• Головна
  • Соціальні квартири для маріупольців. Де, коли, скільки і як отримати, - ФОТО
18:20, 31 березня
Надійне джерело

Соціальні квартири для маріупольців. Де, коли, скільки і як отримати, - ФОТО

Маріупольська міська рада розпочинає новий проєкт з будівництва соціального житла для маріупольців. Цього разу ніякої оренди старих будівель, ніяких гуртожитків. Міськрада планує побудувати з нуля будинки, які будуть у комунальній власності Маріуполя, і роздавати квартири в них маріупольцям у довготривалу оренду.

Раніше міськрада не могла нічого будувати через проблеми з депутатами. Для того щоб громада могла щось придбати у власність (або щось продати), для того щоб просто розпоряджатися власним бюджетом, потрібно було рішення сесії міськради. А сесія після лютого 2022 року зібратися ну ніяк не могла, бо частина маріупольських депутатів зрадили державу і працюють в окупації, частина – за кордоном, а голосів тих, що залишилися, не вистачає для кворуму.

Проте зараз, вочевидь, ситуація змінилася. Ми дізналися, які саме зміни відбулися, за які гроші Маріуполь планує будувати житло, хто отримає квартири і на яких умовах. Про все це далі.

Замість «уряду» міста – уряд країни

На рахунку Маріупольської міськради накопичилось декілька мільярдів гривень. Це податки, що сплачували у місцевий бюджет підприємці, які не перереєстрували свої бізнеси в інших регіонах України, податки із заробітної плати від педагогів, лікарів, працівників центрів «ЯМаріуполь» та інших працівників, які продовжують отримувати зарплату із міського бюджету, дотації від держави. Раніше там були і податки з доходів військовослужбовців, поліції та інших силових підрозділів, які залишалися зареєстрованими у Маріуполі, але з 2024 року ці податки припинили поступати до місцевих бюджетів.

Грошей багато, але витрачати їх на потреби громади маріупольська адміністрація не могла. Потрібні рішення сесії.

Вихід знайшли в уряді. Враховуючи нагальну, дуже гостру потребу маріупольців у житлі, Кабінет Міністрів готує спеціальну постанову, якою дозволить Маріупольській міській раді розпочати цільовим призначенням – на будівництво житла – використати заморожені бюджетні кошти громади Маріуполя, розповів 0629 директор департаменту зв’язків із громадськістю Маріупольської міської ради Віталій Фальковський.

Тобто будувати будуть за кошти платників податків Маріуполя.

Як у Гаврі, тільки у Василькові

Місцем реалізації пілотного проєкту України обрали місто Васильків Київської області. Близько до столиці, є робота, розвинена інфраструктура. І головне – громада міста зацікавлена у співпраці і вже виділила землю під будівництво.

Місто Васильків. Фото сайту Україна Інкогніто

Днями голова Київської обласної державної адміністрації Микола Калашник, міський голова Маріуполя Вадим Бойченко та мер міста Васильків Наталія Баласинович підписали меморандум про співпрацю.

«Цей документ сприятиме будівництву соціального житла для 3 тисяч внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої Маріупольської громади. Меморандум передбачає виділення у Василькові земельної ділянки площею 2,6 га для будівництва мікрорайону, де поселяться ВПО з Маріуполя», - зазначив Микола Калашник.

Соціальні квартири для маріупольців. Де, коли, скільки і як отримати, - ФОТО, фото-5

 В межах ініціативи планують побудувати 10 нових будинків на 700 родин. Тисячі маріупольських переселенців з Донеччини зможуть отримати соціальне житло нового стандарту якості, стверджують у міськраді.

В основу проєкту вони поклали досвід будівництва соціального житла у французькому місті Гавр. Як і Маріуполь, Гавр був на 80% зруйнований під час Другої світової війни. Місто прийняло дуже багато біженців, і їх всіх треба було розсіляти. Тож там винайшли спосіб швидкого будівництва якісного житла. 

Ось як сьогодні виглядає повністю відбудований центр міста Гавр. Він, до речі, внесений до охоронних пам’яток ЮНЕСКО. 

