ЮНЕСКО визнало українську писанку нематеріальною культурною спадщиною людства
Фото Міністерства культури України
Міжнародний комітет з питань нематеріальної спадщини ЮНЕСКО додав до списку нематеріальної культурної спадщини людства українську писанку.
Про це повідомляє Міністерство культури України.
Як пояснив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, у 2013 році Таллінн визнав писанку об’єктом нематеріальної спадщини своєї країни. Згодом Естонія та Україна спільно звернулися до ЮНЕСКО, аби писанку визнали таким обʼєктом на світовому рівні.
Роботу над номінацією розпочали у 2017 році. Всього вона складається з трьох елементів — «Українська писанка: традиція і мистецтво», «Традиція гуцульської писанки» та «Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць».
"Визнання української писанки, як культурного надбання людства, демонструє усьому світу, що українська культура є невід’ємною частиною світової культури, яка базується на повазі до творчого розмаїття, та повазі до культури і традицій народу", - наголошують у Мінкульті.
А гуцульські легенди стверджують, що традиція дарування писанок оберігає український народ від знищення.
«Злий Ірод, прикутий у Пеклі, щороку посилає своїх слуг на землю і питає у них, коли вони повертаються назад до Пекла: «А чи пишуть ще люди писанки чи ні?» "Пишуть, все ще пишуть люди", - відповідають чорти. Тоді Ірод захлинається сльозами, бо ті люди, які пишуть писанки, йому не належать.
Плаче Ірод, зривається з ланцюгів, але ковалі знову товщають залізо.
І так, доки пишуть, доти буде існувати світ, а якщо перестануть, тоді світ скінчиться», - йдеться у легенді.
Нагадаємо, що на сьогодні у Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства — 611 елементів, що відповідають 5 регіонам і 140 державам-учасницям Конвенції. Від України до цього списку включено «Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості» в 2013 році, «Традицію Косівської мальованої кераміки» в 2019 році та «Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього» в 2021-му.
БІЛЬШЕ про маріупольські традиції писанкарства ЧИТАЙТЕ В НАШРМУ МАТЕРІАЛІ 2011 РОКУ