
Європа готує перший пакет "відповіді" на мита США

Країни Євросоюзу намагатимуться виступити єдиним фронтом проти мит президента США Дональда Трампа і, ймовірно, схвалять перший пакет контрзаходів на імпорт американських товарів на суму до 28 мільярдів доларів. Про це у неділю, 6 квітня, повідомила агенція dw.com.
"Європейська комісія (ЄК), яка координує торговельну політику ЄС, запропонує членам пізно ввечері в понеділок список американських товарів, на які будуть накладені додаткові мита у відповідь на тарифи Трампа на сталь і алюміній, але не на інші "взаємні" мита. Він включатиме американське м'ясо, злаки, вино, деревину та одяг, а також жувальну гумку, зубну нитку, пилососи та туалетний папір", - повідомляє Reuters.
Одним із продуктів, який привернув більше уваги та викрив розбрат у блоці, є бурбон. ЄК пропонує 50-відсоткове мито, що спонукало Трампа погрожувати 200-відсотковим зустрічним митом на алкогольні напої ЄС. Експортери вина Франція та Італія висловили стурбованість щодо цього кроку, додає агенція.
Європейські дипломати повідомили Reuters, що головною метою зустрічі глав МЗС у Люксембурзі у понеділок буде "вийти з єдиним меседжем про бажання домовитися з Вашингтоном про скасування мит, але й показати готовність відповісти контрзаходами, якщо перше не вдасться".
Різні думки щодо відповіді США
Як йдеться у публікації, серед членів ЄС існує цілий спектр думок щодо того, як реагувати на дії Трампа. Франція заявила, що Євросоюз має працювати над пакетом заходів, які виходять далеко за межі тарифів, а президент Франції Еммануель Макрон запропонував європейським компаніям призупинити інвестиції в США доти, доки "все не проясниться".
Ірландія, майже третина експорту якої припадає на США, закликала до "зваженої та виваженої" відповіді, тоді як Італія, третій за обсягами експортер ЄС до США, поставила під сумнів, чи повинен ЄС взагалі вживати заходів у відповідь.
"Це складний баланс. Заходи не можуть бути занадто м'якими, щоб змусити США сісти за стіл переговорів, але й не повинні бути занадто жорсткими, щоб не призвести до ескалації", - сказав Reuters один з дипломатів ЄС.
Початкові контртарифи ЄС у будь-якому разі будуть винесені на голосування 9 квітня, вони можуть набути чинності у два етапи: менша частина - з 15 квітня, а решта - через місяць. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) також проведе окремі дискусії напередодні з керівниками сталеливарної, автомобільної та фармацевтичної галузей, щоб оцінити вплив тарифів і визначити, що робити далі.
Нові митні тарифи Трампа
2 квітня президент США Дональд Трамп оголосив запровадження базового мита на імпорт з усіх країн, також України, на рівні 10 відсотків, а також про підвищення тарифних ставок для десятків країн, які мають позитивне торговельне сальдо зі США. До останньої категорії увійшов і весь Євросоюз - мита для країн блоку встановлені на рівні 20 відсотків. Для товарів з Китаю встановлено мита на рівні 34 відсотки.
Окрім того, Вашингтон від 3 квітня запровадив 25-відсотковий тариф на імпорт до США будь-яких автомобілів. А аналогічні додаткові тарифи на автозапчастини почнуть діяти з 3 травня.
Своєю чергою, Китай 4 квітня оголосив рішення запровадити додаткові мита на товари зі США. Міністерство фінансів КНР заявило, що від 10 квітня ставка митних зборів на товари зі США становитиме 34 відсотки. Таким чином вона буде аналогічною тому тарифу, який США встановили на товари китайського походження.