий приклад неефективності «Приміток спільноти»: маємо пост про одного з пропагандистських аккаунтів, який часто пощирює, коментує та «лайкає» Ілон Маск.

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті, фото-1

В пості йдеться про фейк, який масово почали розносити російські пропагандисти. «Молодих українських дівчат зараз змушують йти в армію», де на фото українські дівчата-студенти на панахиді за загиблими військовослужбовцями, які закінчили Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Так, дійсно, «Замітки спільноти» майже через день додалися з правдивою інформацією, але до брехливий пост охопив майже ПІВ МІЛЬЙОНА користувачів Твіттеру!

Дуже цікавий момент стосується офіційних правил Твіттеру, з якими можна ознайомитися на сторінці соцмережі. Вони дуже конкретні і специфічні, особливо стосовно погроз насильством, поширення ненависти, дегуманізації та всього іншого. 

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті, фото-2
Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті, фото-3

 АЛЕ, по факту ці правила МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮЮТЬ. Або працюють дуже вибірково і точно не проти акаунтів з величезною аудиторією підписників, які систематично їх порушують. Тобто такі акаунти відверто можуть закликати до захоплення всієї України Росією, називати українців фашистами і закликати до їх знищення і не нести жодної відповідальності. 

Але наприклад якщо ви (як автор цього матеріалу) напишете саркастичний коментар під постом чергового теоретика змов, «що деяким людям потрібно всунути пальці в розетку, щоб зрозуміти що електрика їх вдарить» - то можете легко отримати тимчасовий бан аккаунта на один чи декілька тижнів… Не кажучи вже про десятки популярних акаунтів українських волонтерів, військових та осіб, які займаються російською контрпропагандою, які були забанені назавжди без пояснення причин та порушень. 

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті, фото-4

Деякі з них вдалося відновити після масових звернень до підтримки Твіттеру, але більшість так і не вдалося відновити.

Основне правило Маска для Твіттеру – друзям все, ворогам правила. 

Навіть вбудований в Твіттер і доступний для Преміум підписників штучний інтелект «Грок» на питання, чому офіційні правила Твіттеру не працюють повноцінно для усіх і не працюють однаково, визнає, що фактично єдине правило, яке тут працює, – ВОЛЯ ІЛОНА МАСКА.

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті, фото-5

 Після змін в політиці модерації Твіттеру, Маск почав поступове повернення забанених раніше за серйозні порушення правил Твіттеру акаунтів.

На початку, були систематично «розбанені», повернути до активності наступні аккаунти:

  • акаунти мегавідомих персон типу Дональда Трампа (який був забанений за підбурювальні пости під час спроби захоплення Капітолію в США);
  • акаунти персон, які постійно поширювали брехливі теорії змов (дезинформацію про КОВІД та інш) типу представниці сенату Марджорі Тейлор Грін, Алекс Джонс  та багатьох інших;
  • право-радикальні акаунти – як сатеричні групи, так і персональні сторінки відвертих хейтерів жінок, наприклад, Ендрю Тейт, або відвертих фашистів, як антисеміт Нік Фуентес та репер Каньє Вест;
  • акаунти офіційних представників Росії, які були зупинені після повномасштабного нападу Росії на Україну;
  • акаунти відомих російських пропагандистів, таких як Солов’єв та Сімоньян та інших;
  • акаунти пропагандистських російських ЗМІ та інших акаунтів новин на Заході, які спонсорувались Росією.

З квітня 2023 року Твіттер видалив позначку «Фінансовані Російською державою» та «Фінансовані державою КНР» з титульних сторінок акаунтів офіційних пропагандистських ЗМІ РФ та Китаю. Наприклад такими позначками були відмічені відомі російські пропагандистські медіа, як RT (Russian Television), TASS, Sputnik, Vesti, Перший канал.

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті, фото-6

Таким чином люди, які не глибоко в темі світових процесів, перестали мати можливість узнати, що конкретний акаунт певних ЗМІ в Твіттері спонсорується диктаторським режимом і з величезною вірогідністю розповсюджує брехню та пропаганду.

Важливе спостереження: більшість західних аккаунтів, які масово розповсюджували теорії змов про КОВІД, про «тіньові уряди, якими правлять євреї» та іншу дичину – майже на 99% займаються поширенням російської пропаганди та наративів. І всі вони з моменту повномасштабної агресії Росії в Україні постійно намагаються виправдати агресивні дії Росії «розширенням НАТО», «нацистами в Україні», «захистом російськомовних мешканців України» та іншими тезами російської пропаганди, замість того щоб стати на бік жертви агресії – України.

З моменту придбання Твіттера Маск постійно робив все можливо для дискредитації реальних ЗМІ. Основний посил  - «реальні ЗМІ постійно брешуть, а правду ви можете почути тут у Твіттері від «громадських журналістів». 

