• Головна
  • Майже 500 жертв. В Росії “герої СВО” вбивають і калічать співвітчизників, - ЗМІ
09:43, Вчора

Майже 500 жертв. В Росії “герої СВО” вбивають і калічать співвітчизників, - ЗМІ

Майже 500 жертв. В Росії “герої СВО” вбивають і калічать співвітчизників, - ЗМІ

За 2,5 роки повномасштабної війни російські військові, які повернулися з України, вбили понад 240 своїх співвітчизників. Більшість злочинів мають побутовий характер і відбуваються через вживання спиртного. В РФ вже навіть розробили пам'ятку з правилами поведінки для родичів учасників «СВО» (спеціальна військова операція - так в Росії називають війну в Україні).

Про це йдеться у дослідженні російського опозиційного видання “Верстка” 

У своєму дослідженні видання спиралося на повідомлення російських ЗМІ та дані судових картотек.

“За останні два з половиною роки як мінімум 242 особи загинули, ще мінімум 227 отримали тяжкі травми через злочини, які вчинили учасники війни в Україні, які повернулися до Росії. Військові, що повернулися, скоїли як мінімум 211 злочинів з людськими жертвами, серед них 114 вбивств в результаті яких загинуло 139 осіб, 64 випадки завдання тяжких тілесних ушкоджень, жертвами яких стали 64 особи, 20 порушень правил дорожнього руху, які призвели до смерті 31 людини”, - підрахували журналісти. 

Інфографіка "Верстки"

Зазначається, що більшість цих злочинів скоїли колишні екс-ув'язнені, яких завербували з в'язниць, і які вже повернулися після короткострокової служби на фронті. 

Жертвами стали жителі 80 регіонів РФ та невизнаної Південної Осетії. Переважно це родичі та знайомі окупантів, більшість з них  - жінки. 

“Серед учасників "СВО" 246 помилуваних або умовно звільнених екс-ув'язнених та 180 військовослужбовців”, - пише видання.

Як з'ясувала "Верстка", зі 125 помилуваних і умовно звільнених учасників війни, які знову скоїли вбивство, 54 раніше мали судимість за аналогічні злочини, а ще 3 - за зґвалтування.

“Стаття про навмисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю зі смертю залишається «популярною» серед «ветеранів СВО». За 2,5 роки військові, які повернулися, скоїли 64 подібних злочинів, жертвами яких стали 64 людини. Дві третини випадків насильства належать до колишніх ув'язнених”, - констатує видання. 

Зазначається, що дві третини подібних злочинів пов'язані з алкоголем: 30 випадків у екс-ув'язнених і 11 - у інших військових. Хоча суди враховували спиртне як обтяжуючу обставину далеко не завжди - у восьми випадках у екс-в'язнів і в двох у інших військових.

Терміни за вже винесеними вироками для найманців з колоній становлять від 4 до 12 років колонії суворого режиму і від 4 до 10 років суворого режиму - для інших бійців.

Лише 3 випадки з 64 були пов'язані з пограбуваннями, в основному це побутове насильство серед близького оточення учасників війни.

Як приклад видання наводить справу учасника війни Василя Кіма, який під час сварки вбив свою "біологічну матір". Чоловік виховувався в дитбудинку та прийомній сім'ї, але хотів знайти свою справжню сім'ю. Перший раз він зустрівся з матір'ю перед початком війни, а після повернення додому в Якутію вирішив зайти до неї в гості. Під час застілля п'яний Кім згадав, що мати покинула його з братом і 5 їхніх сестер. Спочатку він завдав їй понад десять ударів руками по голові, потім кілька разів ударив ножем, а потім зарубав сокирою (при цьому планував завдати 7 ударів сокирою - за кількістю покинутих дітей). Суд засудив Кіма до 12 років колонії суворого режиму.

