• Головна
  • Де і як будуть навчатися діти-переселенці в новому навчальному році
15:00, 23 серпня
Надійне джерело

Де і як будуть навчатися діти-переселенці в новому навчальному році

2 вересня в Україні починається новий навчальний рік. Він буде проходити за зміненими правилами, які вводяться з 1 вересня цього року на період до кінця воєнного стану.

Що це означає для дітей, які вимушено покинули свої міста, розповідаємо.

Дистанційку захистили

Поки діти відпочивали, вчителі шкіл Донеччини займались порятунком дистанційної освіти. Міністерство видало наказ, згідно до якого дистанційні школи мали б припинити свою роботу. Логіка міністерства полягає в тому, що діти мають вчитися офф-лайн, в школах, тільки так, на думку чиновників від Міносвіти, можна забезпечити не тільки якісну освіту, а і соціалізацію дитини.

Проте в умовах війни таке рішення міністерства позбавляло одразу тисячі дітей, які зараз знаходяться за кордоном, права і можливостей на отримання української освіти.

Крім того, таке рішення позбавляло би роботи вчителів, які працюють у релокованих школах.

В Маріуполі 6 шкіл працюють дистанційно, поза межами окупованого Маріуполя. Ці школи мають дуже глибокий досвід роботи в дистанційному форматі ще з 2014 року (бо потреба в дистанційній освіті виникла не під час ковіду, і не під час повномасштабного вторгнення, а після окупації Донецька і Луганська в 2014-му). Вони також зуміли об’єднати кращих маріупольських вчителів з усього Маріуполя. Тож заборона діяльності таких шкіл мала б серйозні наслідки для сфери освіти Маріуполя і для дітей, серед яких переважна більшість знаходиться з батьками за кордоном.

Тож і викладачі, і обласні військові адміністрації Донеччини та Луганщини, і маріупольська влада, а також громадські організації включилися в боротьбу за збереження дистанційної освіти. На Донеччину особисто приїжджав міністр освіти Оксен Лісовий вивчати ситуацію і говорити з людьми.

В цілому, позиція міністерства залишилася незмінною.

«Діти мають навчатися очно. Це пріоритет. Це основна форма роботи для навчальних закладів України», - заявила очільниця експертної групи директорату шкільної освіти Міністерства освіти України Тетяна Балашова під час онлайн зустрічі з родинами переселенців. 

Де і як будуть навчатися діти-переселенці в новому навчальному році, фото-1

Проте певні поступки у міністерстві все ж таки зробили. Вони дозволили зберігати дистанційну освіту в навчальних закладах, які можуть забезпечити сталість освіти (тобто не може бути ситуації, коли в школі є, наприклад, 5 дистанційний клас, а немає 6-го, 7-го і так далі. Виключення із цього правила міністерство погодилося надати лише маленьким сільським школам, в яких відсутність одного чи більше класів на дистанційці пов’язані з відсутністю дітей як таких).

«Якщо дистанційна освіта -  то вона має бути якісною, - зазначила Тетяна Балашова. – Тому ми будемо перевіряти здатність навчальних закладів забезпечити якість освіти та виконання освітніх програм в повному обсязі. Ті школи, які пройдуть перевірку, зможуть продовжувати роботу».

На сьогодні, згідно до нового наказу  Міністерства освіти №1112, який вступає в дію 1 вересня і буде діяти до кінця воєнного стану в Україні, в українських школах зберігаються три форми навчання: денна, дистанційна та індивідуальна. Проте це не означає, що кожна школа буде працювати за всіма трьома формами. Кожен заклад буде обирати відповідну форму з урахуванням своїх технічних і фахових можливостей. І так може статися, зазначила Тетяна Балашова, що якщо батьки дітей-переселенців, які зараз навчаються у денній школі, будуть наполягати на дистанційному навчанні, їм доведеться шукати таку школу, яка запроваджує цю форму.

Де і як будуть навчатися діти-переселенці в новому навчальному році, фото-2

Для тих, хто за кордоном

Країни, які приймають біженців з України, змінили правила перебування для українських дітей, і якщо раніше в деяких країнах ЄС навчання дитини в місцевій школі було не обов’язковим, то зараз така опція вже не доступна. Діти зобов’язані навчатися в тій країні, де вони перебувають разом із батьками.

Це робить паралельне навчання в українській школі для них майже нереальним через завантаженість, неспівпадіння у часі тощо.

Для таких дітей Міносвіти розробило спрощену (скорочену) програму, яка буде доступною для оволодіння дистанційно або індивідуально – так званий українознавчий компонент в навчанні. 

