
Крах кар'єри. Про сумну долю одного відомого маріупольського колаборанта
В’ячеслав Мірошниченко більше не очолює департамент освіти в окупаційній адміністрації Маріуполя.
Сумна доля спіткала маріупольського колаборанта, який одним з перших пішов на співпрацю з ворогом і погодився очолити напрямок освіти в окупації. Саме він займався тим, що запускав перші, добряче обстріляні школи в роботу, запроваджував російські стандарти освіти і сприяв поширенню російської пропаганди серед дітей.
В'ячеслав Мірошниченко на задньому плану у блакитній футболочці. Останнє відкриття закладу після ремонту, де він брав участь у якості начальника управління освіти

В’ячеслав Мірошниченко до окупації викладав українську мову та літературу. І публічно був аж занадто патріотом України. Вишиванку майже не знімав. За розповідями колег, під час нарад робив зауваження, якщо хтось переходив на російську і взагалі постійно звинувачував колег в недостатньої патріотичності.
Блокаду Маріуполя разом із родиною пережив у місті, а коли з’явилася можливість – виїхав до Мангушу, де принаймні не стріляли. Але за інформацією колишнього очільника департаменту освіти Маріуполя Олександра Кочуріна, йому подзвонили із Маріуполя (прізвище особи, яка телефонувала, Кочурін не називав) і запропонували зробити карколомну кар’єру в Маріуполі – очолити напрямок освіти. Він погодився.
Колеги, які працювали з Мірошниченком ще під час роботи у 27 гімназії, розповідали, що ця посада була давньою мрією цього пана. Він навіть брав участь у конкурсі на посаду, проте програв.
І ось війна, загибель колег, руйнація маріупольських шкіл - все це подарувало шанс людині зробити нарешті кар’єру і досягти мети.
Мірошниченко повернувся в розбомблений Маріуполь. Саме він урочисто відкривав першу школу після встановлення окупаційної влади і зустрічався з батьками учнів.
Одна із мам, яка була присутня на тій зустрічі, розповідала 0629, що Мірошниченко взагалі представився як глава освіти «ДНР».
Проте це було явне перебільшення.
До кінця 2023 року В'ячеслав Мірошниченко дійсно працював начальником управління освіти в окупації. Проте вже в грудні 2023-го його звільнили.
Точні причини звільнення нам дізнатися не вдалося. Розповідають різне. За інформацію джерела 0629 (ми не можемо підтвердити або спростувати цю інформацію) Мірошниченка підсиділа Олена Узун, освітянка з великим стажем. Саме вона посприяла тому, щоб Мірошниченка звільнили, а на його місце призначили її.

Олена Узун розпочинала кар’єру з викладачки російської мови та літератури. Мала репутацію різкої людини, яка сильно не любила дітей. Тож дуже швидко із школи її перевели на керівну посаду до управління освіти, у міськраду, де контактів з дітьми – менше, а можливостей – більше. Там вона і пропрацювала на посаді заступниці начальниці управління освіти все своє життя.
Була досить кваліфікованою на менеджерській посаді. Відрізнялась виключною поінформованістю у всьому, що відбувається в сфері освіти Маріуполя.
Проте, за словами багатьох маріупольських педагогів тих часів, вона вибудувала систему поборів з вчителів, коли кожна школа мала щомісяця платити відсоток від зборів, які проводили у школах, до управління освіти (наприклад, виступи артистів, або збори на ремонти шкіл тощо).
Тож коли у 2015 році начальницю департаменту освіти Зіновію Дмітрієву почесно проводили на пенсію саме через звинувачення у корупції (така традиція була у міськраді Маріуполя - тих, кого підозрюють у корупції, не під суд віддають, а проводжають із квітами), звільнилася і Олена Узун.
Вона добувала термін на посаді керівниці медичного училища у Маріуполі, але з приходом окупантів вирішила використати свій шанс і реабілітуватися за попередні невдачі. Поновитися на посаді, ще й з підвищенням, їй було тим легше, що до окупаційної влади повернувся її приятель, чоловік колишньої начальниці Зіновії Дмітрієвої – Олександр Дмітрієв. Дмітрієв очолив управління ЖКГ. Джерела 0629 повідомляють, це саме він порадив гауляйтеру Маріуполя Олегу Моргуну поставити на посаду начальника управління освіти Олену Узун замість Мірошниченка.
Тож ще влітку Олег Моргун вітав В’ячеслава Мірошниченка з днем народження.
«В'ячеслав Сергійович – грамотний спеціаліст, талановитий керівник і людина, яка по-справжньому вболіває за свою справу. Багато в чому завдяки його професіоналізму та працьовитості у нашому місті відновився навчальний процес, і ми змогли гідно пройти непростий 2022-2023 навчальний рік. У новий навчальний рік ми теж дивимося з оптимізмом: ще більше шкіл та дошкільних закладів відчинять свої двері для юних маріупольців», - промовляв один колаборант до іншого колаборанта.
В'ячеслав Мірошниченко другий зліва, поруч із гауляйтером Моргуном

Але у новий навчальний рік Моргун Мірошниченка не покликав і відправив назад, до морського ліцею, який Мірошниченко очолював до повномасштабного російського вторгнення.
Причому якщо вже принижувати людину, то до кінця, бо до морського ліцею Мірошниченко повернувся не на пост директора, а на пост заступника директора.
«Відновлення навчальних занять стало можливим завдяки тому, що «Єдиний замовник» та будівельники відновили будівлю. На даний момент в ліцеї навчається 180 осіб, проектна потужність близько 250. Хотілося б висловити подяку «Єдиному замовнику» всім будівельникам, які брали участь у відновленні даного об'єкту», — в грудні 2023 року виступав В’ячеслав Мірошниченко – заступник директора морського ліцею, пам’ятаючи, як важливо дякувати окупантам.

Перший «начальник освіти в окупації» у відставці не був відзначений нагородами та грамотами ані з приводу Дня вчителя, ані з приводу закінчення навчального року. Ось такий крах кар’єри.
До речі, Печерський районний суд Києва з кінця 2022 року розглядає справу В’ячеслава Мірошниченко. Його звинувачують у державні зраді. Проте розгляд справи неймовірно пробуксовує. Останнє засідання відбулось на початку 2023 року. Ми направили інформаційний запит до суду з питанням щодо цієї справи. Будемо тримати вас в курсі.
БІЛЬШЕ про колаборантів та зрадників ЧИТАЙТЕ В НАШІЙ СПЕЦТЕМІ