Як ви думаєте, кого саме Маск мав на увазі під «громадськими журналістами»? Правильно, саме ті акаунти з сотнями тисяч або мільйонами підписників, які систематично і безкарно просувають теорії змов та брехні. 

І вони не тільки не караються за це, але Маск навіть зробив їм можливість монетизації за охоплення великої аудиторії і тому фактично вони зацікавленні не в поширюванні правди, а в створенні хайпового і часто брехливого контенту, який дозволяє підвищувати перегляди і заробляти на цьому гроші.

Дуже рідко вони отримують «Нотатки спільноти» під своїми постами, що знижує монетизацію, але це скоріш виключення з правил, яке не заважає їм заробляти гроші в Твіттері на хайпі і брехні.

Сам Маск особисто систематично робить свій внесок в допомозі поширення брехні і маніпуляцій – він особисто ставить короткий коментар під такими постами, що з його мільйонами підписників одразу збільшує кількість переглядів таких постів в тисячі разів. 

Таким чином Маск особисто багато разів підвищував перегляди постів з брехнею про Україну та російське вторгнення, акаунтів, які систематично займаються поширенням російської пропаганди та дезінформації у Твіттері. 

І звісно все це просувалось і просувається під вже відомим гаслом «повної свободи слова»…

Щодо боротьби з ботами, замість реальної протидії ботам та спаму, у  Твіттері в рази збільшилась кількість ботів з відверто фейковими назвами і які мають пусті профілі і створені в останні 2 роки. 

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті, фото-7

Більшість з цих бот-профілів зав’язані на розповсюдженні російської пропаганди, підтримці радикальних ідей МАГА (агресивне крило Республіканської партії, яке перетворило підтримку Дональда Трампа на культ) та на виправдування диктаторів по всьому світу.

Окрема історія зі знищенням Маском існуючої системи верифікації публічних персон та організацій, які мали «Синю позначку». Маск під соусом «рівності всіх і вся» відмінив реальну безплатну верифікацію для користувачів, але при цьому дозволив отримувати «Синю позначку» верифікації будь-кому, хто готовий заплатити 8$ за Преміум підписку. 

Фактично це надало можливість диктаторським режимам за невеликі гроші створювати мережі псевдоверифікованних ботів, коментарі та пости яких мають в мережі пріоритетне охоплення. При цьому до реальних людей ці бот акаунти не мають ніякого відношення.

Такі акаунти можуть спокійно розповсюджувати брехню, маніпуляції і теорії змов завдяки підвищеному охопленню аудиторії.

Також Твітер заполонили боти, які просувають порнопослуги і шахрайство.

Щодо обіцяної Маском прозорості роботи Твіттеру, те, як вибірково працює система модерації мережі Х щодо різних акантів, ставить на цих обіцянках великий хрест.

Один із прикладів знищення прозорості, це те що у 2024 Ілон Маск повідомив, що «для збереження приватності» в Твіттері більше не будуть відображатися під постами акаунти, які натиснули «Лайк» під постом. Тобто якщо раніше, під постами з брехнею або агресією можна було подивитися, що за акаунти його «лайкнули» і помітити певні мережі ботів, які це робили, то зараз це просто неможливо відслідкувати. Ретвіти, або перепости під постами на сьогодень ще відображаються, але не здивуюсь, якщо і їх зроблять «приватними».

Якщо все це підсумувати?

Всі ці вищеописані зміни у політиці роботи Твіттеру перетворили дуже перспективну соціальну мережу на джерело величезної дезінформації особливо в питаннях російської війни в Україні. Тут безкарно поширюється брехня про те, що «в Україні дозволили чорним трансплантологам забирати у померлих органи без згоди», «Зеленський накупив собі на гроші Західної допомоги сто пятьсот дорогих віл в Іспанії», «НАТО створювала біо зброю в Україні» і тому подібна маячня. 

І саме дії Ілона Маска по зміненню політики і правил Твіттеру надали максимально сприятливі умови для розповсюдження російської пропаганди у цій соціальній мережі на майже пів міл’ярда користувачів по всьому світу. 

Автор не знає про мотиви, які змусили Маска системно робити всі ці речі в інтересах країни-агресора Росії та інших диктаторських режимів – можливо гроші, влада, шантаж… Але ця карикатура дуже точно відображає ситуацію в Твіттері на сьогодні.

Текст на карикатурі: Путін втратив за останній час певні території (в Україні), але захопив деякі стратегічні комунікаційні аванпости.

Як американський Twitter перетворився з соцмережі для ентузіастів на рупор пропаганди, брехні та ненависті, фото-8

Максим Бородін, спеціально для 0629.com.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Твітер #Ілон Маск #Маріуполь
live comments feed...