• Головна
  • Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО
12:26, Сьогодні

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО

Минулими вихідними в Запоріжжі пройшов перший після початку повномасштабного вторгнення GogolFest. Фестиваль сучасного мистецтва відкривався виставою, присвяченою Маріуполю. Дерево пам’яті, яке встановили в парку Металургів в Запоріжжі, майже повністю повторює Дерево життя, яке було встановлене в Маріуполі під час останньої вистави Гогольфесту – в травні 2021 року. Але журналісти 0629 побачили одну суттєву відмінність.

Траса Маріуполь-Донецьк Н-20. За Касьянівкою – ліворуч,  повз сосновий лісок – галявина, поруч – низинка, а через неї – старий міст. В 2021 році все це вкупі стало декорацією  унікальної вистави «Дорога додому», яку влаштував режисер Влад Троїцький.

Цю дорогу із заплющеними очима може пройти будь-хто з Маріуполя чи Донецька. Але після 2014 року ця дорога стала порожньою. Сотні тисяч людей втратили свій дім, втратили можливість потрапити в свої домівки. Перфоманс, який розіграв прямо у степу, на трасі, Влад Троїцький, багато в чому був створений для цих людей.

Фото Сергія Ваганова, 0629

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-1

 «Троїцький – чемпіон гри на нервах», - сказав один із журналістів, який приїхав подивитися «Дорогу». І мав рацію. Те, що розвернулося перед очима аудиторії, справді хвилювало, захоплювало і - перетворювало.

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-2

Уявіть широкий ковиловий степ. Серед степу височить гранітна прямовисна скеля. На вершині – скляний купол, куди піднявся знаменитий етно-хаос гурт DakhaBrakha, біля підніжжя, прямо на камені, як на екрані, – 3D інсталяції у стилі картин Марії Примаченко, а під мостом – стилізоване Дерево життя. 

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-3

 Тиша. І раптом її розриває сильний, чистий та пронизливий голос DakhaBrakha. Він розноситься на кілометри точно.

Акустика така, що перші хвилини навіть важко зрозуміти, звідки летить звук. А поки ти роздумуєш над цим, музика вже піднімає тебе над степом.

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-4

Трохи згодом ти починаєш розуміти, що вона проникає всередину тебе, і ти вже сам звучиш зсередини, як музичний інструмент (і це не фігура мови).

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-5

А потім раптом ти перестаєш бути глядачем і стаєш учасником дійства. І ось уже мчить разом з іншими в божевільному хороводі, пробігши за одну мить довгий шлях від народження, дорослішання, до кохання, розставання і втрат - знову до відродження.

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-6

Перфоманс був буквально прошитий символами, які ведуть до глибинних витоків української культури. Його унікальність в тому,  що «Дорога додому» більше не повториться. У вирі подій, які відбулися останніми роками, слово «ніколи» звучить аж занадто пророче. 

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-7

Бо ніколи не можна буде повторити не тільки цієї вистави, декорацій, акторів (когось вже і немає на цьому світі), а самого настрою такого вже не буде.

Але повернемось до декорацій. На перфомансі у Маріуполі головною дієвою особою стало Дерево життя. Воно було встановлене на мосту, а корені того металевого дерева спускалися аж до землі, проростаючи крізь бетонну споруду.

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-8
Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-9

Дерево, яке зробили на пам’ять про Маріуполі у Запоріжжі (а створив то дерево молодший сержант ЗСУ, художник-постановник Дмитро Костюмінський) – без коріння.

Фото Дмитра Смольєнко, Бабель

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-10

Воно таке саме, але без того, що тримає людину на рідній землі.

Не знаємо, чи то випадково відпала важлива деталь, чи ні (скоріш за все, у Влада Троїцького такі речі не бувають випадковими), але це створило новий символізм. Дерево пам’яті про Маріуполь якнайкраще символізує сотні тисяч людей, які втратили ґрунт під ногами і опору свого життя.

Від Дерева життя до Дерева пам’яті. Про GogolFest в Маріуполі та Запоріжжі – очима двох фотографів, - ФОТО, фото-11

Фото Дерева пам’яті зробив фотограф видання «Бабель» Дмитро Смольєнко. Більше фото з GogolFest у Запоріжжі – ТУТ.

Фото Дерева життя і інші прекрасні фото з перфомансу «Дорога додому» зробив донецько-маріупольський фоторепортер Сергій Ваганов. Більше фото з перфомансу у Маріуполі - ТУТ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...