
«Сартанські самоцвіти». Подвійна зрада грецьких артистів, - ФОТО
У травні цього року народний фольклорний грецький ансамбль пісні та танцю «Сартанські самоцвіти» взяв участь у гала-концерті російського ансамблю танцю «Золоте яблучко» і виступив на сцені кремлівського палацу у Москві. Всього за рік до цієї події російський літак розбомбив Сартану – грецьке селище під Маріуполем.
В кінці лютого 2022 року цей літак робив по декілька заходів на день на Сартану. Скине дві бомби, полетить на базу, «перезарядиться», і знову на Сартану.
За декілька днів більшої частини Сартани не стало. Авіаційні бомби зрівняли декілька вулиць селища із землею. Гинули люди, переважно грецької національності. Ті, хто вціліли, тікали до Маріуполя, і там їх розселяли по гуртожитках, де тільки можна було. В перші дні повномасштабного російського вторгнення ще була надія, що росіяни пожаліють місто. Але росіяни не жаліють нікого і нічого.
Це вже не перша спроба знищити грецьке населення з боку росіян. Спочатку Сталін систематично винищував грецьке населення Приазов’я. В рамках відомої «Грецької операції» НКВС на території Приазов’я було вбито близько 20 тисяч греків.
Потім настала відлига. У 1937 році грекам Сартани навіть дозволили створити власний грецький ансамбль – «Сартанські самоцвіти», в Маріуполі видавали грецьку газету.
«Сартанські самоцвіти» стали гастролювати територією СРСР, та майже одразу діяльність ансамблю була заборонена. Грецька мова теж утискалася, а самі греки змушені були приховувати свою національність, змінювати фамілії - дописувати до них російські закінчення -ов, -єв, аби врятуватись від репресій.
В 70-ті роки в країні знову була політична відлига, потеплення в питаннях національного розвитку народів, що входили до складу СРСР. Саме тому в цей період в Маріуполі українці змогли почати досліджувати козацьку спадщину. А греки в Приазов’ї почали відновлювати свою культуру.
В 1967 році гречанка Марія Гайтан, директорка Будинку культури у Сартані, вирішує відродити «Сартанські самоцвіти». Дуже швидко колектив стає впізнаваним у різних куточках країни, багато гастролює. Але колектив знову забороняють, гастролі закривають, а Марію Гайтан починають утискати, погрожувати відправити шляхом її репресованих родичів, звільняють з посади директорки Сартанського палацу культури і звинувачують у розвалі ідеології та «націоналістичних настроях».
Марія Гайтан, фото - reporters.media

Взагалі доля Марії Гайтан, яка до останнього часу мешкала у Сартані, дуже цікава. Її сім’ю, як і інших греків, розкуркулили й репресували. Один дідусь, Єфим Гайтан, загинув, коли забирали греків із села, іншого, Ніколая Цикиліка, — розстріляли 1938 року в Вологодській області, куди відправили працювати на лісоповалі. Забрали і синів його, і доньку, якій згодом пощастило повернутися до Сартани. Батько Марії Гайтан загинув під Мелітополем 1943 року, коли до Сартани увійшли радянські війська і забрали всіх чоловіків, хто мав змогу воювати, і фактично без зброї, з лопатами у руках, кинули під танки, у м’ясний штурм. Всі там і загинули.
Ось така пам’ять про радянщину да про росіян. Проте це не завадило Марії Гайтан пристати до лав шанувальників «ДНР», у 2014 році вона брала участь у незаконному референдумі про відокремлення від України. Розповідають, що діти Марії Гайтан працювали в незаконних органах влади «ДНР» ще до повномасштабного вторгнення.
Як таке можливо і чи не є така підтримка росіян зрадою подвійною – з одного боку, зрада України, паспорт якої жінка має, з іншого, зрада репресованих, вбитих, закатованих росіянами родичів?
Це відкрите питання, яке стосується не тільки Марії Гайтан, а багатьох інших греків у Сартані. Наприклад, Наталя Папакіца. Ця жінка очолювала Сартанське товариство греків, освічена, володіє новогрецькою мовою. Тому на початку повномасштабного вторгнення жінка багато виступала на грецьких телеканалах і розповідала там – ні, не про російський літак, який щодня літав бомбити Сартану – про українських нацистів і карателей, ось про що вона розповідала в той час, як тисячі греків вимушені були тікати від російської зброї саме у Грецію.
Саме Наталя Папакіца тепер очолює «Сартанські самоцвіти» і їздить танцювати перед вбивцями і дітей змушує це робити.
На фото Наталія Папакіца в центрі

На початку повномасштабного вторгнення вона із ансамблем їздила з гастролями до Курської області, ну а тепер такий успіх – аж до Кремля.

«Для наших хлопців та дівчат було дуже хвилююче та радісно уявити себе на такому рівні не лише наш рідний Маріуполь, а й загалом республіку (це вона про «ДНР» - ред.). Велике дякую всім, хто допоміг нам здійснити цю незабутню на все життя поїздку – міністерству «ДНР», голові адміністрації міста Маріуполя Олегу Валерійовичу Моргуну, головному спеціалісту організаційного відділу Маріуполя Дмитру Олександровичу Гайтану. Миру всім і благополуччя», - подякувала Папакіца за «незабутню на все життя» поїздку.
Ну і ми теж цієї поїздки не забудемо.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube