• Головна
  • Надазовські греки хочуть повернути графу національність у паспорт. Не всі з цим згодні
11:21, 5 листопада
Надійне джерело

Надазовські греки хочуть повернути графу національність у паспорт. Не всі з цим згодні

Надазовські греки хочуть повернути графу національність у паспорт. Не всі з цим згодні

Нещодавно голова Федерації грецьких товариств України Степан Махсма дав інтерв’ю грецькому виданню ATHENS VOICE, під час якого попросив у Греції про допомогу у створенні в Києві грецького центру на кшталт того, що був втрачений в Маріуполі. Проте не тільки центр. Степан Махсма розповів про проблему українських греків: їм стало важко доводити свою національність, через це українські греки не можуть отримати спец посвідчення у Греції. Спецпосвідчення надають право користуватися у Греції всіма права громадян, окрім права голосувати на виборах.

Виявляється, значна частина українських греків прагне отримати такі спец посвідчення, але не можуть через бюрократичні препони.

Степан Махсма висловився в інтерв’ю, що було б непогано повернути графу національність в український паспорт, яка б допомогла українським грекам легалізуватися у Греції.

Але далеко не всі греки підтримали таку ідею. Член правління громадської організації  "Надазовські греки: уруми і румеї" Ніколас Ахбаш вважає, що графу національність прибрали з паспорту тому, що це порушує права людини, і тому повертатися до цього є неприйнятно.

Наводимо позицію Степана Махсми, переданою грецьким виданням, а також позицію Ніколаса Ахбаша, яку він сформулював у своєму коментарі на прохання 0629.

«Ми не зможемо довести своє грецьке походження», - Степан Махсма

«Якщо нам щось потрібно, то це допомога побудувати «Грецький дім» у Києві», – наголошує президент Федерації грецьких товариств України Степан Махсма . У розмові з Athens Voice він наголосив на необхідності створення в Києві цього багатофункціонального грецького центру, який надаватиме медичну, психологічну та соціальну підтримку грекам України, особливо біженцям з окупованих територій, таких як Маріуполь та грецькомовні села на околицях міста.

Надазовські греки хочуть повернути графу національність у паспорт. Не всі з цим згодні, фото-1

У цьому центрі, як каже пан Махсма, можна було б зібрати низку служб, які раніше існували в Маріуполі за допомогою грецької держави, але потім були втрачені через війну. 

«Грекам, які покинули окуповані території, потрібна допомога: медична та психологічна. Їм потрібно кудись приїхати, в центр попросити допомоги», - каже Махсма.

(Нагадаємо, що в Маріуполі  існував Грецький культурний центр «Меотіда», який був урочисто відкритий у 1995 році. Його створення мало на меті популяризацію та збереження грецької культури, пропонуючи діяльність з грецької мови, історії та культури). 

Степан Махсма, який проживав у нині окупованому грецькому селі Сартана і був одним із тих, хто очолював втечу емігрантів (видання називає надазовських греків емігрантами – прим. 0629), коли російська армія атакувала цей район у лютому та березні 2022 року, підкреслив, що грецька громада потребує підтримки. 

Ескалація конфлікту в Україні сильно вплинула на грецьку громаду Маріуполя. «Ми втратили Культурний центр, а також Лікувально-діагностичний центр у Маріуполі. Емігранти, які покинули свої домівки, були розпорошені по Україні та за її межами».

Степан Махсма підкреслив, що греки, які хочуть повернутися до своїх домівок у Маріуполь, стикаються з серйозними перешкодами, оскільки уряд Росії вводить обмеження на їхнє повернення. Ця політика пов'язана з зусиллями щодо демографічних змін, оскільки територія зайнята населенням з Азії та інших регіонів Росії, що поселяється в будинках переселенців.

Степан Махсма зазначає, що Росія змушує греків, які хочуть повернутися, отримувати російські паспорти, без яких вони не можуть отримати доступ до основних державних послуг.

Пан Махсма вказує на труднощі, з якими стикаються греки України, щоб підтвердити своє грецьке походження. Емігранти просять «розморозити» процедури оформлення спецпосвідчення, оскільки це єдиний документ, який підтверджує їх походження.