Соціальні квартири для маріупольців. Де, коли, скільки і як отримати, - ФОТО, фото-6

«Ми будемо будувати 5-6-поверхові будинки. Саме така висотність визнана найбільш комфортною для житла. Квартири будуть 1, 2, 3-кімнатні площею від 45 до 70 кв. м – комфортні, з продуманим зручним плануванням. В Гаврі такі квартири будують з 1952 року, і ми вокристаємо найкращий досвід», - розповів Віталій Фальковський.

На початковому етапі передбачається будівництво п’яти будинків, які зможуть прийняти 350 родин маріупольців. Це будуть сучасні будівлі, навколо яких  розвинена соціальна інфраструктура – спортивний та дитячий майданчики, а також садочок. Це відповідатиме європейським стандартам комфорту. 

«Житло — це ключова потреба внутрішньо переміщених осіб. Тільки серед маріупольців понад 60 тисяч родин залишилися без домівок, з них щонайменше 8 тисяч гостро потребують соціального житла. Відповіддю на цей запит стане нова концепція соціального житла європейського рівня», — сказав на підписанні меморандуму мер Маріуполя Вадим Бойченко.  

Мер Василькова Наталія Баласинович зі своєї сторони зазначила, що громада міста зацікавлена в такому підсиленні, як переселенці із Маріуполя.

«Для нас важливо, щоб люди, які втратили свої домівки, змогли знайти у Василькові не просто житло, а справжній дім. Ми хочемо, щоб внутрішньо переміщені особи стали частиною нашої громади, мали комфортні умови для життя, роботи та розвитку дітей. Ми спільними зусиллями зробимо цей проєкт успішним», -  сказала вона. 

Коли розпочнеться будівництво і як воно буде фінансуватися

Якщо все піде за планом, то будівництво розпочнеться вже цього року.

Хто саме буде вести будівництво, у міськраді сказати не можуть.

«Буде відкритий тендер. Найкраща пропозиція і визначить переможця», - підкреслили там.

Для фінансування процесу буде створений спеціальний фонд. В перспективі його будуть наповнювати внески самих мешканців за оренду житла. Тобто орендна плата тих, хто вже отримає житло, дозволить фонду продовжувати будівництво нових будинків.

За задумом, 10 будинків, які вже заплановані, мають стати першим етапом проєкту.

Будинки будуть у комунальній власності міста Маріуполя. Буде створена керуюча компанія від міськради, яка і буде здійснювати функціонування житлового комплексу.

Хто зможе отримати квартиру у Василькові і на яких умовах

Як пояснив 0629 Віталій Фальковський, 60% мешканців будинків отримають квартири у довгострокову (фактично безтермінову) оренду. Але розмір орендної плати для маріупольців буде на 30-50% нижчим, ніж середній на ринку (тобто  у Василькові).

В міськраді обіцяють, що оренда буде доступною. І гроші, які будуть платити люди, допоможе будувати нові будинки під житло маріупольських переселенців.

40% мешканців – це будуть представники практично всіх пільгових категорій – отримають квартири безкоштовно.

Прийом заявок поки не розпочався. В міськраді завершують роботу над документами, але вже зараз обіцяють, що розподіл квартир буде відбуватися за бальним принципом. Цей принцип був випробуваний при розподілі квартир у гуртожитках.

За кожну пільгову умову будуть нараховуватися бали, люди з найбільшою кількістю балів отримають квартиру в першу чергу.

«Механізм працює так, що людський фактор взагалі виключений при ухваленні рішень. Тому маріупольці можуть бути впевнені в чесності і прозорості розподілу житла», - підкреслили у міськраді.

Ми будемо стежити за цією темою, тож залишайтеся з 0629.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Територіальні втрати без визнання російського статусу над ними
13,8%
Територіальні поступки із визнанням російського статусу над ними
6,2%
Невступ до НАТО в обмін на дієві гарантії безпеки окремих країн
7,9%
Невступ до НАТО в обмін на створення альтернативного воєнного союзу
15,2%
Невступ до ЄС
2,6%
Відмова від української церкви
2,3%
Відмова від української мови як єдиної державної
3,6%
Не погоджуюся на жодні поступки
48,3%
#Маріуполь #Васильків
live comments feed...