Інший екс-ув'язнений В'ячеслав Савельєв із Татарстану вбив племінника, який заступився за ЗСУ. Під час застілля Савельєв розповів про службу в Україні, але племінник не схвалив убивства людей. На що дядько відповів, що "це були не люди, а тварини", але родич продовжив "захищати українських військових". Розгорілася сварка і Савельєв зарізав опонента, за що отримав 7,5 років в'язниці.

"Вагнерівець" Сергій Гомжин жорстоко вбив рідного дядька через конфлікт "з приводу його служби в СВО" під час застілля. П'яний екс-ув'язнений завдав жертві загалом понад півсотні ударів руками по голові й тілу, вдарив його по голові поліном, а потім двічі вдарив ножем у шию. За це Краснодарський суд відправив Гомжина в колонію суворого режиму на 9 років 10 місяців", - розповіли журналісти.

"Найбільш "поширеним" злочином залишається умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю. Учасники війни, які повернулися, скоїли щонайменше 220 подібних злочинів, унаслідок яких 64 людини загинули та ще 158 зазнали каліцтв, що призвели, зокрема, до інвалідності", - пише видання.

Наприклад, від рук "ветеранів СВО" в Костромській області загинуло 15 осіб, з них 13 - жертви пожежі в клубі "Полігон", яку влаштував військовослужбовець Станіслав Іонкін. У Московській області (включно з Москвою) - 11 жертв, стільки ж - у Ростовській, 10 - Краснодарському краї.

Журналісти костатують, що участь у «СВО» практично завжди пом'якшує вироки учасникам війни

“Зі 292 опублікованих вироків, проаналізованих «Версткою», лише у 15% учасників війни судді не врахували як пом'якшувальну обставину їхню участь у «СВО». Плюс до цього в деяких випадках замість «участі в СВО» як пом'якшувальний суд враховував отримані «держнагороди» або «участь у діяльності ЗС РФ»”, - підсумовує видання.

Наприклад, суд проігнорував алкогольне сп'яніння у справі помилованого Олексія Єгельського із Краснодарського краю. На фронті він отримав поранення, отримав звільнення, приїхав до Єйська і пішов гуляти містом. У храмі Архістратига Михаїла він познайомився з парафіянином, який дав притулок у занедбаному будинку. Напередодні Нового року Єгельський, за його словами, повернувся до хати з прогулянки, побачив, що сусід тяжко п'яний і спитав, навіщо той так напився. Але у відповідь почув: "Тебе це еб ... т?". Єгельський обурився, ударив чоловіка по голові, а потім дав кілька ляпасів «для приведення до тями» і пішов. Наступного дня військовий знайшов труп чоловіка - він помер від закритої черепно-мозкової травми, як встановила експертиза, але алкоголю в крові не було. Суд зважив на стан здоров'я учасника «СВО», і відправив Єгельського в колонію суворого режиму всього на 4,5 роки. При цьому з 2023 року чоловік мав відбувати 10-річний термін за вбивство співмешканки, але уклав контракт із Міноборони та отримав свободу.

За даними "Верстки", учасники війни отримують умовні терміни, якщо їхні жертви виживають. Так, крім двох сотень загиблих, є стільки ж людей, які отримали важкі каліцтва. Більшість таких росіян постраждали від рук екс-ув'язнених: 124 травмованих із 227. Усі вони дістали важкі травми аж до інвалідності.

Наприклад, "вагнерівець" Ігор Горбунов з Алтайського краю жорстоко побив свою співмешканку, яка захотіла "інтимної близькості" і розбудила його. Дівчина отримала черепно-мозкову травму, перелом і зміщення кісток черепа, забій мозку, а Горбунов - 4 роки умовно.

Як зазначається в публікації, кількість злочинів, імовірно, більша, ніж вдалося виявити "Верстці". Суди публікують не всі постанови за розглянутими справами, у своїх рішеннях часто не вказують відомостей про "путінське помилування" екс-ув'язнених або участь обвинуваченого в "СВО". Крім того, мають місце випадки, коли вже після публікації вироків учасникам війни, документи редагують, видаляючи дані про держнагороди або весь текст вироку.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#рф #війна #злочини
live comments feed...