Мета України тут – не втратити українських дітей на майбутнє, після завершення війни.

Де і як будуть навчатися діти-переселенці в новому навчальному році, фото-3

Для тих, хто в Україні

Батьків дітей, які виїхали з окупації або з прифронтових населених пунктів, але залишаються в Україні, будуть все ж таки вмовляти віддавати дітей в денні школи.

«Якщо є скарги на булінг, якщо є скарги на те, що діти не можуть потрапити в бажану школу, звертайтеся на гарячу лінію міністерства. Ми будемо допомагати вирішувати проблему», - запевнила Тетяна Балашова.

Вона підкреслила, що діти, які вимушено залишили свої домівки, мають право на першочергове зарахування в навчальні заклади. Проте це правило діє лише в тому випадку, коли дитина звертається у навчальний заклад за місцем свого проживання (кожна школа обслуговує певний район міста і зобов’язана приймати дітей, які мешкають в районі обслуговування). Якщо вона звертається в школу іншого району, то вона може претендувати лише на вільні місця. І в такому випадку школа має право проводити конкурс серед претендентів. Тут вже право першочерговості не діє, пояснила чиновниця із міністерства.

Харчування

Всі діти-переселенці мають право на безкоштовне харчування від держави.

Проте гроші на це мають виділяти місцеві бюджети.

Тож якщо раптом в якісь школі дитині зі статусом ВПО відмовляють у безкоштовних сніданках, треба звертатися із скаргами до представників місцевої влади.

Де і як будуть навчатися діти-переселенці в новому навчальному році, фото-4

Виплати для родин, де є школярі

Зараз діє норма, яка прив’язує збереження виплат для переселенців, в родині яких є школярі, до форми навчання. Для того, щоб соціальна допомога  на оренду житла зберігалися за родиною, дитина обов’язково має навчатися на денній формі.

Проте з 1 вересня ця норма скасовується. Тож родинами, які були позбавлені виплат на цій підставі, треба поновити заяви.

Новинки навчального року 2024-2025

  • Для спрощення процедури подачі документів, Міністерство освіти запровадило електронну систему AIKOM (автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту). Це має допомогти і батькам, і освітянам вирішувати питання, пов’язані з документообігом між школами. В умовах війни ця проблема стала аж занадто гострою.
  • Ще одна новинка – обмеження по кількості дітей, які можуть вчитися в одному класі. Тепер в класі може бути не менше 5 і не більше 24 учнів. Ця норма стосується тільки перших класів, які формуються цього року. Ті класи, які вже сформовані, будуть працювати з тією кількістю дітей, яку вони мають станом на зараз.
  • Медичні довідки більше не будуть вимагати від дітей, які навчаються на дистанційній або індивідуальній формі навчання.

Ситуація в школах Донеччини

Станом на зараз на території Донеччини продовжують працювати 254 загальноосвітні школи, які навчають близько 80 тисяч дітей. З них 156 шкіл працюють дистанційно, вони навчають 6300 учнів. Інші школи релоковані.

В цьому році на території неокупованої Донеччини навчання буде проводитися виключно в дистанційному форматі. Таке рішення вже ухвалили військові адміністрації населених пунктів, повідомила директорка департаменту освіти Донецької обласної військової адміністрації Тетяна Сідашева.

Де і як будуть навчатися діти-переселенці в новому навчальному році, фото-5

За її інформацією, кількість дітей, які залишаються в школах регіону, скорочується.

Якщо у 2021 році в школах Донецької області (підконтрольна Україні частина) було 14,7 тисяч першокласників, в 2022-му – 5,4 тисячі, 2023-му – 5,3 тисячі, то зараз школи мають близько 4 тисяч заяв від батьків (точні дані будуть відомі в середині вересня).

Обласна військова адміністрація намагається забезпечити дітей технічно – щоб вони мали можливість долучатися до уроків. З початку повномасштабного вторгнення за рахунок бюджету, а також за допомогою українських та міжнародних гуманітарних організацій для дітей Донеччини придбали більше 10 тисяч комп’ютерів та ноутбуків.

В матеріалі використані фотографії маріупольських шкіл, які були реконструйовані до повномасштабного російського вторгнення, а потім зруйновані росіянами.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Знищити, як Бахмут
14,6%
Обміняти на українські
50,6%
Перетворити на Курську народну республіку або одразу - на Нову Росію
11,9%
Заселити українцями і доєднати до Сумщини
22,9%
#Маріуполь #Донецьк #освіта #школи
live comments feed...