• Головна
  • Відновлення Маріупольського драматичного театру. Як це може бути, - ФОТО
Блог
17:42, 27 грудня 2022 р.

Відновлення Маріупольського драматичного театру. Як це може бути, - ФОТО

Блог

До радянської окупації України на тому місті, де пізніше побудували Драмтеатр, стояв храм Марії Магдалини, пише Сергій Петренко спеціально для 0629. 

Як і будь яка велика церква, цей храм був своєрідним центром маріупольської общини. Після окупації Маріуполя більшовиками, храм було знесено, а на його місці восени 1960 року відкрився Драмтеатр. І тепер вже він взяв на себе роль і адміністративного, і культурного центру міста…

В березні 2022 року росіяни майже повністю зруйнували Старе Місто і скинули бомбу на Маріупольський драматичний театр.

Старий купецький Маріуполь практично повністю загинув.

А на минулому тижні окупанти демонтували залишки театру. Тож багато хто вважає, що це – кінець, нічого відновити неможна. Але історія наводить інші приклади. 

13 лютого 1945 року у результаті бомбардування було знищено знаменитий собор Фрауенкірхе у Дрездені. Від нього залишилось значно менше, ніж від будівлі нашого Драмтеатру. Але після падіння радянського режиму у Східній Німеччині храм було відбудовано. Знаєте, що це за темні плями на його стінах? Це оригінальні блоки, які залишились від оригінальної будівлі. Місце кожного ретельно з’ясовувалось архитекторами за допомогою комп’ютерного моделювання. Все інше – новобудова. 

Отже – історія для тих, хто вважає Старий Маріуполь остаточно втраченим. 

13 лютого 1945 року британська бомбардувальна авіація зробила руйнівний наліт на Дрезден. Місто охопила суцільна пожежа – температура навколо і всередині Фрауенкірхе сягала тисячі градусів. Руйнація будівлі почалась в ніч з 13 на 14 лютого, а о 10 ранку 15 лютого обвалився купол. Частково вціліли лише північно-західна вежа та хори.

Відновлення Маріупольського драматичного театру. Як це може бути, - ФОТО, фото-1
Відновлення Маріупольського драматичного театру. Як це може бути, - ФОТО, фото-2

Протягом 1945-1949 років німцями проводились дослідження можливості відбудови храму – було зібрано та інвентаризовано біля 600 кубометрів уламків. Але через відсутність можливості втілення такого масштабного проєкту роботи у цьому напрямку було припинено.

Відновлення Маріупольського драматичного театру. Як це може бути, - ФОТО, фото-3

Можливість відбудови Фрауенкірхе стала реальною після падіння радянського режиму у східній Німеччині. У листопаді 1989 було створено громадську ініціативну групу, яка займалась збором коштів на цей масштабний проєкт. Очолив організацію музикант Людвіг Гюттлер. Враховуючи, що на території колишньої НДР відновлювання потребувала безліч об’єктів, збір коштів на Фрауенкірхе був дуже й дуже непростим завданням. 

Відновлення Маріупольського драматичного театру. Як це може бути, - ФОТО, фото-4

Людвіг Гюттлер: «Говорити про відбудову Фрауенкірхе я почав вже у грудні 1989 року в рамках моєї і без того дуже інтенсивної концертної діяльності. Я намагався інформувати людей та надихати їх». Забігаючи наперед, скажемо, що до осені  2005-го року Людвиг Гюттлер зі своїм ансамблем «Віртуози Саксонії» дав більше  1500 концертів. 

Відновлення Маріупольського драматичного театру. Як це може бути, - ФОТО, фото-5

Але повернемось безпосередньо до будівельних робіт. Протягом 1993-1994 років проведено розкопки навколо фундаменту. Під одним з останніх уламків зруйнованої церкви було знайдено могилу Георга Бера – архитектора, який є автором собору. 

Перший кошторис на роботи з відновлення складав, у перерахунку на сучасні ціни, 130 мільйонів євро. До інженерів-будівельників було висунуто три вимоги: 

Собор має бути відновленим із використанням його початкової структурної основи і максимально наближено до оригінальних планів будівництва

Роботи мають проводитись із використанням сучасних технологій, теорій та методів сучасної інженерії

Має бути приділено максимальну увагу до аспектів, які враховують інтенсивне використання будівлі у XXI сторіччі.

Враховуючи складність форм архитектури барокко, створення 3D-моделі стало для авторів справжнім випробуванням. Тим більше, що треба було враховувати нові вимоги до стійкості будівлі. 

Під час будівництва було використано 8390 одиниць фасадного, стінового та   внутрішнього каміння, а також 91500 опорних блоків. Саме вони тепер виглядають темними плямами на стінах собору. 30 жовтня 2005 року Фрауенкірхе було знову відкрито. 

Відновлення Маріупольського драматичного театру. Як це може бути, - ФОТО, фото-6

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
Спецтема
Лучшие мариупольские блогеры, активные пользователи социальной сети Фейсбук говорят о том, что они думают о Мариуполе, его людях, о жизни, политике и о себе. Без купют, без прикрас. Голая правда жизни.
ТОП новини
1030 день повномасштабної війни. Атака на Кривій Ріг та Ромни. Зеленський в Брюсселі. Палає російська нафтобаза
Судитимуть 10 колаборантів, які воювали проти ЗСУ. Один з них отримав медаль “за звільнення Маріуполя”
Гуманітарка – це зло, Ради ВПО – правильна тема, нас врятує «Майдан експертності». В Києві на UCU Global говорили, як владі і суспільству порозумітися
Послугами нового медичного хабу у Дніпрі вже скористалися майже 600 маріупольців, - міськрада
live comments feed...