Це прохання він підняв у квітні минулого року в грецькому парламенті, коли його запросили на засідання спеціального постійного комітету з питань еллінізму в діаспорі. Видача спеціальної ідентифікаційної картки для експатріантів, як зазначив пан Махсма, була «заморожена» в останні роки, оскільки «існують перешкоди в процедурах, різна та непов’язана інформація від різних державних служб, а також недостатня кількість персоналу консульських установ , в результаті чого процедури у них тривають роками».

Він зазначає, що для греків України існує закон (L. 2790/2000), який передбачає можливість видачі посвідчення особи іноземця навіть без громадянства Греції – зазначається, що Україна не визнає подвійного громадянства, тому ті, які працюють в українській державі чи в армії, вони фактично не могли отримати грецьке громадянство.

За його словами, з цим документом емігранти користуються всіма правами, які мають греки, крім права голосу.

«У 2019 році був прийнятий ще один закон із низкою поправок», — каже пан Махсма, додаючи, що «наша проблема в тому, що якщо хтось є громадянином України і працює в державі, він не може отримати грецьке громадянство, тому що в Україні заборонено подвійне громадянство». Він додає, що «всі греки в Україні хочуть отримати посвідчення особи емігранта, оскільки це єдиний спосіб підтвердити своє грецьке походження», зазначивши, що більше немає жодних процедур і «ми не можемо подати документи».

«Вже багато років в офіційних документах, свідоцтвах про народження та сімейний стан Україна не згадує грецьку чи іншу національність громадян України. Що ж, хоча всі ми є рівноправними громадянами України, через кілька років ми чи навіть наші діти не зможемо довести своє грецьке походження. Це спеціальне посвідчення особи емігранта є офіційним документом, який дозволяє нам зберегти наше грецьке походження на папері».

«Офіційне закріплення національної приналежності  є обмеженням свободи», - Ніколас Ахбаш

"Зазначення в офіційних документах національного походження українських греків корисне тільки для отримання посвідчення співвітчизника в Греції, тобто сприяє досягненню певних економічних благ. Водночас юридичне закріплення національного походження не є забезпеченням права греків України на збереження своєї ідентичності, а навпаки обмежує його, надаючи йому ригідности і позбавляючи динамічності і множинності, створюючи умови для дискримінації за національною ознакою. 

Надазовські греки хочуть повернути графу національність у паспорт. Не всі з цим згодні, фото-2

Саме тому графа і зникла з офіційних документів України, саме тому кілька законопроєктів були відхилені відповідним експертним комітетом ВРУ, саме тому українським судам забороняється визначати своїм рішенням національність особи. Це вважається кроком у напрямку ствердження особистості, забезпечення вільного визначення нею своєї ідентичности: приналежности до певної національности, приналежности до кількох національностей, до жодної, довільної зміни в будь-який час.

Питання збереження свого походження відноситься до самоусвідомлення, це рівень ментальний. І забезпечується шляхом долучення до культурних заходів, створення громадських об'єднань відповідного спрямування, використання національних мов, відтворення національних традицій тощо. Тому, вважаю, розмови про отримання офіційних документів як єдиного способу підтвердження своєї національної приналежності створюють хибне враження, що Україна не забезпечує збереження національної ідентичності. Я розумію, що Греція себе убезпечує, надаючи змогу скористатися процедурою отримання цього посвідчення виключно тим, хто підтвердить своє походження. Але ця процедура введена грецьким, а не українським законом. Тому Греція і має подбати про те, як визначити походження тих іноземців, які не мають відповідних граф в офіційних документах, виданих своїми державами".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Надазовські греки: прощання з Кримом. Брехня тривалістю в 200 років, - ФОТО, ВІДЕО

Міф про «народ Донбасу». Хто це вигадав, навіщо, і чому Маріуполь – не Донбас, - ВІДЕО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Сподіваюсь на фінансову компенсацію від держави
21,2%
Сподіваюсь отримати репарації від Росії
9,4%
Розраховую (чи вже отримав/отримала) на компенсацію або житло від окупаційної адміністрації
3,5%
Розраховую тільки на себе - заробляю, відкладаю гроші на житло
21,1%
Планую взяти пільгову іпотеку
2,8%
Планую залишатися за кордоном - тут надають соціальне житло
10,9%
Мабуть доведеться йти в соціальні гуртожитки або хостели. Іншого виходу немає
3,9%
Куплю стару хатинку у селі
4,0%
Не знаю що робити
23,1%
#Маріуполь #Сартана #Греція
live comments feed...