
Чому Нєвскій погано приживається у Маріуполі, - ФОТО
Пам’ятник Олександру Нєвскому окупанти встановили у захопленому ними Маріуполі в перші дні поневолення міста. Ще лунали вибухи на «Азовсталі», гарнізон Маріуполя відчайдушно захищався, а постамент під російського святого вже встановили.
Фігура Нєвского більше двох років дивилася на руїни, спалені росіянами будинки на проспекті Миру, перш ніж ті їх хоча б ззовні пофарбували.

Нащо Нєвскій Маріуполю – ніхто не міг пояснити. Навіть місцеві колаборанти, які дуже старалися сподобатися своїм російським володарям, не могли вигадати ніякої більш-менш притомної мотивації.
Вірний васал Золотої Орди, князь із сумнівними досягненнями (частина істориків вважає, що Олександр не міг брати участь у Нєвській битві, тому що йому на момент битви було лише 11 років) – що він для Маріуполя? Для чого? Чому саме він?
Сьогодні цей пам’ятник сприймається виключно як символ поневолення. «Так буде, тому що ми так хочемо, тому що маємо силу» - така у росіян логіка.
Але насильно привезений до Маріуполя Нєвскій погано приживається на українській землі.
В травні минулого року на постаменті відвалилася хоругва.
Три тижні її відновлювали, але потім таки полагодили.

Постійно якісь мутні води стікають по постаменту і бруднять його так, що прибиральники із Зеленбуду не можуть то вапно з граніту відмити.

І ось нове лихо – граніт став лопатися. Не витримує тиску, мабуть. Росіяни, як завжди, щось не врахували, щось вкрали, цемент не тієї марки, і тепер тріщить по швах гранітний постамент під Олександром.


Люди сміються, що це все через підкову, яку неправильно повісили, і тепер із неї все щастя росіян виплескується. А можливо, кажуть, все це - «вага відповідальності» за те, що накоїли, тисне.
Звичайно, постамент росіяни полагодять, бо це ж не розбомблені будинки людям повертати.
А шкода. Було б феєрично, якщо б цей Нєвскій таки рухнув, символізуючи всю гнилість російських окупантів.
Анна Романенко
Більше різних думок читайте в СПЕЦТЕМІ